Temat najnowszego wyzwania na Blogu Kreatywnym to Gradient. Jako inspirację przygotowałam kwiatowy tag z gradientem na kilka różnych sposobów. Uzyskanie łagodnego przejścia tonalnego pomiędzy co najmniej dwoma kolorami może początkującym sprawić kłopot. Dlatego warto poznać swoje media, trochę potrenować i stosować jak najczęściej. Gradient jest bowiem bardzo przyjemny dla oka i zdecydowanie podnosi walory estetyczne pracy.

Farby akrylowe

Bazę taga zagruntowałam białym gesso i przez szablon naniosłam pastę modelującą. Następnie zaczęłam kolorować farbami akrylowymi. Wybrałam dwa odcienie niebieskiego oraz biały. Zaczęłam od nałożenia pędzlem najciemniejszego koloru na dół taga, następnie domieszałam nieco jaśniejszej farby i nałożyłam ten ciut jaśniejszy kolor nad ciemniejszy. Granicę przejścia zblendowałam pędzlem, farby ładnie się połączyły i wymieszały, ponieważ ciągle były mokre. To jest klucz do sukcesu blendowania farb akrylowych – musi być na mokro, farby nie mogą zaschnąć. Kontynuowałam pracę, dodając białą farbę do niebieskiej i nakładałam nowe warstwy, aż do jasnoniebieskiej na górze taga. Podpowiedź: warto mieć kilka pędzli do nakładania farb i blendowania granic warstw.

Kwiaty z foamiranu

Kwiaty to zazwyczaj najbardziej dekoracyjny element pracy, dlatego kompozycję kwiatową zrobiłam z rozmachem. I tutaj też pojawia się monochromatyczny gradient, kwiaty są fioletowe, ale odcień zależy od wielkości. Największe kwiaty są najciemniejsze, a najmniejsze najjaśniejsze. Kwiaty zrobiłam z foamiranu irańskiego, akurat miałam go w czterech odcieniach, więc nie musiałam go niczym barwić. Kilka pomysłów na kwiaty z foamiranu znajdziesz we wpisie Domi — naszej specjalistki od kwiatów.

Kompozycja

Do fioletu i niebieskiego pasował mi pomarańczowy, tym kolorem pomalowałam wyciski z masy lekkiej. Dodałam też odbitki stemplowe i wykonałam embossing na gorąco w kolorze białym i niebieskim. Bazę taga udekorowałam koronkami i ułożyłam kompozycję z przygotowanych elementów. Krawędzie taga podkreśliłam czarnym tuszem, natomiast niektóre elementy delikatnie rozbieliłam białym gesso. Chlapania, kulki 3D oraz brokat to u mnie zawsze obowiązkowy akcent na zakończenie projektu.

Gradient w pracy wygląda pięknie, choć może sprawić nieco trudności. Mam nadzieję, że Cię to nie zniechęci, a wręcz przeciwnie — kwiatowy tag Cię zainspiruje i zgłosisz pracę na wyzwanie. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie.

Pozdrawiam,

Magda Kam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.