W poprzednim poście opowiedziałam Ci o tkaninach na jakich możesz wyszywać, a w tym poście chcę Ci opowiedzieć o akcesoriach, które ułatwiają wyszywanie, ponieważ pozwalają na odpowiednie napięcie tkaniny i Twoją wygodniejszą pozycję podczas haftu. Zapraszam zatem do lektury.

Tamborek to okrągła rama, składająca się z dwóch obręczy nachodzących na siebie, na szerszej obręczy znajduje się mechanizm spinający. Możesz  go kupić jako plastikowy lub drewniany – o różnej średnicy i grubości. Używany przez Ciebie tamborek powinien dobrze napinać i trzymać tkaninę, nie brudzić i nie niszczyć tkaniny i haftu. Przy zakupie zwróć uwagę na mechanizm do regulacji naciągu tkaniny, średnicę tamborka i jakości użytego materiału na jego wyprodukowanie. Ja osobiście używam tamborków drewnianych i uważam, że lepiej napinają i trzymają tkaninę niż plastikowe.

Wybór rozmiaru/średnicy tamborka zależy od wielkości haftu i sposobu wykorzystywania: trzymany w rękach lub umieszczany na stojaku. Rozmiar określany jest w calach lub centymetrach.

Tamborek do trzymania w ręku powinien być lekki o średnicy nie większej niż 20 cm, natomiast tamborki, które są umieszczane na stojakach mogą być cięższe i większe.

Tamborki drewniane
Tamborki plastikowe

Krosno hafciarskie składa się z dwóch okrągłych belek przewijających, połączonych z dwiema belkami bocznymi. Do każdej okrągłej belki przymocowany jest kawałek taśmy, do której przyszywa się górną i dolną część kanwy. Następnie należy zasznurować tkaninę po bokach. Przy zastosowaniu krosna możesz mieć trudności z przesuwaniem tkaniny. Możesz kupić krosno stojące, przykręcane do stołu lub podudowe (przysiadne).

Stojaki do tamborków możesz kupić jako sam stojak lub z zamocowanym tamborkiem. Może on być podobnie jak krosno stojący, przykręcany do stołu lub podudowy.

 

Ramki napinające mogą być prostokątne, kwadratowe, okrągłe lub owalne, plastikowe lub drewniane. Możesz też kupić ramko-tamborki, gdzie tamborek stanowi po ukończeniu wyszywania ozdobną ramkę haftu. Przy kupowaniu ramek drewnianych zwróć uwagę, aby były zrobione z miękkiego drewna co ułatwi Ci przypięcie tkaniny do ramki.

Przy wyborze i zakupie powyższych przyrządów zastanów się jakie hafty najczęściej wykonujesz (małe czy duże), w jakie pozycji wyszywasz i ile miejsca zajmie przyrząd (ile miejsca posiadasz). Jeśli jesteś początkującą hafciarką i zaczynasz od małych haftów to spokojnie wystarczy Ci tamborek o odpowiedniej wielkości.

Rada: Jeśli używasz tamborka, w przypadku haftu znajdującego się blisko krawędzi przedłuż tkaninę fastrygując dodatkowy kawałek do pozostałej części.

A Ty używasz tamborka, ramki czy krosna? Pochwal się jakie masz doświadczenia z krosnami jestem bardzo ciekawa.

4 komentarze

 1. Swego czasu, Mąż chciał mi sprawić tamborek, ale zdecydowanie wolę luzem, jakoś ciężko mi się przełamać

  1. Ja też haftowałam luzem, ale odkąd mam tamborek i na nim spróbowałam to zdecydowanie wolę na tamborku 🙂

  2. ha, ja tak samo wolę pracować bez 😀
   niezależnie od wielkości tamborka dostaję skurczu w dłoni przy dłuższej pracy 🙁 no i nie podobają mi się wybrzuszenia powstałe podczas napinania robótki na tamborku 😛

   1. uff, to nie jestem sama, dziwna hihihi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.