W poprzednim poście opowiedziałam Ci o tkaninach na jakich możesz wyszywać, a w tym poście chcę Ci opowiedzieć o akcesoriach, które ułatwiają wyszywanie, ponieważ pozwalają na odpowiednie napięcie tkaniny i Twoją wygodniejszą pozycję podczas haftu. Zapraszam zatem do lektury.
Tamborek to okrągła rama, składająca się z dwóch obręczy nachodzących na siebie, na szerszej obręczy znajduje się mechanizm spinający. Możesz go kupić jako plastikowy lub drewniany – o różnej średnicy i grubości. Używany przez Ciebie tamborek powinien dobrze napinać i trzymać tkaninę, nie brudzić i nie niszczyć tkaniny i haftu. Przy zakupie zwróć uwagę na mechanizm do regulacji naciągu tkaniny, średnicę tamborka i jakości użytego materiału na jego wyprodukowanie. Ja osobiście używam tamborków drewnianych i uważam, że lepiej napinają i trzymają tkaninę niż plastikowe.
Wybór rozmiaru/średnicy tamborka zależy od wielkości haftu i sposobu wykorzystywania: trzymany w rękach lub umieszczany na stojaku. Rozmiar określany jest w calach lub centymetrach.
Tamborek do trzymania w ręku powinien być lekki o średnicy nie większej niż 20 cm, natomiast tamborki, które są umieszczane na stojakach mogą być cięższe i większe.


Krosno hafciarskie składa się z dwóch okrągłych belek przewijających, połączonych z dwiema belkami bocznymi. Do każdej okrągłej belki przymocowany jest kawałek taśmy, do której przyszywa się górną i dolną część kanwy. Następnie należy zasznurować tkaninę po bokach. Przy zastosowaniu krosna możesz mieć trudności z przesuwaniem tkaniny. Możesz kupić krosno stojące, przykręcane do stołu lub podudowe (przysiadne).
Stojaki do tamborków możesz kupić jako sam stojak lub z zamocowanym tamborkiem. Może on być podobnie jak krosno stojący, przykręcany do stołu lub podudowy.
Ramki napinające mogą być prostokątne, kwadratowe, okrągłe lub owalne, plastikowe lub drewniane. Możesz też kupić ramko-tamborki, gdzie tamborek stanowi po ukończeniu wyszywania ozdobną ramkę haftu. Przy kupowaniu ramek drewnianych zwróć uwagę, aby były zrobione z miękkiego drewna co ułatwi Ci przypięcie tkaniny do ramki.
Przy wyborze i zakupie powyższych przyrządów zastanów się jakie hafty najczęściej wykonujesz (małe czy duże), w jakie pozycji wyszywasz i ile miejsca zajmie przyrząd (ile miejsca posiadasz). Jeśli jesteś początkującą hafciarką i zaczynasz od małych haftów to spokojnie wystarczy Ci tamborek o odpowiedniej wielkości.
Rada: Jeśli używasz tamborka, w przypadku haftu znajdującego się blisko krawędzi przedłuż tkaninę fastrygując dodatkowy kawałek do pozostałej części.
Swego czasu, Mąż chciał mi sprawić tamborek, ale zdecydowanie wolę luzem, jakoś ciężko mi się przełamać
Ja też haftowałam luzem, ale odkąd mam tamborek i na nim spróbowałam to zdecydowanie wolę na tamborku 🙂
ha, ja tak samo wolę pracować bez 😀
niezależnie od wielkości tamborka dostaję skurczu w dłoni przy dłuższej pracy 🙁 no i nie podobają mi się wybrzuszenia powstałe podczas napinania robótki na tamborku 😛
uff, to nie jestem sama, dziwna hihihi