Czy tusze w padach muszą służyć jedynie do odbitek stemplowych? Otóż nie tylko 😉 Postanowiłam dziś zająć się technikami z użyciem poduszki tuszującej bezpośrednio na papierze. Techniki te są bardzo proste, zaskakujące i bywają efektowne. Zobacz sama jakie ciekawe tła można stworzyć.

 

Zacznijmy od stemplowania padem tuszującym.

Technika ta jest bardzo prosta, po prostu przykładasz poduszkę do papieru i dociskasz, tak jakbyś stemplowała. W zależności od tego jakiego kształtu pada użyjesz taki kształt i taka wielkość odciśnie się na papierze.  Siła docisku i nasączenie tuszem poduszki mają znaczenie.

Jeśli korzystasz z tuszu wodoreaktywnego możesz spryskać wykonane odbitki wodą. Im więcej wody tym bardziej akwarelowy efekt otrzymasz i tym bardziej zatrą się krawędzie odbitki. Oczywiście warto pracować na papierze akwarelowym, zyskasz wtedy lepszy efekt (ja wykorzystałam papier akwarelowy z popularnego sklepu na A i nie uzyskałam efektu).

Kolejną techniką jest pocieranie padem tuszującym.

Tutaj lepiej pracować padem ustawionym lekko pod kątem i wykorzystywać krawędź pada, ponieważ pocierając całym poduszką odbiją się jej krawędzie. W tej technice warto być ostrożnym, aby nie zniszczyć poduszki. Szczególnie jeśli jest gąbczasta, a nie filcowa. Pracować możesz zarówno w liniach jak i w sposób przypadkowy.

Możesz również stworzyć tła z deseniem kratki

czy też papier marmurkowy.

Pamiętaj ogranicza cię jedynie Twoja wyobraźnia 😉 

 

Podobnie jak w poprzedniej technice, jeśli korzystasz z padów wodoreaktywnych możesz użyć wody dla efektu rozmycia. 

Podpowiedź: Dzięki tej technice możesz również stworzyć tła z fakturą drewna czy zbitych desek.

Podpowiedź: Poduszkę tuszującą możesz wykorzystać również do wydobycia szczegółów na tłach embossowanych folderami i szablonami.

 

Uwagi końcowe:

  • Pamiętaj, że tusz wodny wchłania się w papier. Natomiast tusz pigmentowy, kredowy czy hybrydowy będzie sechł dłużej i będzie się utrzymywał na powierzchni papieru. Z kolei tusz na bazie olejowej jak Archival, jeśli jest mocno nasączony, może rozlać się po papierze i przebić na drugą stronę (patrz pierwsze zdjęcie).
  • Podczas pocierania padem warto nakładać kolory od najjaśniejszego do najciemniejszego, aby nie zanieczyścić kolejnej poduszki. Można również poczekać na przeschnięcie nałożonego tuszu przed nakładaniem kolejnego koloru.
  • Podeschnięte pady mają większe stężenie tuszu na krawędziach, a mniejsze w środku poduszki.
  • Faktura papieru również ma znaczenie (widać to przy przykładzie z deskami).
  • Rodzaj papieru akwarelowego także robi różnicę – poniżej tusze na papierze akwarelowym Canson i Action

Tego typu tła możesz wykorzystać zarówno w tworzeniu kartek, layoutów jak i art journali.

I jak? Mam nadzieję że spodobały Ci się techniki z wykorzystaniem poduszek tuszujących bezpośrednio na papierze, natomiast tła wykonane z ich użyciem urozmaicą Twoje projekty. Daj mi znać co o nich myślisz i czy zamierzasz z nich korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.