Narodziny dziecka to wyjątkowe i szczególne wydarzenie przede wszystkim oczywiście dla rodziców , ale również starszego rodzeństwa, babć, dziadków, pradziadków. Warto przygotować specjalna pamiątkę z tej okazji. Proponuję przygotowanie metryczki metodą scrapbookingu . Scrapbooking z definicji polega przede wszystkim na dekorowaniu zdjęć w albumach, a nasza metryczka – duża, z opisami i dodatkami jest prawie jak  karta z albumu.

Etap I  – Ramka

Wybierając ramkę na metryczkę zwróć uwagę na trzy parametry – rozmiar, kolor i kształt krawędzi.

Ramka do metryczki powinna być duża, ponieważ oprócz zdjęcia musi zmieścić opisy i ozdoby. Proponuję zazwyczaj format A4 . Prezentowana ramka umożliwia ustawienie lub powieszenie zarówno w wersji pionowej, jak i poziomej. Jest to wygodne rozwiązanie zwłaszcza, gdy dopiero w trakcie pracy nad metryczką zdecydujesz się, jaką orientację wybrać.

Kolor biały jest  uniwersalny. Dzięki kolorowym dodatkom dopasujesz ją zawsze do wybranej przez siebie kolorystyki, ale możesz oczywiście na bazę wybrać również ramkę różową, błękitną, turkusową…

Płaskie i gładkie brzegi są po prostu łatwiejsze do dekoracji.

ramka, metryczka

Etap II – Dodatki

Do ozdobienia możesz wykorzystać różne dodatki

  • pasmanteria – koronki, taśmy z pomponiki, wstążeczki, guziczki,

  • dodatki papierowe – taśmy washi, tematyczne scrapki , które wykonasz przy pomocy maszynki i wykrojników lub kupisz gotowe pojedynczo i w zestawach

  • arkusz papieru do scrapbookingu, z którego przygotujesz tło metryczki ( wykorzystałam delikatne kropeczki z tej kolekcji )

Etap III – Ozdabianie

Zacznij od umieszczenia tła i ozdobienia brzegów ramki . Następnie metodą prób i błędów wielokrotnie układaj całą kompozycję aż do zadowalającego efektu. Nie zapomnij o miejscu na fotografię ! Warto chociaż część elementów umocować przy pomocy kosteczek dystansujących, aby uzyskać efekt przestrzenności.

Dane metryczkowe ( data, waga, wzrost) możesz umieścić na największym scrapku typu bodziak, śliniaczek, wózeczek , a  napis “Nasz skarb” zastąpić imieniem dziecka. Do personalizacji wykorzystasz alfabety: wykrojniki, stemple, naklejki.

Kilka przykładów podobnych metryczek.

Podsumowując , metryczkę zawsze warto przygotować. I nie jest to aż takie trudne. Możliwości jest mnóstwo. Począwszy od cyfrowych plakatów do wydruku, przez warianty mniej lub bardziej przestrzenne, aż po te wyszywane haftem krzyżykowym . Godne uwagi jest to, że nasza metryczka techniką scrapbookingu ma miejsce na zdjęcie dzidziusia. Wiele osób przechowuje również pierwsze ubranka, smoczek, kartki gratulacyjne. Świetnym rozwiązaniem jest  wspomnieniowy shadow box. Ponadto metryczkę możemy podarować jako prezent młodym rodzicom, a przypuszczam, że nie jedna babcia czy prababcia również ucieszyłaby się z takiej pamiątki narodzin maluszka.

Będzie nam miło, jeżeli post zainspiruje Cię i podzielisz się w komentarzu efektami swojej pracy.

 

 

 

3 komentarze

  1. Dzień dobry. Chciałam się zapytać czy szkła z ramek są wyciągnięte?

  2. Świetny pomysł na pamiątkę narodzin maleństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.