Cieszę się, że ponownie spotykamy się na łamach bloga Kreatywnego. Tym razem pokażę Ci sposób na szybkie kartki z akwarelowym tłem. Lato wszak obfituje w wiele okazji do ich wręczania, a czasu na siedzenie przy biurku szkoda, gdy za oknem piękna pogoda. O, jak się fajnie zrymowało! Ale to cała prawda o letnim tworzeniu.

Kartki z mediowym tłem

Praca z akwarelami wymaga użycia odpowiedniego papieru – musi być odporny na rozmakanie. Do wykonania kartki z akwarelowym tłem użyłam więc papieru akwarelowego Canson. Po wycięciu interesującego mnie kształtu, nałożyłam na kartoniki trochę czarnego gesso. Moje kartki mają zdobione “plecki”, więc stąd dwa kawałki papieru. Użyłam szablonu Agaterii imitującego spękaną powierzchnię.

Wzór z imitacją spękanej powierzchni, uzyskany za pomocą szablonu.

Gdy gesso wyschło, użyłam farb akwarelowych. W ofercie sklepu znajdziecie akwarele pod różnymi postaciami. Możecie do woli eksperymentować i testować wiele technik ich nakładania. Dla mnie najbardziej odpowiada nałożenie na pracę pigmentu i spryskanie go wodą. Czasem też rozprowadzam pewna ilość farby w sporej ilości wody i tą zabarwioną cieczą pryskam na pracę, używając pędzla lub szczoteczki.  mojej dzisiejszej pracy zastosowałam obydwa wymienione sposoby.

Akwarelowe zacieki

Całkowicie wyschnięte kartoniki pozostało tylko ozdobić. Zdecydowanie lubię kontrastowe zestawienia kolorów, zatem użyłam takich właśnie kwiatów. Akwarelowe tła świetnie prezentują się gdy umieścimy je na jednobarwnym kawałku papieru, stanowiącym coś w rodzaju obramowania. Do tego wykorzystałam zielony papier barwiony w masie. Z takiego papieru wycięłam też wycięłam towarzyszące kwiatkom listki. Twojej uwadze polecam kartony Mi-Teintes, które mają piękne kolory i fajną teksturę na powierzchni.

Kartki z akwarelowym tłem

Zdobienie stosuję tylko na froncie kartki, zatem część, która znajdzie się z tyłu, mogę od razu przykleić. Oczywiście, nie zapominam o swoim znaku rozpoznawczym, który dodaję na każdej pracy.

Tył kartki

Moja kartka z akwarelowym tłem wyszła dość ciemna, zatem postanowiłam rozjaśnić nieco kompozycję. Użyłam trochę białej farby do zrobienia niewielkich kleksów. Użyłam też białego sznurka, z którego powstały kokardki podklejone pod kwiatkami. Zostało jeszcze dodanie jakiegoś miłego napisu.

Biały sznurek i kleksy z farby rozjaśniają kompozycję.

Ręcznie robione karki nie lubią być płaskie, zatem niektóre elementy kartki z akwarelowym tłem podkleiłam kostkami dystansowymi.

Efekt 3D uzyskany dzięki zastosowaniu kostek dystansowych.

To w zasadzie koniec pracy nad kartką z akwarelowym tłem. Po przyklejeniu na bazę i wpisaniu życzeń jest gotowa do wręczenia. Mam nadzieję, że zostałaś zainspirowana do pracy z akwarelami. Powiem Ci w sekrecie, że świetnie się sprawdzą podczas tworzenia pracy na nasze lipcowe wyzwanie pt.: “W kolorach tęczy”. Koniecznie weź w nim udział!
Pozdrawiam serdecznie

Kartki z akwarelowym tłem

Jeden komentarz

  1. Bardzo prosto, ciekawie i zachęcająco do tworzenia opisałaś proces powstawania tej kartki. Wyszła interesująco. Dziękuję za zaproszenie do tęczowego wyzwania. Zastanawiam się nad nim.Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.