Witam serdecznie i zapraszam do wspólnego tworzenia. Dzisiaj omówię technikę jednoczesnego wytłaczania i kolorowania. Potrzebny będzie folder do wytłaczania, maszynka tnąco – tłocząca, papier do technik wodnych, spryskiwacz (buteleczka z atomizerem) oraz oczywiście tusze Distress Oxide.

Przyznam się, że nie korzystam zbyt często z folderów do wytłaczania, na kartkach zdecydowanie wolę grać kolorem i dodatkami niż teksturą. Ale w moim cyklu po prostu nie mogło zabraknąć tej techniki, ponieważ tusze Oxide i foldery robią razem świetną robotę. Największą zaletą tej techniki jest to, że tła robi się ekspresowo, a efekt jest… po prostu przekonaj się sama 🙂

Krok 1 – Nanieś tusz na folder.

Otwórz folder do wytłaczania i nanieś tusz na tę wewnętrzną stronę. To ta, na której wzór jest wklęsły, czyli tam, gdzie są zagłębienia. Możesz przykładać poduszeczkę z tuszem bezpośrednio na folder lub nakładać tusz za pomocą aplikatora do cieniowania, ale staraj się, żeby zagłębienia pozostały bez tuszu.

Krok 2 – Spryskaj tusz wodą, połóż papier.

Naciśnij spryskiwacz z pewnej odległości kilka razy, żeby na folderze potworzyły się małe kropelki rozwodnionego tuszu. Przyłóż dociętą do wymiaru foldera lub bazy kartkę papieru, delikatnie zamknij folder, żeby nie poruszyć papieru.

Krok 3 – Przepuść folder przez maszynkę.

Przy wytłaczaniu postępuj zgodnie z instrukcją obsługi dla Twojego modelu maszynki. W niektórych maszynkach trzeba odpowiednio złożyć kanapkę, a w innych ustawić odpowiedni docisk. Czasem zdarza się, że papier pęka na wytłoczeniach, spróbuj z innym papierem, mniejszą lub większą ilością wody. Po wyjęciu z foldera tło jest mokre, możesz wysuszyć nagrzewnicą lub poczekać, aż wyschnie.

Zestaw kolorów do tej kartki nie jest przypadkowy, ponieważ na naszym Blogu trwa wyzwanie “W kolorach tęczy”.  Być może zainspirujesz się i zrobisz kartkę na to wyzwanie? Oczywiście możesz wybrać dowolne kolory i nie musi ich być aż tyle, jednak miej na uwadze, że kolory się nieco wymieszają i z połączenia zimnych kolorów z ciepłymi może wyjść nieeleganckie błotko. Niestety nie zrobiłam zdjęcia jak wygląda gotowe tło, ale możesz je zobaczyć na ukończonej kartce:

Kolory ładnie się zlały i nieco wymieszały. Papier został zakolorowany tylko pomiędzy wytłoczeniami a wypukłości pozostały białe, lub miejscami delikatnie zakolorowane.  

Oczywiście musiałam zrobić drugi projekt. Tym razem użyłam kolorów Twisted Citron, Tumbled Glass i Broken China, które nałożyłam przypadkowo w kilku miejscach. Obie kartki udekorowałam papierowymi, ręcznie robionymi kwiatkami i kilkoma ozdobami. Specjalnie zrezygnowałam z ciemniejszej obwódki pod tłem, nie chciałam “zamykać” kompozycji i skupiać uwagi na punkcie centralnym, tylko rozciągnąć ją na całą kartkę.

I jak Ci się podoba uzyskany efekt? Ja jestem zachwycona, podobają mi się nieoczywiste przejścia miedzy kolorami, delikatne prześwity i nie do końca pokolorowane brzegi. Jestem ciekawa, czy Tobie również ten efekt przypadł do gustu, koniecznie daj znać w komentarzu.

Do zobaczenia wkrótce, następnym razem szykuję coś znacznie trudniejszego.

Pozdrawiam,

Magda Kam

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.