Każda scraperka nie od dzisiaj wie, że im bardziej dba o swoje narzędzia i akcesoria tym dłużej będą one jej służyły. Dziś chciałabym zatem się pokłonić nad tematem pielęgnacji i czyszczenia stempli polimerowych i silikonowych.

O stemplach przezroczystych pisałam wcześniej i pobieżnie wspomniałam o podstawowych sposobach pielęgnacji, czyszczenia i przechowywania. Teraz postaram się temat rozwinąć.

 

Fundamentalna zasada to czyścić stemple jak najszybciej po użyciu. Wiadomo tusz wodny raczej ich nie przebarwi, a i szkody im nie zrobi, ale tusze na bazie rozpuszczalników już tak.

 

Czego używać do czyszczenia stempli polimerowych i silikonowych?

Niedawno słyszałam o myciu stempli polimerowych płynem do mycia naczyń – nie zgodzę się z tym tak do końca. Jednak jeśli jest to płyn z rodzaju łagodnych (mild) to mogę powiedzieć OK. Należy o tym bezapelacyjnie pamiętać. Wszystkie mocne detergenty mają w sobie takie środki, które niestety niszczą elastyczność i przyczepność stempli. Dlatego polecam jedynie środki łagodne, a najlepiej mydło dla niemowląt lub alergików.

Przede wszystkim jednak wystarczy mokra chusteczka niemowlęca – świetnie sobie poradzi z wodnym tuszem, z pigmentowym również, a i tusz na bazie rozpuszczalnika zetrze tak aby stempel nie brudził. Jednak dla dobra naszej planety polecam inne rozwiązanie (chusteczki długo się rozkładają).

Moim zdaniem wystarczy zwykła mokra ściereczka, którą możesz mieć pod ręką na biurku do wycierania stempli. Jednak jeśli przeszkadza Ci mokra ściereczka, to możesz użyć atomizera z mieszanką: wody, mydła i odrobiny gliceryny. Po spryskaniu stempla wycierać suchą ściereczką. Ściereczka będzie wielokrotnego użytku zatem zadbasz o środowisko.

Jeśli jesteśmy już przy ściereczkach, to jedna z firm produkujących stemple wypuściła na rynek specjalną ściereczkę do czyszczenia stempli. Ściereczka w stylu shammy nie wymaga specjalnych płynów, wystarczy że jest nawilżona i świetnie zbiera cały brud ze stempli polimerowych i silikonowych. Sama się brudzi, ale nie przeszkadza to w jej użytkowaniu.

Oczywiście korzystając z różnego rodzaju ściereczek pamiętaj, że od czasu do czasu należałoby je wyprać, aby pozbyć się bakterii.

 

Są jeszcze specjalne szczotki do czyszczenia stempli, ale osobiście uważam że stemple polimerowe i silikonowe są za miękkie i za delikatne.

Wracając do tuszów na bazie rozpuszczalników np. Staz On, to chciałabym wspomnieć, że można nabyć płyn do czyszczenia stempli z tychże tuszów. Jednak on również zawiera rozpuszczalniki, więc uważałabym ze zbyt częstym używaniem na stemplach silikonowych i polimerowych, żeby nie skruszały.

 

Jak dbać o stemple polimerowe i silikonowe?

Przypomnę to co już pisałam kiedyś:

Przechowywać z dala od promieni UV.

Unikać plastiku zawierającego PCV.

Nie używać do dobitek z użyciem wybielacza.

 

Co jakiś czas warto zaaplikować stemplom polimerowym i silikonowym odświeżającą kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego mydła i gliceryny. Nie wycieraj stempli, zostaw je do samodzielnego wyschnięcia na ręczniku papierowym lub ścierce. Układaj je tak aby część przylegającą do bloczka miały wolną. Zabiegi te pomogą w poprawieniu przywieralności stempla do bloczka czy platformy.

Jeśli samo mycie nie pomogło, to zajrzyj do mojego poprzedniego artykułu i sprawdź inne sposoby.

 

Obchodź się z nimi raczej delikatnie, nie nadwyrężaj ich struktury ciągnąc stempel na siłę. Jeśli jest zbyt mocno przyklejony, to możesz go rozerwać lub odkształcić.

 

To chyba wszystkie najważniejsze porady dotyczące stempli polimerowych i silikonowych jakie zebrałam przez ponad dekadę ich użytkowania. Mam nadzieję że okażą się przydatne dla Ciebie i Twojej pracowni. Jeśli znasz jakieś inne, to napisz o tym proszę w komentarzu, abym mogła uzupełnić swoją wiedzę.

3 komentarze

  1. Wspaniały artykuł muszę nabyć ściereczkę , jako że jak wiadomo jestem gadzeciara

  2. Super poradnik:) zastanawiam sie czy jest jakis sposob na ponowne uzyskanie transparentnoaci i blysku na stemplu silikonowycg kiedy juz zrobil sie matowy? Zanim przeczytalam ten blog przemywalam stempel zlym produktem ktory go niestety zmatowil‍♂️ Z gory dzieki za pomoc pozdrawiam!

    1. Author

      Niestety nie gwarantuję 100% sukcesu, ale jeśli stempel zdaje się być suchy, to warto go nasmarować płynną gliceryną i zostawić na 24h. Następnie wystarczy umyć wodą z odrobiną delikatnego mydła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.