Witaj!

Dzisiaj mam dla Ciebie propozycję kartkową, jest to popularna kartka potrójnie sztalugowa – triple easel card. Złożona kartka jest płaska, więc może być wysłana w kopercie, natomiast po otwarciu prezentuje swój przestrzenny kształt i bogate zdobienia. I do tego bardzo łatwo ją wykonać, a efekt wow! murowany :).

Do wykonania bazy i frontów przygotuj biały papier o gramaturze min 250 gr, ja użyłam 300 gr, a do oklejenia kilka papierów scrapowych, ja wybrałam prześliczną kolekcję Odruch serca z Galerii Papieru. Będziesz jeszcze potrzebować zestawu stempli lub zestawu elementów do wycinania do ozdobienia frontów. Ja zdecydowałam się na stemple kwiatów z listkami, mam też pasujący do nich zestaw wykrojników.

Potrzebne materiały

Przytnij papier biały i scrapowy do następujących rozmiarów:

1. Baza (biała) 20 x 10 cm, bigowanie 5 i 10 cm.

Front (biały) 10 x 10 cm

Oklejenie (papier scrapowy) 2 x (9,6 x 9,6 cm)

 

2.  Baza 17 x 8,5 cm, bigowanie 4,25 i 8,5 cm.

Front 8,5 x 8,5 cm

Oklejenie 2 x (8,1 x 8,1 cm)

 

3. Baza 14 x 7 cm, bigowanie 3,5 i 7 cm.

Front 7 x 7 cm

Oklejenie 2 x (6,6 x 6,6 cm)

Papiery scrapowe wybierz w dwóch lub trzech kolorach, staraj się, żeby wzory się nie powtarzały lub przynajmniej nie wylądowały obok siebie. Przygotuj elementy do zdobienia. Ja najpierw odbiłam stemple tuszem do embossingu na gorąco, następnie posypałam pudrem z brokatem i stopiłam nagrzewnicą. Delikatnie pokolorowałam tuszami Distress Ink w kolorach Victorian Velvet i Cracked Pistachio. Tak prezentują się fronty z białego papieru, papiery scrapowe do oklejenia i wycięte elementy do dekoracji (potem zmieniłam nieco koncepcję):

Zbigowane bazy zagnij w jedną stronę.

Przygotowanie konstrukcji kartki

Przyklej papier scrapowy na wewnętrzną, nie zbigowaną część bazy.

Weź dwie większe bazy, najmniejszą na razie odłóż na bok. Skorzystaj z podziałki na macie do cięcia lub bigownicy, żeby pomóc sobie przy wklejaniu środkowej bazy do największej. Postaraj się wkleić mniej więcej po środku i wysunąć środkową bazę poza największą o ok. 1,2 cm, nie więcej niż 1,5 cm.

Możesz delikatnie zaznaczyć ołówkiem miejsca wklejenia. Pamiętaj, żeby nie smarować klejem tej wystającej części. Następnie postępując identycznie jak wyżej, wklej najmniejszą bazę na średnią.

Przyklej papier scrapowy do białych frontów. Tak przygotowane fronty przyklej do bazy. Posmaruj klejem tylko ten najmniejszy element bazy, tym razem nałóż klej z zewnętrznej strony i doklej front. Uważaj, żeby klej nie wyciekł, można dla pewności użyć taśmy dwustronnej, lub posmarować klejem 5mm od krawędzi bazy. Po wklejeniu najmniejszego frontu wygląda to tak:

Wklej pozostałe fronty i zamknij kartkę. Jak widzisz na zdjęciu długość tej kartki to na razie ok 12,5 cm, standardowa kartka formatu A6 ma długość 14,8 cm, więc w zapasie jest ok 2 cm, które można wykorzystać do przyklejenia dekoracji, która będzie wystawać ponad największy panel. Oczywiście możesz przykleić dekoracje tak, żeby nie wystawały poza fronty, wtedy kartka będzie się nawet łatwiej składać i rozkładać. Ale według mnie tak jest ciekawiej. Gotowa kartka ma się zmieścić do standardowej koperty formatu C6, więc trzeba pilnować wymiarów.

Dekoracja kartki

Jeden kwiatek i kilka listków przykleiłam z prawej strony największego frontu. Przy klejeniu też trzeba uważać, żeby klej nie wyciekł poza front. Możesz to zrobić według mojej metody: najpierw ułożyłam kwiatka w odpowiednim miejscu, potem delikatnie podniosłam od dołu i zaaplikowałam kropelkę kleju. Potem w podobny sposób dokleiłam listki. Odradzam klejenie na kostki dystansowe, kartka może zrobić się za pękata i nie zmieści się do koperty.

Na średnim froncie przykleiłam dekorację z lewej strony, też trzeba się upewnić, że element nie wystaje za bardzo, żeby można było zamknąć kartkę. Dlatego do dekorowania środkowej części proponuję rozłożyć kartę w ten sposób jak na zdjęciu poniżej. Jak widać moja dekoracja jest przyklejona tak na styk, ups.

Na razie najmniejszy front zostawiłam, dodam tam później napis, natomiast wkleiłam stoper, czyli element, który będzie blokował najmniejszy front. Skleiłam ze sobą trzy liście wycięte wykrojnikiem i przykleiłam w takim miejscu, żeby wszystkie trzy fronty blokowały się w takiej samej odległości. Najłatwiej przekręcić kartkę i spojrzeć na nią z boku. Wtedy na oko widać, gdzie przykleić stoper, lub można to zrobić prawidłowo i dokładnie, czyli zmierzyć linijką.

Kartka potrójnie sztalugowa jest w zasadzie ukończona, na najmniejszym froncie dodałam digi napis od jolagg. Tu akurat użyłam dystansów, ale niezbyt grubych (1mm). Pozostała jeszcze do rozwiązania jedna kwestia, mianowicie gdzie wkleić życzenia. Jest kilka propozycji. Można wkleić na spodzie największej bazy, z tyłu, na jednym z małych paneli mechanizmu składania, lub na jednym z frontów. Oto moja kartka w pełnej okazałości:

 Możliwości jest bez liku

Zaprezentowana przeze mnie kartka potrójnie sztalugowa wcale nie musi mieć kwadratowych frontów. Możesz użyć wykrojników w dowolnym kształcie, np. kół i zrobić okrągłą kartkę. Najpierw przygotuj wszystko zgodnie z powyższym przepisem, a potem wytnij maszynką i posklejaj.

Nie byłabym sobą, gdybym nie przygotowała więcej projektów. Zapraszam na przegląd kilku kartek, które mają taką samą konstrukcję, ale inne wykończenie frontów.

Kartka 1

Być może kojarzysz mój cykl pt: Tusze Distress Oxide – podstawowe techniki i już wiesz, jak bardzo lubię te tusze. Dlatego jedną kartkę wykonałam w całości tuszami Oxide, nawet tła do oklejenia. Użyłam taśmy washi, żeby zamaskować część papieru i potuszowałam szczotkami do tuszowania. Możesz o nich przeczytać tu i tu.

Każde tło zrobiłam w innym stylu, dodałam odbitki stemplowe i pochlapałam rozwodnionym tuszem. Fronty nieco przycięłam po skosie, dzięki temu są bardziej interesujące.

Tła do oklejenia wnętrza bazy przygotowałam w jednym stylu, ale w różnych odcieniach.

Kwiaty również pokolorowałam tuszami Distress Oxide. W zestawie są specjalne, pełne stemple do kolorowania, naniosłam na nie tusz aplikatorem do cieniowania, delikatnie dotykałam, ale nie rozcierałam. Ciemniejszy tusz nałożyłam blisko środka kwiatka i w ten sposób uzyskałam ładne cieniowanie i przejście między kolorami.

Na środki dodałam nieco błysku w postaci brokatu i oto efekt końcowy:

Kartka 2

Kolejna kartka jest już w klimacie świątecznym. Fronty pozostawiłam białe, wycięłam wykrojnikiem brzegowym i lekko potuszowałam krawędzie, w ten sposób zrobiłam zaspy śniegowe i na poszczególnych panelach ułożyłam śnieżną scenkę. Zaczęłaś już przygotowania do świąt? Może w tym roku będzie u Ciebie królować kartka potrójnie sztalugowa?

 

Kartka 3

Na koniec chciałabym zaprezentować bogato zdobioną kartkę, którą przygotowałam w ramach inspiracji na trwające na naszym blogu wyzwanie Figury geometryczne w rękodziele. Ta kartka jest zdecydowanie większa, największy panel ma 5,5 x 5,5 cala, pozostałe są o 1,5 cala mniejsze. I na pewno nie zmieści się do koperty ;).

Cieszę się, że dotrwałaś ze mną do końca tego tutorialu i mam nadzieję, że kartka potrójnie sztalugowa znalazła się na liście kartek do zrobienia w najbliższym czasie. Może wydaje się trudna, ale zapewniam Cię, że szybko nabierzesz wprawy w jej robieniu. A może skusisz się na inny typ kartki? Dziewczyny z Craft Drużyny mają dla Ciebie dużo przepięknych i interesujących propozycji. Do zobaczenia następnym razem.

Pozdrawiam,

Magda Kam

 

 

5 komentarzy

  1. Ale piękne te kartki :). Sporo pracy, ale czego się nie robi dla wyjątkowych osób ;). Może kiedyś będzie próba 🙂

  2. Świetny pomysł! Na pierwszy rzut oka wydaje się baaaardzo skomplikowana, ale kiedy wyjaśniłaś krok po kroku, jak stworzyć taką kartkę, wszystko stało się jasne 😉 Bardzo mi się podoba pokazanie kartki w kilku wersjach i skromnie i na bogato i na różne okazje 😉

  3. Twoje kartki są cudne,
    Świetny pomysł. Wykorzystam go na pewno robiąc kartkę na specjalną uroczystość.

  4. Bardzo fajny pomysł na kartki sztalugowe.Są śliczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.