Kupiłaś foremkę i teraz stoisz przed wyborem masy do jej wypełnienia. A na rynku jest na prawdę od groma i trochę preparatów, do wyboru, do koloru. Proponuję dzisiaj prostą i tanią metodę, czyli odlewy z gipsu modelarskiego. Zapraszam.

Gips modelarski

Jest to popularny preparat do kupienia w marketach budowlanych i sklepach plastycznych. Ma niską cenę i jest bardzo wydajny. Można stosować z każdym rodzajem foremek. Ja mam tylko silikonowe i dzisiaj pokażę, jak wykonać odlew z taką foremką.

Przygotowanie mikstury

Należy przygotować miksturę o konsystencji ciasta naleśnikowego, czyli dosyć rzadką. Na opakowaniu jest podana proporcja wody i gipsu, ale spokojnie można robić na oko, ważne, żeby mikstura nie była za gęsta.

Wylewanie do foremek

Najpierw wylewam niewielką ilość, żeby tylko zakryć dno foremki. Pędzelkiem rozprowadzam gips, starając się upchnąć go w każdy zakamarek wzoru. Następnie uderzam foremką o blat stołu, żeby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Rzadki gips podczas odpowietrzania chlapie, warto więc zabezpieczyć miejsce pracy np. matą teflonową, a także odzież i oczy.

Dopełnianie foremki

Następnie dolewam gipsu, żeby zapełnić foremkę i powtarzam odpowietrzanie. Teraz już jest na prawdę bardzo brudno. Nadmiar gipsu ściągam zużytą kartą płatniczą.

Zasychanie gipsu

Wypełnioną formę odkładam na kilka lub kilkanaście godzin, optymalnie do całkowitego wyschnięcia. Mokry gips jest nieco szarawy, suchy staje się niemal biały. Po kolorze można poznać, czy już jest czas, aby wyjąć go z formy. Wilgotny, niezaschnięty gips jest bardzo kruchy, przy wypychaniu z foremki może się łatwo połamać. W przypadku odlewów ze zdjęcia czekałam całą dobę. Niestety mimo to niektóre odlewy się przełamały.

Co więcej, jak widać na zbliżeniu, pomimo odpowietrzania, nie udało mi się pozbyć wszystkich bąbelków powietrza. Niestety, tak to już jest z odlewami z gipsu, w przypadku skomplikowanych wzorów szansa na nie chciane bąbelki jest duża.

Odlew ma porowatą strukturę, więc aby uniknąć wnikania mediów należy go wpierw zabezpieczyć gruntem akrylowym. Nie nadaje się też do stosowania na powierzchniach innych niż prosta, ponieważ odlew po wyschnięciu jest sztywny. Próby zagięcia odlewu skończą się jego połamaniem.

Po użyciu foremkę wkładam do letniej wody na kilka minut i myję gąbką. Gips z zakamarków usuwam miękką szczoteczką.

Podsumowując, odlewy z gipsu robi się bardzo łatwo, ale jest duża szansa, że powstaną bąbelki lub odlewy połamią się przy wyjmowaniu z foremki. Zdecydowanie nie polecam do filigranowych i małych wzorów. Moje mniej udane odlewy z gipsu wykorzystuję jako tła w mixed mediowych projektach, nic się nie marnuje.

Zalety odlewów z gipsu:

  • Tani i wydajny materiał
  • Łatwa w przygotowaniu mikstura
  • Łatwe wypełnianie foremek
  • Dobre odwzorowanie wzoru
  • Dobrze przyjmuje media po zagruntowaniu

Wady odlewów z gipsu:

  • Duża szansa na nieestetyczne bąbelki powietrza
  • Kruche, łatwo się łamią
  • Nie można dostosować kształtu do zakrzywionej powierzchni

Jeśli zaczynasz przygodę z foremkami, to gips jest fajną propozycją, ponieważ jest tani i możesz odlewać tyle razy, aż nabierzesz wprawy i uzyskasz zadawalające efekty. Jeżeli jednak gips to nie Twoja bajka, możesz spróbować np. żywicy poliuretanowej.

Pozdrawiam,

Magda Kam

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.