Swego czasu rozpisałam się w artykule na temat scrapbookingu. Przyszła pora aby napisać czym jest cardmaking. W obu stosuje się te same materiały, dodatki, style. Jednak prace będące ich efektem mają zupełnie inne przeznaczenie.
CARDMAKING = card (kartka) + making (tworzenie), czyli tworzenie kartek. Najczęściej tworzeniem kartek zajmują się scraperki, dlatego też, bardzo często obie dziedziny są łączone. W wyniku czego są mylnie przedstawiane są jako scrapbooking.
Podstawowe narzędzia najczęściej wykorzystywane w cardmakingu to:
– skalpel lub nożyk do tapet/wykładzin oraz nożyczki
– metalowa linijka
– mata samoregenerująca
– pęseta
Możesz korzystać z tych droższych i przyspieszających pracę narzędzi typu, jednak nie jest to konieczność:
– maszynka (wady i zalety maszynek)
– tablica do bigowania, itp.
Podstawowe akcesoria to:
– bazy kartkowe np. bazy do boxów, pudełka do przestrzennych kartek, bazy do kartek specjalnych itp.
– papier wizytówkowy
– papier do scrapbookingu (pisałam już na blogu o papierze do scrapbookingu)
– kalka
– dodatki ozdobne np. cekiny, gaza, wstążki, koronki, brokat, ćwieki, szpilki, sizal, itd.
Generalnie używa się tych samych „przydasi”, których używa się do scrapbookingu. Natomiast w cardmakingu zdecydowanie nie używa się „śmietków”, które na kartkach raczej nie będą tak urokliwe, jak w albumach.
Istnieje wiele różnych technik z wykorzystaniem których są tworzone kartki okolicznościowe:
A. Papierowe decoupage 3D, które polega na sklejaniu ze sobą warstwowo poszczególnych elementów obrazka aby stworzyć efekt 3D. Do tego celu wykorzystuje się elementy dystansujące;
B. Iris folding, które polega na tworzeniu wzorów z wyklejanych pasków po spirali. Centrum wzoru jest tzw. „iris”, które przypomina zamykającą się migawkę aparatu;
C. Quilling – można nazwać to papieroplastyką. Głównie polega na tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej, które odpowiednio się formuje;
D. Origami – sztuka składania ozdobnego papieru bez cięcia, klejenia i dodatkowego ozdabiania;
F. Mixed media
G. Embossing
H. Stemplowanie
I. Warstwowanie
J. Papier piecing i wycinanki
K. Oraz z shaker boxem
Kartki mogą być jedno lub wielowarstwowe, męskie lub romantyczne, minimalistyczne lub przeładowane, itp. Style, zasady kompozycji i zasady projektowania cz.1 cz.2 cz.3 stosowane są tak samo jak w scrapbookingu. W ten sam sposób możesz wykorzystywać mapki lub też ćwiczyć wykonując lifty.
Dodatkowo istnieje wiele rodzajów ciekawych sposobów składania kartek lub trików sprawiających, że dana kartka jest oryginalna i niepowtarzalna np.:
– pełniące funkcję ozdobną np. parawaniki, namioty czy sztalugi
– zadaniowe np. portfel kieszonkowy
– interaktywne:
Dziękuję za udostępnienie zdjęć prac redaktorek bloga – Beaty-Oln, Sol i Tores – za co serdecznie dziękuję 🙂
Tworzysz własne kartki? Pracujesz z ciekawymi technikami? Chcesz się pochwalić swoimi kartkami? Jeżeli jeszcze nie próbowałaś, to mam nadzieję że ten artykuł pomoże Ci zacząć. Pokaż Swoje pierwsze koty za płoty!
Crafterka z głową pełną kreatywnych pomysłów. Uwielbiająca rękodzieło wszelkiego rodzaju oraz pasjonatka oganizacji. Zawsze chętnie służy innym swoją wiedzą i pomocą. Spełniona żona i matka jedynaka oraz posiadaczka 4 kotów i 3 psów. Właścicielka sklepu Świat Pasji. Znajdziesz ją również na blogu Kufer Pełen Skarbów.