Cześć!
Po krótkiej przerwie wracam z nową energią i kolejną częścią matematycznego poradnika 😊. Pamiętasz ściegi, które opisałam w poprzednim artykule? Dziś pokażę Ci, kolejno jak wykonać każdy ścieg.
Na początek kilka spraw technicznych:
- rozpoczynając haft zawsze zabezpiecz końcówkę nici przyklejając ją taśmą na tyle robótki;
- kończąc każdy “segment” wzoru (czyli długą linię lub zamknięty kształt) zabezpieczaj końcówkę nici podklejając ją, lub płynnie przechodź do następnego segmentu wbijając się od spodu w jego początkową dziurkę.
Ścieg prosty (straight stitch)
Klasyczna wersja tego ściegu to bułka z masłem. Należy od spodu robótki wbić igłę w dziurkę początkową (umownie będę ją nazywać numerem 1), przeciągnąć nić i wbić igłę od góry w dziurkę numer 2. Zupełnie jak w dziecięcych obrazkach typu “połącz kropki” 😊.
Nieco ciekawiej wykonuje się przy pomocy ściegu prostego wzory zygzakowe. W tym przypadku początkową (nr 1) dziurką jest ta, która tworzy pierwszy “szpic” zygzaka. Należy wbić w nią igłę od spodu, przeciągnąć nić i od góry wbić ją w dziurkę numer 2. Następnie z tyłu pracy wbijamy igłę w dziurkę nr 3, a na przodzie wracamy do dziurki nr 1. Kolejne sekwencje przedstawia poniższy schemat:
Ścieg spiralny (spiral stitch)
Składa się z jednej centralnej dziurki (będącej jednocześnie początkową) i kilku innych rozmieszczonych wokół niej. Podobnie jak w przypadku pozostałych ściegów igłę należy wbić od spodu w dziurkę centralną (nr 1), a następnie od góry w jedną z pozostałych (nr 2). Następnie od spodu wracamy do dziurki centralnej, a od góry wbijamy igłę w kolejną dziurkę “boczną” (nr 3).
Jak zapewne zauważyłaś, schemat wyszywania różni się nieco w zależności od tego, czy wyszywasz koło, czy półkole lub liść.
Ścieg krzyżowy (crossover stitch)
Tradycyjnie już zaczynamy z tyłu pracy, wbijając się w dziurkę numer 1. Następnie należy przeciągnąć nić i wbić igłę z przodu pracy w dziurkę wskazaną w opisie wzoru. Dla przykładu: jeśli opis głosi “1-5” lub “out at 1, in at 5” oznacza to, że po wyjściu z dziurki początkowej igła powinna zostać wbita w piątą dziurkę z kolei. Następnie dla podanego przykładu kontynuacja wzoru wygląda następująco: 6-2, 3-7, 8-4 itd.
Pierwsza liczba w takim zapisie zawsze oznacza dziurkę, w którą wbija się igłę od spodu, a druga liczba tę, w którą należy wbić się od góry. Istnieje również alternatywny sposób zapisu, który informuje ile dziurek należy pominąć podczas wyszywania. Tak więc nasz przykładowy ścieg 1-5 może również zostać zapisany jako “miss 3” (pomiń 3), gdyż między pierwszą a piątą dziurką zostawiamy 3 dziurki wolne.
Ścieg sznureczkowy (stem stitch)
Wyszywa się go niemal identycznie jak ścieg krzyżowy. Zapytasz pewnie “dlaczego?”… Już spieszę z odpowiedzią. W teorii sznureczek jest to bowiem nic innego, jak klasyczny crossover 1-3 😊. W praktyce zaś, tym co odróżnia go od ściegu krzyżowego jest fakt, że zamiast wyszywać go na tyle pracy “do przodu” (czyli w schemacie 1-3, 4-2, 3-5, 6-4 itd.), sznureczek jest wykonywany “do tyłu”, czyli w schemacie 1-3, 2-4, 3-5, 4-6 itd.
Ścieg stębnowy (back stitch/backstitch)
Jest to przeciwieństwo ściegu sznureczkowego, a dokładniej rzecz ujmując – jego lustrzane odbicie. Jeśli po wyszyciu sznureczka spojrzysz na “plecki” haftu, twoim oczom ukaże się właśnie idealna stębnówka 😊. Wyszywanie tego ściegu należy rozpocząć od drugiej dziurki wzoru i wbić się w nią od spodu. Następnie przeciągamy nić i wbijamy ją z przodu w dziurkę numer 1. Kolejne etapy wyszywania przedstawia poniższy schemat:
Na zakończenie kilka wskazówek estetycznych:
- podczas wyszywania ściegiem krzyżowym i sznureczkiem dbaj o to, aby każda kolejna nić zawsze znajdowała się ponad tymi już wyszytymi – jeśli wyszywasz łuk, igła zawsze powinna wychodzić po jego wypukłej stronie;
- zawsze dbaj o odpowiednie naciągnięcie nici – wyszyte linie nie mogą być luźne, zwisać lub odstawać od papieru;
- jeśli po zakończeniu haftowania uznasz, że dziurki są zbyt widoczne, możesz je “zamknąć” poprzez wygładzenie lewej strony haftu kością do bigowania lub wypukłą stroną łyżeczki.