Cześć!

Wakacje są już jedynie miłym wspomnieniem, a przed nami wyzwania związane z rozpoczętym właśnie rokiem szkolnym. Aby pomóc Ci w ogarnięciu wszelkich niezbędnych spraw, zapraszam Cię dziś do stworzenia niewielkiego notesu na ważne notatki. Notes z teksturową okładką zmieści się w niemal każdej torebce czy plecaku, będzie też stanowić niebanalną ozdobę Twojego biurka. Oczywiście, jeśli tylko zechcesz, możesz podarować go komuś bliskiemu.

Notes z teksturową okładką

Naszą pracę rozpoczniemy od wycięcia okładek. Ja wykorzystuję tekturę introligatorską, ale równie dobrze możesz skorzystać z beermaty. Mój notes z teksturową okładką ma format A5 – dotyczy to wymiaru kart znajdujących się wewnątrz – czyli 10,5 x 15 cm. Zatem wymiary okładki będą o 0,5 cm większe.
Wycięte tekturki przyklejam na nieco większe kawałki szarego papieru, w taki sposób, aby znalazły się dokładnie na środku. Zamiast szarego papieru możesz użyć dowolnego, niezbyt grubego papieru. Ważne, aby był w miarę elastyczny i łatwo poddawał się zaginaniu.

Okładki wstępnie oklejam szarym papierem.

Dokładnie owijam papierem tekturki i przyklejam “na zakładkę”. Możesz wykorzystać kość introligatorską, aby wszystko przylegało bardzo gładko.

Oklej papierem krawędzie okładki.

Wnętrze okładki notesu wykleiłam zwykłym jasnym papierem wizytówkowym o wymiarach 10 x 14,5 cm. Takie same wymiary mają też kawałki papieru, którymi okleiłam zewnętrzną część okładki. Z tym, że tutaj zastosowałam teksturę. Do jej wykonania posłużyły mi szablony, za pomocą których nałożyłam na poszczególne części pastę strukturalną.

Okładki pokryłam pastą strukturalna.

W czasie, gdy pasta schła, postanowiłam zająć się elementami dekoracji notesu. W związku z tym, że notes z teksturową okładką jest przeznaczony do noszenia w torebce, postanowiłam ozdobić go kwiatami z materiału, które, w przeciwieństwie do kwiatów papierowych, nie ulegają tak łatwo zniszczeniu. Kwiatki wykonałam samodzielnie z resztek płótna. Wycięłam płatki za pomocą grubego wykrojnika (można to także zrobić nożyczkami), a następnie pokolorowałam za pomocą akwareli w proszku.

Płatki pokolorowałam za pomocą akwareli w proszku.

Akwarela po spryskaniu wodą wydaje się mieć bardzo intensywne nasycenie, jednak po wysuszeniu przybiera bardzo ładny, stonowany odcień. Proszek sypałam bezpośrednio na płatki i spryskiwałam dość obficie wodą. Potrzeba trochę czasu, zanim proszek dokładnie się rozpuści.

W czasie, gdy płatki schną, możemy powrócić do pracy nad okładką. Jeśli tekstura jest już sucha, można przystąpić do malowania poszczególnych elementów. Ja swoje pokryłam farbą antyczną Pentart, a następnie w wypukłości wtarłam pastę woskową.

W wypukłości wtarłam wosk

Dodałam też odrobinę złotego blasku, korzystając z  farby Inka Gold w złotym kolorze.

Inka Gold świetnie odbija światło.

Przyklejamy tak przygotowane elementy do okładki, następnie bindujemy całość lub też łączymy za pomocą kółek.
Teraz wystarczy już tylko ozdobić nasz notes z teksturową okładką przygotowanymi kwiatami i tym, co jeszcze przyjdzie nam do głowy.

Notes z teksturową okładką

Notes z teksturową okładką

Mam nadzieję, że skusisz się na własnoręczne wykonanie notesu i pochwalisz się nam rezultatami.
Pozdrawiam serdecznie

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.