Naturalne dodatki, które możemy znaleźć na każdym spacerze, to ciekawa alternatywa (i tańsza!) do kupowanych plastikowych, czy metalowych dodatków, które wykorzystujemy w rękodziele. Wakacje to cudowny czas, kiedy większość z nas ma urlop i odpoczywa nad morzem – czy to Bałtykiem, czy Śródziemnomorskim, a i często bardzo egzotycznym. Podczas romantycznych spacerów  zbieramy różne pamiątki z wakacji, które wyrzuciło morze. Z plaży do scrapbookingu – czyli co warto przywieźć z wakacyjnych wojaży i jak wykorzystać w rękodziele? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w pierwszej części cyklu Naturalne dodatki.

Naturalne dodatki – dlaczego warto spacerować i zbierać?

Po pierwsze – dla względów zdrowotnych. Spacer, w szczególności brzegiem plaży to sama przyjemność i samo zdrowie, dla zmęczonych siedzeniem przed komputerem organizmów. Po drugie – aspekt finansowy. Kupowanie dodatków w sklepach często łączy się z wydatkami, na które nie możemy (lub nie chcemy) sobie pozwolić. Zaradna dusza w takiej sytuacji wykorzystuje to co dookoła niej – krótki spacer i reklamówka pełna oryginalnych dodatków gotowa. Po trzecie – naturalne dodatki = naturalne piękno. W naturalnych dodatkach możemy znaleźć całą gamę ciekawych struktur, kolorów i wielkości poszczególnych elementów. Gdzie szukać naturalnych dodatków? Jednym z takich miejsc są nadmorskie kurorty – co z plaży przyda się w scrapbookingu?

Muszelki

Myślę, że ten naturalny dodatek jest oczywisty dla większości z nas. Większość z nas przywozi muszelki jako pamiątki z wakacji i przechowuje w kartonach (sama mam taki jeden wypakowany po brzegi…). Małe, duże, karbowane, gładkie – w zależności od miejsca, gdzie się znajdujemy kształty, tekstura i kolory muszelek są bardzo różnorodne. Idealnie nadadzą się do LO z wakacyjnymi zdjęciami, czy na okładkę wakacyjnego albumu. Muszelki mogą być również ciekawym dodatkiem w typowo mediowych pracach, jaką jest mój tag. Opis, jak wykonać taki tag znajdziesz w moim poprzednim wpisie. Tutaj chciałam tylko napomknąć, że muszelki mogą stanowić piękne i ciekawe tło w pracach mixed-mediowych dzięki swoim ciekawym kształtom i teksturom.

Muszelki są idealnym elementem do stworzenia domowych dekoracji. Można je nasypać do szklanego naczynia – tak po prostu – i piękna dekoracja gotowa. Przy wykorzystaniu niewielkiej ilości kulek 3D i gesso może powstać piękny świecznik. Kulki 3D i wszelkiego rodzaju proszki znajdziesz w sklepie.

Ponadto często się zastanawiamy, co wrzucić do shakera. Idealne do tego będą maleńkie muszelki, których nad Bałtykiem nie brakuje. Piękny, oryginalny i przede wszystkim naturalny dodatek. Mój zbiór muszelek jest całkiem spory i mieści się w kartonie po butach rozmiaru 46. Te większe muszelki można wykorzystać jako bazę do mediowych projektów – myślę, że mogłoby z tego powstać coś ciekawego.

Kamienie

Malowanie kamieni ostatnio staje się coraz bardziej popularne. Kamienie wyłowione z morza mają krawędzie wygładzone przez wodę, co powoduje że nadadzą się idealnie do tego typu rękodzieła. Można też je wykorzystać do zrobienia obrazków – pocztówek z wakacji. Będzie to świetna zabawa zarówno dla rękodzielników / rękodzielniczek oraz ich dzieci. Kamykowe obrazki znajdziecie tutaj.

Piasek

Piasek nasypany do małej szklanej buteleczki jako element większego projektu – sprawdzi się jak najbardziej. W większym naczyniu będzie stanowił naturalny wypełniacz i pięknie wyeksponuje wakacyjne zdjęcie. Pomysł jak wykorzystać piasek i muszelki, aby zamknąć garść wspomnień przedstawiła Kamila w swoim wpisie, z którego pochodzi poniższe zdjęcie.

https://i0.wp.com/blogkreatywny.pl/wp-content/uploads/2012/05/019.jpg?ssl=1

Piasek możemy podobnie, jak małe muszelki wykorzystać w shakerze. Można go również pomieszać z gel medium lub pastą modelującą i wykorzystać jako piaskową pastę teksturową w naszych projektach. Po zamalowaniu gesso i nałożeniu kolorów uzyskamy bardzo ciekawy efekt rdzy bez specjalnych past.

Inne dodatki

Poza typowymi przydasiami, które wymieniłam w poprzednich rozdziałach na plażach znajdziemy również wszelkiego rodzaju szyszki (np. ogromne szyszki sosny pinii nad morzem Śródziemnym), gałązki i patyczki (również ciekawe wybielone elementy wyrzucone przez morze), kolorowe szkiełka, czy bursztyny. Wszystkie te elementy można potem wykorzystać zarówno w typowych wakacyjnych pracach, jak i zupełnie ze wspomnieniami z wakacji nie związanymi – np. kolorowe szkiełka mogą być wykorzystane w shaker boxie.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że tym wpisem zachęciłam Cię do oglądania się pod nogi podczas spacerów brzegiem morza w te wakacje. Naturalne dodatki można wykorzystać wprost z plaży do scrapbookingu lub innego rękodzieła. Mogą stanowić typowy dodatek do wakacyjnych projektów, jak i mogą się przydać do zupełnie innych (niezwiązanych z morskim klimatem) celów i projektów. Jeżeli masz jakieś ciekawe pomysły na naturalne pamiątki z wakacji podziel się tym proszę w komentarzu.

Pozdrawiam,

Aga Scrapeciarnia


3 komentarze

  1. Uwielbiam zbierać takie naturalne pamiątki. Choćby z wczoraj gdy byłam na “polskich Malediwach” (mocno przereklamowane) pozbierałam kilka szyszek w różnej wielkości, jakieś patyczki itp. Planuje jeszcze wyskoczyć gdzieś w górki by z rzeczki wyłowić pare otoczaków i muszle małży rzecznej czy jak to się tam zwie 😉

    1. Naturalne dodatki są super! I darmowe! Więc trzeba czerpać z tego co się ma dookoła 🙂

    2. Author

      Naturalne dodatki rządzą! Ja też zawsze przywożę coś z wakacji i potem nie mam gdzie tego trzymać, więc trzeba uważać 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.