Piszesz wiersze? Ja kiedyś za młodu pisałam, a przynajmniej próbowałam 😉 Mam typowo romantyczną duszę. Jednak takie pisanie wierszy może być również terapeutyczne. Pewnie powiesz że nie umiesz tworzyć poezji, ja jednak powiem że taką, o której dziś będę pisała może stworzyć nawet dziecko. Bohaterem tego artykułu będzie blackout poetry – inaczej poezja negatywna, poezja zaciemnienia, czy też poezja zakreślana.
Cóż to takiego jest poezja negatywna (blackout poetry)?
Zacznę może od analizy nazwy – blackout = zaciemnienie, czyli poezja zaciemnienia, a krócej poezja negatywna. Negatywna mi nie bardzo się podoba, gdyż negatywnie się kojarzy, a to całkiem fajna zabawa. No ale wróćmy do analizy – negatyw to oczywiście odwrotność pozytywu. Generalnie takie strony z wierszami wyglądają jak negatyw kliszy 😉 skojarzeń może być wiele.
Technikę tworzenia takiej poezji można przyrównać do kolażu, gdzie z jednego dzieła (obrazu) powstają inne. Tyle że w naszym przypadku z kawałka cudzego tekstu (strona starej książki, strona gazety czy czasopisma) powstaje wiersz. Jest to rodzaj poezji “znalezionej”, powiedziałabym nawet że to kolaż poetycki.
Prekursorem tej techniki tworzenia wierszy jest Austin Kleon, który tworzy swoje wiersze z wycinków gazet. Napisał on książkę: Newspaper Blackout oraz między innymi książkę “Kradnij jak artysta”. Osobiście uwielbiam jego twórczość.
I jak zaintrygowana? Chciałabyś spróbować? Ostrzegam to wciąga!
Wszystko co potrzebujesz aby stworzyć wiersz to kawałek tekstu (z gazety, książki, czasopisma), ołówek, czarny pisak lub mazak i chwilka relaksu.
Zatem jak stworzyć poezję negatywną?
Na słowa patrzysz jak na cegiełki, z których zbudujesz swój wiersz. Możesz też patrzeć na nie jak na bank słów z którego “wypłacisz” tylko te do wykorzystania.
Na początek oczywista wskazówka – czytamy od góry do dołu i od lewej do prawej. Dlatego też słowa muszą być tak ułożone, aby czytelnik zrozumiał co autor ma mu do przekazania.
Gotowa? Masz już tekst? To zaczynamy!
- Przeskanuj wzrokiem swój tekst, nie czytaj go dokładnie.
- Wyłap słowo lub wyrażenie, które do Ciebie przemawia – taką kotwicę.
- Szukaj słów, które mogą stworzyć całość z Twoją kotwicą.
- Zakreślaj ołówkiem wszystko co Ci odpowiada. Baw się słowami.
- Kiedy jesteś już zadowolona z wiersza, zakreśl / obrysuj markerem znalezione słowa.
- Resztę słów, które są nie ważne zamaluj na czarno markerem.
- Na koniec zapisz swój wiersz i, jeśli potrzebujesz, dodaj znaki interpunkcyjne.
Oczywiście, jak to w życiu artystów bywa, kreatywne dusze nie poprzestają na zamalowywaniu niepotrzebnego tekstu czarnym markerem. Powstają piękne i coraz piękniejsze dzieła. Zamalowując lub zaklejając to co zbędne można tworzyć własne obrazy czy kolaże. W związku z tym możesz stworzyć obraz odzwierciedlający ideę Twojego wiersza.
Ciekawostka!
Bez żadnej wątpliwości o książki trzeba dbać. Zatem jeśli nie masz żadnego podręcznika na podorędziu, żadna stara książka się nie posypała, a gazet i czasopism nie kupujesz, to jest na to rozwiązanie. W obecnych czasach można tworzyć cyfrową poezję zaciemnienia z użyciem edytorów tekstu.
Tego typu tworzenie poezji negatywnej ma kilka zalet 🙂
Pierwsza to łatwość edycji i ponownej edycji, co nie do końca jest możliwe na papierze – na przykład przywrócenie słowa, które zostało już obrysowane. Oczywiście jeśli obrysujesz ołówkiem to można wymazać, jednak markera już się nie wygumkuje. Natomiast w edytorze wystarczy wybrać opcję „cofnij” i gotowe.
Druga to to, iż czytelnik może łatwo zobaczyć oryginalną pracę za pomocą kilku kliknięć. Ta opcja jest idealna na przykład dla nauczycieli.
Specjalnie dla Was przygotowałam plik PDF z instrukcjami krok po kroku jak użyć dokumentu Google do tworzenia poezji negatywnej.
Reasumując poezja negatywna jest formą poezji odnalezionej wśród słów innego autora. Wybrane słowa utworzą nową treść, nadając tym samym tekstowi nowe znaczenie. Moim zdaniem to efektywny sposób na zmianę przeznaczenia starych podręczników, gazet, broszur itp. Dodatkowo poezja zaciemnienia uczy uważnego patrzenia na słowa i błyskotliwej zabawy językiem ojczystym. Jednocześnie wyzwalasz swoją kreatywność i dobrze się bawisz. Dzięki temu że korzystasz z cudzych słów tworzenie poezji nie może być prostsze, a jej możliwości są nieskończone! Nigdy więcej nie spojrzysz na tekst w taki sam sposób!
No i tu ponownie ostrzegam! Poezja negatywna może być uzależniająca!
Na zakończenie chciałabym napisać, że poezja zaciemnienia jest świetna zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Dodatkowo nie masz wymówek aby opóźnić próby, bo zapewne masz wszystko czego potrzebujesz. To bardzo proste. Spróbuj sama i baw się dobrze! Czy miałaś już styczność z poezją negatywną? Może masz już stosik własnych wierszy? Może zechcesz się nimi z nami podzielić?
Crafterka z głową pełną kreatywnych pomysłów. Uwielbiająca rękodzieło wszelkiego rodzaju oraz pasjonatka oganizacji. Zawsze chętnie służy innym swoją wiedzą i pomocą. Spełniona żona i matka jedynaka oraz posiadaczka 4 kotów i 3 psów. Właścicielka sklepu Świat Pasji. Znajdziesz ją również na blogu Kufer Pełen Skarbów.
Nie słyszałam o takiej “poezji”. Ciekawe. Choć jej ozdabianie kojarzy mi się z kolażami Wisławy Szymborskiej;) Muszę kiedyś spróbować;)