Cześć!

Po krótkiej przerwie wracam z nową energią i kolejną częścią matematycznego poradnika 😊. Pamiętasz ściegi, które opisałam w poprzednim artykule? Dziś pokażę Ci, kolejno jak wykonać każdy ścieg.

Na początek kilka spraw technicznych:

 • rozpoczynając haft zawsze zabezpiecz końcówkę nici przyklejając ją taśmą na tyle robótki;
 • kończąc każdy “segment” wzoru (czyli długą linię lub zamknięty kształt) zabezpieczaj końcówkę nici podklejając ją, lub płynnie przechodź do następnego segmentu wbijając się od spodu w jego początkową dziurkę.
Ścieg prosty (straight stitch)

Klasyczna wersja tego ściegu to bułka z masłem. Należy od spodu robótki wbić igłę w dziurkę początkową (umownie będę ją nazywać numerem 1), przeciągnąć nić i wbić igłę od góry w dziurkę numer 2. Zupełnie jak w dziecięcych obrazkach typu “połącz kropki” 😊.

klasyczna wersja ściegu prostego

Nieco ciekawiej wykonuje się przy pomocy ściegu prostego wzory zygzakowe. W tym przypadku początkową (nr 1) dziurką jest ta, która tworzy pierwszy “szpic” zygzaka. Należy wbić w nią igłę od spodu, przeciągnąć nić i od góry wbić ją w dziurkę numer 2. Następnie z tyłu pracy wbijamy igłę w dziurkę nr 3, a na przodzie wracamy do dziurki nr 1. Kolejne sekwencje przedstawia poniższy schemat:

ścieg prosty - wersja zygzak

Ścieg spiralny (spiral stitch)

Składa się z jednej centralnej dziurki (będącej jednocześnie początkową) i kilku innych rozmieszczonych wokół niej. Podobnie jak w przypadku pozostałych ściegów igłę należy wbić od spodu w dziurkę centralną (nr 1), a następnie od góry w jedną z pozostałych (nr 2). Następnie od spodu wracamy do dziurki centralnej, a od góry wbijamy igłę w kolejną dziurkę “boczną” (nr 3).

ściegi spiralne

Jak zapewne zauważyłaś, schemat wyszywania różni się nieco w zależności od tego, czy wyszywasz koło, czy półkole lub liść.

Ścieg krzyżowy (crossover stitch)

Tradycyjnie już zaczynamy z tyłu pracy, wbijając się w dziurkę numer 1. Następnie należy przeciągnąć nić i wbić igłę z przodu pracy w dziurkę wskazaną w opisie wzoru. Dla przykładu: jeśli opis głosi “1-5” lub “out at 1, in at 5” oznacza to, że po wyjściu z dziurki początkowej igła powinna zostać wbita w piątą dziurkę z kolei. Następnie dla podanego przykładu kontynuacja wzoru wygląda następująco: 6-2, 3-7, 8-4 itd.

ścieg krzyżowy Pierwsza liczba w takim zapisie zawsze oznacza dziurkę, w którą wbija się igłę od spodu, a druga liczba tę, w którą należy wbić się od góry. Istnieje również alternatywny sposób zapisu, który informuje ile dziurek należy pominąć podczas wyszywania. Tak więc nasz przykładowy ścieg 1-5 może również zostać zapisany jako “miss 3” (pomiń 3), gdyż między pierwszą a piątą dziurką zostawiamy 3 dziurki wolne.

Ścieg sznureczkowy (stem stitch)

Wyszywa się go niemal identycznie jak ścieg krzyżowy. Zapytasz pewnie “dlaczego?”… Już spieszę z odpowiedzią. W teorii sznureczek jest to bowiem nic innego, jak klasyczny crossover 1-3 😊. W praktyce zaś, tym co odróżnia go od ściegu krzyżowego  jest fakt, że zamiast wyszywać go na tyle pracy “do przodu” (czyli w schemacie 1-3, 4-2, 3-5, 6-4 itd.), sznureczek jest wykonywany “do tyłu”, czyli w schemacie 1-3, 2-4, 3-5, 4-6 itd.

ścieg sznureczkowy

Ścieg stębnowy (back stitch/backstitch)

Jest to przeciwieństwo ściegu sznureczkowego, a dokładniej rzecz ujmując – jego lustrzane odbicie. Jeśli po wyszyciu sznureczka spojrzysz na “plecki” haftu, twoim oczom ukaże się właśnie idealna stębnówka 😊. Wyszywanie tego ściegu należy rozpocząć od drugiej dziurki wzoru i wbić się w nią od spodu. Następnie przeciągamy nić i wbijamy ją z przodu w dziurkę numer 1. Kolejne etapy wyszywania przedstawia poniższy schemat:

ścieg stębnowy

Na zakończenie kilka wskazówek estetycznych:

 • podczas wyszywania ściegiem krzyżowym i sznureczkiem dbaj o to, aby każda kolejna nić zawsze znajdowała się ponad tymi już wyszytymi – jeśli wyszywasz łuk, igła zawsze powinna wychodzić po jego wypukłej stronie;
 • zawsze dbaj o odpowiednie naciągnięcie nici – wyszyte linie nie mogą być luźne, zwisać lub odstawać od papieru;
 • jeśli po zakończeniu haftowania uznasz, że dziurki są zbyt widoczne, możesz je “zamknąć” poprzez wygładzenie lewej strony haftu kością do bigowania lub wypukłą stroną łyżeczki.

Dzisiejsza lekcja dobiegła końca. Mam nadzieję, że moje umiejętności rysownicze nie doprowadziły cię do załamania, a opisy były wystarczająco zrozumiałe 😉. Podczas pisania tego tekstu odkryłam bowiem mimowolnie, że dużo lepiej tłumaczy mi się mówiąc i pokazując, niż pisząc. Jeśli więc coś jest nie do końca dla ciebie jasne, nie wahaj się zapytać w komentarzu. Postaram się odpowiedzieć bardziej przystępnie 😉.

3 komentarze

 1. Chciałabym wyszyć sowę haftem matematycznym. Mają to Państwo jako zdjęcie do tego posta. Czy może mają Państwo wyrysowany projekt, jeśli tak, czy jest szansa na udostępnienie mi go?
  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Gabriela Cyran

 2. Czy mogę od Państwa otrzymać wyrysowany projekt motyla jak go haftować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.