Witaj!

Dzisiaj chciałam zaprezentować Ci tutorial na samodzielne wykonanie szkatułki na biżuterię. Taka szkatułka, w formie toaletki, może być niebanalnym prezentem pod choinkę dla kogoś bliskiego 🙂 Jeśli wciąż szukasz pomysłu na ciekawy prezent, to zapraszam do wykonania takiej szkatułki krok po kroku razem ze mną.

Zarezerwuj dużo czasu oraz dużo chęci, a z produktów: papiery scrapowe, beermatę, klej, nożyczki lub trymer, kość do bigowania, papier wizytówkowy lub jednokolorowy oraz ozdoby do wykończenia.

Przygotuj sobie 5 szt beermaty w wielkośći 15 x 15 cm

Kolejnym krokiem będzie ułożenie na papierze wizytówkowym formatu A3 dwóch kawałków beermaty. Ułóż je tak obok siebie, aby pozostała między nimi przerwa grubości jednej beermaty. W takim to układzie przyklej je na papier.

Dotnij z każdej strony papier tak, aby zostało ok, 1,5 – 2 cm papieru przy każdej krawędzi. Następnie przewróć całość na drugą stronę i kością do bigowania wygładź powierzchnię i oznacz krawędzie.

W tak przygotowanym elemencie przytnij narożniki po skosie, tak jak pokazałam to na poniższym zdjęciu.

Powstałe zakładki podklej do beermaty i dociśnij kością do bigowania.

Po wykonaniu tych kroków otrzymasz jeden z elementów. Powtórz te kroki z kolejnymi dwoma kwadratami.

Świetnie masz już dwa gotowe elementy.

Ostatni kwadrat oklej dokładnie w ten sam sposób jak powyższe kwadraty łączone.

Uzyskasz w ten sposób plecki pudełeczka.

Następnie wytnij dwa kawałki beermaty 14,5 cm x 14,5 cm oraz 15 x 4 cm oraz wykonaj z nimi te same kroki co przy łączonych kwadratach.

Masz już wszystkie elementy aby stworzyć bazę pudełka.

Teraz przygotuj sobie paski 15 x 4 cm z tego samego papieru wizytówkowego.

Następnie przebiguj je wzdłuż, dokładnie po środku, po czym zetnij końcówki po skosie – tak jak to pokazałam na zdjęciu. Ja użyłam tablicy do bigowania, ale może to być również trymer z rowkiem, lub linijka i dłutko kulkowe.

W dalszej kolejności zbigowanymi paskami połącz ze sobą poszczególne części. Najpierw dwa podwójnie łączone kwadraty – naklej pasek łączący z jednej i drugiej strony na krawędziach elementów. Wykonaj ten krok na tyle precyzyjnie, aby nie było widać różnic po ozdobieniu papierem scrapowym.

Po połączeniu kwadratów podwójnych pora dodać ściankę / plecy pudełka, czyli uprzednio przygotowany pojedynczy kwadrat. Tym razem nie jako przedłużenie, a jako poszerzenie szkieletu pudełka – tak jak na zdjęciu.

Pora na posklejanie pudełka – kolejno składaj, przygotowane pięć ścianek w taki sposób, aby powstało pudełko bez jednej ściany.

Kiedy pudełko nabierze kształtu, to oklej paskami w środku i z zewnątrz – otrzymasz sztywną bazę.

 

Kolejnym krokiem jest pogrubienie dna bazy toaletki. Na zbigowanych paskach doklej element z dwoma kawałkami beermaty węższym paskiem do dna – tak jak na zdjęciu. Pasek ten jest elementem nośnym, który podtrzymuje drugie dno toaletki. Następnie doklej zbigowany pasek do szerszej części beermaty i całość złóż tak, aby móc wkleić dno do wnętrza toaletki. Wszystko wzmocnij oklejając dodatkowymi paskami wzmacniającymi.

Tak wygląda gotowa baza bez szufladki.

W dalszym etapie swojej pracy przygotuj:

  • papier wizytówkowy

  • beermatę

Czas na przygotowanie szufladki. Wybierz z przygotowanych arkuszy beermaty: największą część i dwie mniejsze, a następnie naklej na papier wizytówkowy – zupełnie tak jak robiłaś to przy szykowaniu ścianek pudełka.

Przebiguj z każdej strony, nie zapomnij o przestrzeniach między beermatą – jest to ważne aby papier się nie łamał.

Rogi zetnij jak poprzednio i zaklej zakładki.

Pozostałe dwa mniejsze kawałki beermaty oklej tak jak pojedyńczy kwadrat, a następnie doklej do uprzednio przygotowanego szkieletu szufladki – patrz zdjęcie poniżej.

Z szufladka postępuj w ten sam sposób jak z bazą toaletki – sklej ścianki ze sobą za pomocą zbigowanych pasków.

Przygotuj sobie papier o wymiarach, którym chcesz oprawić swoją toaletkę. W moim przypadku jest to papier mały zestaw papierów firmy Craft o’Clock, czyli 15,5 x 15,5 cm.

Oklej toaletkę papierem z wierzchu, a szufladę od środka – każdą ściankę poza bokami szufladki i wnętrzem toaletki, ponieważ są to części ruchome, więc papier raczej będzie się haczył i zdzierał.

 

Szufladka w środku cała jest jednak oklejona papierem ponieważ po otwarciu biżuteria ma wyglądać w niej estetycznie.

Z zewnątrz szufladki oklej tylko ścianę przednią papierem scrapowym.

Następnie doklej na gel medium kołatkę, która będzie służyła do wyjmowania szufladki.

Po oklejeniu bazy szkatułki / toaletki papierem scrapowym doklej nóżki na gel medium. Dla pewności warto elementy klejone zostawić do wyschnięcia na całą noc aby spokojnie związał z papierem, wówczas możesz mieć pewność, że Twoje dzieło się nie zniszczy.

Gotową szkatułkę można jeszcze ozdobić wedle uznania.

Ja uznałam, że obok kołatki będzie pasował napis wycięty z zestawu papierów, dodatkowo postanowiłam użyć resztki beermaty by podkleić – nie lubię gdy coś się marnuje. Beermatę posklejałam ze sobą klejem, a następnie podkleiłam nią mój wycięty element z cytatem.

Przygotowałam wycisk z formy, który postanowiłam pomalować wspaniałym preparatem jakim jest farba woskowa inka gold. Następnie nakleiłam moja ozdobę na szkatułkę za pomocą gel medium.

Moją pracę uważam teraz za gotową. Mam nadzieję, że przyda Ci się ten kurs, a ilość zdjęć nie była aż tak przytłaczająca.

Jeśli coś stworzysz, to proszę daj mi znać o tym w komentarzu. Będzie mi bardzo miło i z chęcią zobaczę Twoją pracę.
Pozdrawiam serdecznie i życzę twórczego dnia.
ZpasjiPati

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.