Cześć 🙂

Kiedy oddawałam swoją pracę na inspirację do majowego wyzwania kwiatowego, obiecałam, że przygotuję tutorial, jak wykonać słoneczniki z papieru. Mam nadzieję, że mój krótki przewodnik, jak wykonać kwiaty hand made, sprawi, że chętnie je zrobisz.

Kwiaty, o których wspominam, mogliście zobaczyć na kartce – doniczce, która, jak już wspominałam, była inspiracją do majowego wyzwania kwiatowego. Jeśli wolisz tutorial obejrzeć z głosem – na końcu tego wpisu znajdziesz nagranie 🙂

słonecznik gotowy

Niezbędne materiały

Do wykonania słoneczników moją metodą niezbędne będą:

 

Wykonanie

Najpierw przygotowuję środek kwiatu. Paski do quillingu przepuszczam przez karbownicę, dzięki temu nabiorą żywszej faktury.


karbownica do quillingu

Pasek szerszy – 5 mm składam kilka razy i nacinam mniej więcej do połowy szerokości, tworząc ząbki, odkładam.

nacinanie paseczków

Zwijanie zaczynam od węższego paseczka i robię to za pomocą igły do quillingu. Po zwinięciu doklejam końcówkę paska i w tym samym miejscu przyklejam końcówkę paska grubszego – 5 mm tak, aby niepocięty brzeg zlicował się z brzegiem węższego paska. Zwijam całość, przyklejam końcówkę paska i odkładam środek, by klej chwycił.

zwijanie paseczków

środek z quillingu

Czekając, aż wyschnie środek, wycinam kwiatki – wielopłatki z żółtego papieru z kółek o średnicy ok. 5 cm. Możesz zrobić większe lub mniejsze kółka, w zależności od tego, jak duże chcesz uzyskać kwiaty. Na jeden słonecznik potrzebujesz 4 do 5 takich kwiatów. Wycinam również listki z zielonego papieru.

wycinanie kwiatków

wycięte kwiatki

Wycięte elementy spryskuję wodą z obu stron, czekam moment, aby nasiąknęły. Następnie przy pomocy dłutka kulkowego formuję płatki tak, by zawijały się do środka.

formowanie dłutkiem

Listki składam na pół, a następnie obracam do góry nogami i wygniatam dłutkiem.

formowanie listków

uformowane listki

Po zdjęciu maty z biurka, czas na zabawę z nagrzewnicą. To przy jej pomocy suszę elementy. Jeśli nie posiadasz nagrzewnicy możesz wysuszyć kwiatki np. na kaloryferze, na ogrzewanej podłodze lub w innym ciepłym, przewiewnym miejscu. Moim zdaniem nie nadaje się do takich czynności suszarka, ponieważ ma zbyt dużą siłę podmuchu i kwiatki stracą swój kształt.

suszenie nagrzewnicą

Kiedy kwiatuszki są wysuszone, wracam do czarnego środka i go formuję. Odginam na zewnątrz ząbki, które nacięłam po karbowaniu. Następnie wklejam kwiatki jeden w drugi starając się, aby płatki kolejnych kwiatków układały się naprzemiennie. Na samym końcu wklejam środek oraz listki, tworząc całe słoneczniki.

uformowane kwiatki

gotowy kwiatek

kartka doniczka

Ot i cała filozofia! 🙂 A tutaj obiecany tutorial w postaci filmowej.

Jeśli spodobał Ci się mój poradnik lub masz dodatkowe pytania – koniecznie daj znać w komentarzu. A kiedy wykonasz słoneczniki, również się nimi pochwal, postaramy się opublikować je w naszej galerii.

Pozdrawiam ciepło,
Domi 🙂

2 komentarze

  1. Dzięki za tutorial, na pewno spróbuję wykonać takie kwiatuszki chociaż nie mam pasków go qullingu, więc będę musiała przyciąć czarne paski sama jakoś

  2. Author

    Tutaj trzeba włączyć kreatywność. Można np. wkleić czarne pręciki albo zrobić środeczki z bibuły, albo z masy FIMO i pomalować na czarno, opcji jest dużo 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.