Pasta woskowa Pentart jest zrobiona na bazie wosku pszczelego z dodatkiem olejku pomarańczowego. Generalnie woski i pasty woskowe służą do ochrony powierzchni zdobionej. Świetnie sprawdzą się do techniki decoupage lub mixed media. Posłużą też do uwypuklania reliefów, wzorów z past lub odcisków z foremek, jak i do barwienia surowego drewna oraz do podkreślania efektów postarzających drewno

Firma Pentart produkuje wosk bezbarwy, pasty woskowe metaliczne oraz pasty woskowe chameleon.

Pentart wosk bezbarwny

Wosk naturalny, bezbarwny Pentart  jest doskonały do wykończenia dekorowanego przedmiotu, daje błyszczący, aksamitny efekt. Wosk wciera się miękką szmatką w powierzchnię, okrężnymi ruchami. Neutralny wosk możesz użyć w połączeniu z innymi materiałami, np. z pigmentami.

Weź szpachelką troszkę wosku bezbarwnego na papier do pieczenia, dosyp odrobionę pigmentu np. 13@arts i wymieszaj. Otrzymasz kolorową pastę, którą możesz użyć do wypełniania pęknięć cracle, lub do barwienia surowego drewna. Możesz też pokryć dekorację decoupage woskiem w wybranym odcieniu. Dla przykładu poniżej skrzynki drewniane ozdobione metodą decoupage i wykończone woskiem.

Pasta woskowa metaliczna

Jest to kolorowa pasta o metalicznym połysku na bazie pszczelego wosku i olejku pomarańczowego.

Pastę nakładaj palcem, bądź suchym pędzlem na zagruntowanej lub dekorowanej powierzchni. Aby była bardziej lśniąca przetrzyj ją suchą szmatką.

Pasta woskowa metaliczna nadaje jasnym powierzchniom żywego, metalicznego połysku. Doskonale wygląda na ciemnych powierzchniach. Możesz jej użyć łącząc z metodą decoupage lub mixed media.

Przykładowe prace wykonane na bazach MDF. Użyte pasty woskowe metaliczne uwydatniły detale, które zostały wykonane pastami strukturalnymi. Podkreśliły też tekturki i metalowe ozdoby.

 Praca wykonana przez ZPasji Pati
ZPasji Pati
http://pracowniazpasjipatrycjahumerska.blogspot.com/

Pasta woskowa chameleon

Jest to kolorowa pasta o metalicznym połysku na bazie pszczelego wosku i olejku pomarańczowego. Pastę chameleon nakładaj tak samo jak pastę woskową metaliczną.

Pasta woskowa chameleon tak samo, jak pasta metaliczna nadaje jasnym powierzchniom żywego, metalicznego połysku, ale po połysk na ozdabianym przedmiocie będzie się mienił. Doskonale wygląda na ciemnych powierzchniach. Możesz jej użyć łącząc z metodą decoupage lub mixed media.

Obrazek na blejtramie pomalowałam czarnym gesso, na którym wykonałam wzory pastą strukturalną przez szablony, aby uwydatnić szczegóły pracy użyłam farby metalicznej  oraz past woskowych.

Pisanka z jaja gęsiego pomalowana czarnym gesso. Z elementów metalowych ułożyłam kompozycję, następnie na całość nałożyłam różnokolorowe pasty woskowe.

Przybornik ozdobiłam metodą decoupage, a na metalowe elementy oraz krawędzie przybronika nałożyłam pasty woskowe.

Woski w praktyce

W  zależności od tego na jakiej powierzchni i jakim kolorze nakładasz wosk, taki uzyskasz efekt. Woski/pasty woskowe efektywniej wyglądają na ciemnych powierzchniach. Zarówno pasty woskowe metaliczne, jak i chameleon mają trochę inny odcień po nałożeniu na ciemnym tle niż na jasnym.

Poniżej test pokazujący różnicę pomiędzy nałożeniem past woskowych na białe i czarne tło.

Pasty metaliczne nałożone na białe tło będą miały spodziewany kolor zielony, niebieski, fioletowy itd.  w zależności od koloru wosku, jaki użyjesz.  Jeśli tą samą pastę nałożysz na ciemne tło będzie miała inny odcień i będzie bardziej lśnić.

Jasne pasty na jasnym tle będą praktycznie niewidoczne, natomiast na ciemnym tle pięknie da się je wyeksponować.

Pasty chameleon w zależności od tego na jakim tle zostaną nałożone mogą zmieniać kolor.

Po zmieszaniu wosku bezbarwnego z pigmentem uzyskasz kolor, który będzie po nałożeniu, taki sam na jasnym i ciemnym tle.

Na świeczniku ze względu, że nałożyłam pasty na jasnych powierzchniach musiałam użyć więcej wosku, aż do uzyskania pożądanego koloru.

Na ciemnym tle pożądany efekt uzyskałam dużo szybciej przy nałożeniu mniejszej ilości wosku.

Jak widzisz możliwości zastosowania past woskowych jest bardzo dużo, ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Pasty woskowe Pentart mają ładny pomarańczowy zapach. Lubię ich używać, ponieważ dają dużo możliwości kolorystycznych, a dzięki pigmentom mogę zrobić sobie kolor jaki tylko mi się zamarzy 🙂

Spróbuj, a przekonasz się sama.

Tym postem  żegnam się z Tobą oraz całą ekipą Bloga Kreatywnego. Cieszę się, że mogłam pracować w takim świetnym zespole i  testować wspaniałe produkty ze sklepu Świat Pasji. Dziękuję za współpracę wszystkim dziewczynom i Kamili.

Pozdrawiam serdecznie

2 komentarze

  1. Dzień dobry, czy woski się wycierają? Tzn. czy znikają z powierzchni przedmiotów użytkowych, na które zostały nałożone? Czy można je w jakiś sposób przed tym zabezpieczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.