Styl prowansalski w rękodziele

Styl prowansalski jest popularny i lubiany, ale wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z lawendą. Jest to oczywiście ogromne uproszczenie, dlatego chciałabym przedstawić Ci najważniejsze założenia tego stylu. Jak się zapewne domyślasz, nazwa stylu pochodzi od regionu w południowo- wschodniej części Francji, czyli Prowansji. Z jednej strony ośnieżone szczyty Alp, z drugiej lazur morza, a pomiędzy bezkresne pola lawendy… Jako ciekawostkę mogę Ci powiedzieć, że takie lawendowe pola mają i po 500 ha, a lawendę zbiera się specjalnymi kombajnami…

Lawendowe Zdroje
Lawendowe Zdroje

Styl prowansalski i jego cechy

Podstaw tego stylu  należy szukać w wiejskich zakątkach i domostwach słonecznej Prowansji.
Paleta kolorów jest jasna jakby rozbielona lub rozświetlona słońcem. Do typowych kolorów zalicza się, m.in. biały, ecru, beżowy, lawendowy, ochra, terakota, jasnozielony, jasnoniebieski, jasnożółty i in.
Chcąc nawiązać do tego stylu, powinnaś sięgnąć po naturalne materiały – kamień, glinę, drewno, wiklinę i tkaniny (np. perkal) w paski, kratkę lub motywy roślinne. Szczególnym prestiżem cieszą się przedmioty ręcznie robione, czasami postarzone lub wypłowiałe na słońcu.

skrzyneczka drewniana z motywem lawendy
Skrzyneczka drewniana z motywem lawendy
komplet z lawendą
Komplet drewniany z lawendą

 

lawendowy zestaw
Lawendowy zestaw
Haftowane woreczki z lawendą
Haft na woreczki z lawendą

Jakie papiery i dodatki można wykorzystać w pracach w stylu prowansalskim?

W sklepie Świat Pasji znajdziesz kolekcje papierów do scrapbookingu, które idealnie pasują do tego typu prac, m.in Lavender Hills (Craft O’Clock), Gdy kwitną bzy, Gra w kolory III (Galeria Papieru) i in. Z dodatków znajdziesz taśmy washi w wielu odcieniach fioletu z różnymi wzorkami (kratki, kropki), tusze, perełki, sznurki, wstążki, taśmy bawełniane, kwiatki, guziki oraz drewienka typu małe klamerki.

czekoladownik w stylu prowansalskim
Czekoladownik w stylu prowansalskim
Lawendowa kartka
Lawendowa kartka z motylem

Oczywiście, w pracach w stylu prowansalskim dominuje motyw lawendy. Ta niepozorna krzewinka urzeka aromatem i pięknymi kwiatkami. Od ładnych kilku lat lawenda na dobre rozgościła się w polskich ogrodach lub na balkonach (jak np. u mnie).
A Ty lubisz lawendę i styl prowansalski?

lawenda
lawenda na balkonie

W następnym moim wpisie zapraszam na wspólne zrobienie czekoladownika lub kartki w stylu prowansalskim 🙂 Mam nadzieję, że przyłączysz się do mnie….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.