Witaj, dzisiejszym wpisem nieco ocieplę jesienną aurę. Rajski pop up box jest moją inspiracją do wyzwania grudniowego na naszym blogu. Jego tematem w tym miesiącu są pudełka, a ja uwielbiam pudełkowe kartki. Tę kartkę wykonałam dla moich rodziców z okazji 30. Rocznicy Ślubu. Na zdjęciach zobaczycie ją jeszcze bez dedykacji 🙂

prezentacja pop up box krok po kroku

Przygotowanie i oklejanie

Wykonując pop up box, przeważnie sama robię do niego bazę. Tym razem postanowiłam sprawdzić produkt z  sklepu Świat Pasji i skorzystać z gotowej bazy od Rzeczy z Papieru. W zestawie oprócz arkusza bazy są dwie poprzeczki do wklejenia w środek i folijka. Używa się jej do mocowania wystających elementów.

baza rzeczy z papieru

Wykonanie kartki zaczęłam oczywiście od przygotowania potrzebnych materiałów. Do ozdobienia pudełka wybrałam kolekcję Paradise z Mintay – arkusze 02 i 04, a także arkusz z elementami do wycięcia. Potrzebne były również: klej, linijka, ołówek, kość do bigowania, gilotyna i mini nożyczki.

przygotowane materiały

Najpierw złożyłam pudełko na bigach, a następnie wymierzyłam, jaki rozmiar papieru będzie mi potrzebny do oklejenia. Pop up box oklejam w całości na zewnątrz, a w środku tylko skrzydełka i tylną ściankę, czyli widoczne części. Przeważnie oklejam także paski, które wklejam w środek – te, na których mocujemy wycięte elementy.

zdjęcia wymiarów

Papiery pocięłam tak, aby pasowały do siebie na łączeniach. Oklejanie bazy zaczęłam od zewnątrz, a następnie okleiłam ściankę i skrzydełka w środku. Okleiłam też wewnętrzne paski.

wycięte papiery

oklejanie zewnętrzne pop up box

oklejanie wewnętrzne

paski i środek pop up box

Sklejanie i składanie

Następnie na ściankach przylegających do plecków, zaznaczyłam miejsce, w którym wkleję paski. Pierwszy pasek wkleję 1,5 cm od górnego brzegu oraz tuż przy tylnej ściance. Drugi dokleję do istniejącego, ale 0,5 cm niżej. Paski wklejam na różnych wysokościach po to, aby elementy się nie nachodziły. Po zaznaczeniu miejsc wklejenia, skleiłam całą bazę, a następnie wkleiłam paski.

sklejony pop

sklejony box

Kompozycja

Mając gotową bazę, przystąpiłam do wyboru i wycinania kształtów do wklejenia. Najpierw wycięłam kilka, a potem, komponując kartkę, docinałam kolejne, pasujące elementy. Elementy w pop up box możesz umieszczać nie tylko na pasku folii, ale także na kawałku papieru czy druciku. Tutaj folijka była w zestawie, więc jej użyłam. Każdy element z tyłu na folii, zakleiłam kawałkiem papieru, ponieważ folia lubi odpadać od Magica. Po wklejeniu wszystkiego, również z tyłu pasków (w pudełku) zaklejam papierem. Jest to dodatkowe zabezpieczenie.

elementy ozdobne

wklejanie ozdób

wklejanie elementów

poklejony aparat

Ozdobne elementy możesz naklejać nie tylko na paski w środku. Ja bardzo często wklejam je również na ściankę przy przednim skrzydełku. Wykorzystuję ściankę tylną, aby budować warstwy. W tej kartce przykleiłam na nią domki, a następnie, na dystansie z beermaty, dokleiłam roślinki i wkleiłam je, aby dopełnić tło. Dodatkowo, na samym końcu, dokleiłam również trzcinowy parasol, z tyłu kartki, który i tak zakleiłam życzeniami.

roślinki

wklejanie roślinek

Voilà! Nasza karteczka jest gotowa :). Pop up box jak malowany! Teraz wystarczy dokleić dedykację na przednim skrzydełku oraz życzenia na pleckach.

gotowe pudełko

sklejony pop up box cały

A czy Ty robiłaś już pop up box na jakąś okazję? A może korzystałaś z innych, gotowych baz z naszego sklepu? Uważam, że jeśli chcemy zaoszczędzić odrobinę czasu, to takie bazy są świetnym rozwiązaniem i wcale nie kosztownym. Myślę, że zawsze warto mieć je w zapasie, a także kilka kolekcji z elementami do wycinania :). Bo w kilku prostych krokach, uzyskać można fantastyczną pracę.

pop up box w zbliżeniu

mój skończony pop up box krok po kroku

pop up box krok

Kartka typu pop up box, to nietypowy sposób na złożenie życzeń. Jest o tyle niezwykła, że można ją złożyć zupełnie na płasko i schować do klasycznej koperty. Można też zrobić bardziej wypasioną kompozycję i zamknąć w gotowym pudełku z okienkiem. Jeśli robiłaś już kartkę typu pop up – koniecznie mi ją pokaż! Ja je uwielbiam!

Pozdrawiam,
Domi

Jeden komentarz

  1. Bardzo ładna kartka, niestety nie mam doświadczenia w temacie i chyba nie dałabym rady powtórzyć wszystkich kroków, pomimo zdjęć 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.