Witaj cieplutko na Blogu Kreatywnym. Przyszłam dziś do Ciebie z kartką kaskadową z kursem krok po kroku. Mam nadzieję, że przypadnie Ci do gustu i wykonasz piękną pracę z moimi wskazówkami. A więc zaczynamy.

Kartka kaskadowa

Kartka kaskadowa – co potrzeba do jej wykonania:

 • Nożyczki, trymer, gilotyna lub nożyk do cięcia.
 • Klej Magic lub/i taśma dwustronnie klejąca oraz taśma 3D.
 • Dziurkacz brzegowy z ozdobnym wzorem lub ozdobnie wycinające nożyczki.
 • Papier do scrapbookingu. Dwa lub trzy wzory.
 • Linijka.
 • Bigownica, ale nie jest to konieczne.
 • Ozdoby: kwiatki, listki, motylki i wszystko to co chcesz, by znalazło się na Twojej kartce.

No to zaczynamy…

Na początku przygotuj kartkę z papieru wizytówkowego bądź innego o sporej gramaturze. Posłuży Ci za bazę Twojej kartki. Odrysuj po skosie linię za pomocą linijki, a następnie odetnij z góry niepotrzebną część papieru. Kąt nachylenia zależy już od Ciebie. Ja robię, to na oko.

Kartka kaskadowa

Następnie za pomocą ozdobnego dziurkacza, na powstałym ukośnym boku wytnij ozdobną koronkę. Jeśli jednak go nie posiadasz możesz zrobić to za pomocą ozdobnie wycinających nożyczek.

Kartka kaskadowa

Kolejnym etapem jaki musisz zrobić, to zbigować bazę. Nie posiadasz bigownicy? Jeśli nie, to możesz użyć do tego linijki i ołówka. Biguj/zegnij bazę co 9,9cm.

Kartka kaskadowa

A zaraz po tym złóż bazę w harmonijkę, tak jak na poniższym zdjęciu.

Kartka kaskadowa

Dalszym etapem w tworzeniu naszej kaskadowej kartki jest odrysowanie bazy po skosie na papierze ozdobnym, a następnie przecięcie go i dopasowanie do każdej z części naszej kartki. Ukośne boki również wycinamy dziurkaczem brzegowym tak jak to zrobiłam z białą bazą.

Kartka kaskadowa

Dopasuj podzielony papier do scrapbookingu tak, by pasował do każdej z części kartki i by po jego przyklejeniu na bazie zostało kilka milimetrów wolnego miejsca.


Kartka kaskadowa

Razem powinnaś mieć cztery takie ozdobne części. Poniżej, kiedy już przykleję je na bazę zobaczysz dlaczego. Teraz jednak czas na przyklejenie papieru ozdobnego do bazy. Ja do tego użyłam taśmy dwustronnie klejącej.

Kartka kaskadowa

I tak jak na zdjęciu poniżej powinna wyglądać nasza oklejona baza. Fajny efekt uzyskasz, gdy przykleisz papier kolorami naprzemiennie.

Kartka kaskadowa

W środku natomiast u mnie wszystkie części kartki są  w jednym kolorze, co widać również na poniższym zdjęciu.

Kartka kaskadowa

Kartka kaskadowa – dekorowanie…

Oczywiście, to już zależy od Ciebie jak to zrobisz. Wierzę w Twoją kreatywność i tu już nie nalegam, byś robiła, to tak jak ja 😉 aczkolwiek podpowiem Ci jak to było u mnie.

Jak widzisz na poniższym zdjęciu wykorzystałam do ozdabiania mojej bazy kilka udartych kawałków z papierów do scrapbookingu. Podkleiłam każdy z nich na taśmę dwustronnie klejącą 3D, by nadać kartce nieco przestrzenności. Pomiędzy warstwy włożyłam koronkę, przyklejając za pomocą kleju Magic.

Kartka kaskadowa

W środku przykleiłam tylko czyste, białe bazy prostokątne. To będą miejsca na wpisanie życzeń. Ty oczywiście możesz bardziej ozdobić środek swojej kartki. Wszystko zależy tu tylko od Ciebie.

Kartka kaskadowa

Na końcu dodałam wycięte za pomocą kwiatowego wykrojnika, złożone kwiatki ozdobione ćwiekami, ale Ty możesz użyć gotowych kwiatów. Dodałam dwa rodzaje gałązek, zawijaski, motylki oraz wydrukowany napis. I gotowe! Prawda, że to nic trudnego? Na pewno sobie poradzisz. 🙂

Kartka kaskadowa

Kartka kaskadowa

Kartka kaskadowa

Mam nadzieję, że wykorzystasz ten kursik w swojej pracowni i przy wykonywaniu swoich kartek. Jeśli spodobał Ci się ten post będzie mi miło jeśli udostępnisz go innym lub chociażby pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza 🙂 Miłego dnia!

2 komentarze

 1. Karteczka piękna . Spróbuję ,bo jeszcze takiej kartki nie robiłam . Dziękuję za tutorial 🙂

 2. Author

  Ciesze się, że Ci się podoba 🙂 Życzę Ci kreatywnej i miłej zabawy przy tworzeniu własnej kaskadowej karteczki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.