Niezależnie od tego czy tworzysz kartki, albumy czy LO (layouty) tniesz. Tniesz papier, bazę, tekturę, beermatę, przycinasz zdjęcia itd. zatem potrzebne Ci odpowiednie narzędzia tnące. Ich gama jest bardzo szeroka, możesz wybrać czy chcesz mieć wszystkie, czy wystarczą Ci jakieś konkretne.

 

Najbardziej popularne są nożyczki – narzędzie, które można znaleźć w każdym domu. Jeśli masz wprawną rękę i odpowiednie nożyczki możesz ciąć nimi wszystko. Na rynku jest bardzo wiele rodzajów nożyczek, które mają specjalne przeznaczenie.

Zwykłe nożyczki są bardzo uniwersalne i możesz używać je do prawie wszystkiego.

Małe / precyzyjne nożyczki pomagają wycinać grafiki z arkuszy papierowych.

Nożyczki pokryte specjalną powłoką, aby nie przylegał do nich klej z taśmy klejącej.

 

Ciekawostka:

Czy wiesz że wypustki na uszach nożyczek służą do pomocy przy wyciąganiu igły, gdy nie możesz jej przepchnąć przez materiał podczas szycia?

 

Jeśli jednak nie masz wprawnej ręki, tak jak ja, to na pewno polubisz się ze skapelem lub nożykiem. Ja osobiście wolę skalpel, jednak wiele skraperek postawiła na nożyk do tapet czy wykładzin. Jest on stosunkowo niedrogi, segmentowe noże zamienne na długo starczają. Narzędzie to jest idealne do wszelkich prac z papierem i nie tylko.

Na swój skalpel założyłam ergonomiczne nakładki, aby przy dłuższej pracy nie nabawić się odcisków. Lubię czasem postawić na skalpel wycinając precyzyjnie odbitki stemplowe.

Osoby, które lubią precyzyjne wycinanie skalpelem mogą przetestować:

– skalpel z obrotowym ostrzem

– shape cutter

– nożyk modelarski na palec

 

Dodatkowo do pracy z nożykiem przydatna może się okazać mata do cięcia. Ja polecam samoregenerującą się matę.

 

Ciekawostka:

Na rynku swego czasu można było nabyć marker tnący. Marker, który podczas cięcia kolorował krawędzie papieru lub zdjęcia.

 

Kolejnym narzędziem, które używam do cięcia jest trymer. Tu rozróżniane są dwa rodzaje:

– krążkowy

– suwakowy

Osobiście wolę ten drugi. Z krążkowym się nie dogaduję – wychyla mi cięcie. Trymer to narzędzie godne polecenia, jeśli dużo tniesz. Nie potrzebuje dużego nacisku i radzi sobie z dość grubymi materiałami (do 300gsm). Jednak nie przetniesz tektury czy beermaty o grubości powyżej 1,5 mm. Wybierając trymer musisz zwrócić uwagę na podziałkę – czy jest w centymetrach czy calach.

Gilotyna jest równie przydatnym narzędziem, jeśli dużo tniesz. Pracuje się z nią równie szybko jak z trymerem, jednak ostrza działają na nieco innej zasadzie.

Każde narzędzie ma swoje plusy i minusy, ale nie mogę powiedzieć Ci z którym będzie Ci się najlepiej pracowało. Tak jak z wszystkim innym przed podjęciem decyzji musisz się zastanowić: jakie prace wykonujesz najczęściej, jakich papierów używasz, jak dużo tworzysz oraz ile masz miejsca w pracowni / kąciku twórczym. Nie musisz mieć wszystkich narzędzi w pracowni, jednak każde jest przydatne.

 

Wszystkie narzędzia tnące się tępią. Jeśli zauważysz że krawędzie przeciętego papieru się kosmacą oznacza to iż ostrze się tępi. Opcji jest kilka możesz podostrzyć bardzo drobnym papierem ściernym, lub tnąc folię aluminiową. Jednak najprościej i najlepiej dla Twoich prac, niestety nie dla portfela, jest kupić nowe ostrze.

 

Podpowiedź:

Jeśli krawędź papieru ma kłaczki możesz delikatnie zeszlifować je pilnikiem do paznokci.

 

Są też narzędzia tnące do zadań specjalnych, na przykład do wycinania kółek. Najprostszym jest cyrkiel tnący lub inne narzędzia przeznaczone do cięcia kół. Niestety zostawiają one dziurkę w środku koła. Jednak jeśli masz specjalne szablony to przydać się może wspomniany już wcześniej shape cutter.


Oczywiście większość z tych informacji jest prosta i oczywista. Jednak mam nadzieję, że ten tekst okazał się odrobinę pomocny, jeśli jesteś początkującą skraperką. Analogicznie, jeśli masz jakieś wątpliwości, to wierzę że przyczyniłam się do ich rozproszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.