Każda scraperka już na samym początku zetknie się ze stemplami, bo stempel to jeden z podstawowych narzędzi w scrapbookingu. Ale każdy stempel jest inny i nie z każdym pracuje się tak samo. Jaki rodzaj stempla jest najwygodniejszy w użyciu? Jaki przypadnie Wam do gustu? Sami zdecydujecie czy stempel gumowy czy silikonowy.

Chciałabym Wam dziś zaprezentować moje spostrzeżenia na temat użytkowania stempli gumowych i silikonowych. Każdy z nich ma inny wygląd i strukturę, bardzo się różnią. Ja osobiście bardzo lubię pracę ze stemplami i już od dłuższego czasu z nimi pracuję, dlatego podczas użytkowania udało mi się zaobserwować kilka ich cech. Poniżej je Wam przedstawię, a co to stempel i wszystkiego co można o nich przeczytać znajdziecie w poście “Stemple – co to?“.

Pierwszą różnicą jest widoczność obrazka podczas stemplowania z bloczkiem akrylowym lub platformą. Widoczność ta jest zauważalna już gołym okiem bo przy stemplu silikonowym bardzo dobrze można kontrolować, gdzie odbijamy dany stempel, czego nie da się zobaczyć w przypadku stempli gumowych.

Kolejną różnicą pomiędzy stemplami jest ich giętkość. Nie jest ona tak bardzo znacząca dla użytkownika, ale jest cechą różniącą oba stemple. Stempel silikonowy możecie wyginać na różne sposoby i w różne strony – dowolnie, czego już nie da się zrobić ze stemplem gumowym, który jest twardszy i mniej elastyczny.

Stempel gumowy jest też grubszy, posiada więcej warstw.

Przyczepność do bloczka, to kolejna cecha. Stempelki gumowe jak i silikonowe przyczepiają się do bloczka równie dobrze. Choć jak dla mnie stemple silikonowe to sama bomba przyczepności i dużo mocniej przylegają do bloczka.

Efekt po odbiciu na papierze obu stempli jest taki sam. Jedynie na co trzeba uważać podczas stemplowania stemplami gumowymi jest to by nie zahaczyć tuszem o brzegi stempelkowej krawędzi bo również takowa odbije się na papierze.

Odbicie stempla silikonowego

Stempla gumowego

oraz odbicie stempla gumowego z krawędziami

Stempelki różnią się od siebie, ale każdy z nich ma w sobie coś fajnego, coś innego co przyciąga i zachęca. Są proste w użyciu i pięknie komponują się z pracami scrapowymi. Spróbujcie sami pracy ze stemplami by się przekonać jaką daje frajdę 🙂 I nie zapomnijcie podzielić się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu posta. Zerknijcie również do działu stempelków w sklepie, znajdziecie tam mnóstwo bardzo fajnych stempli 🙂

Na koniec bardzo dziękuję za możliwość pojawienia się jako Gościnny Twórca. Mam nadzieję, że swoimi wpisami przybliżyłam Wam pewne pojęcia i zainspirowałam Was twórczo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.