Szablony i maski są wykorzystywane w wielu technikach rękodzielniczych głównie w mixed media. Możesz kupić gotowe, ale możesz również przygotować własne według swoich preferencji i w zależności od tego do czego ich potrzebujesz. W poniższym wpisie postaram się przedstawić Ci kilka pomysłów na to jak wykonać własne szablony i maski handmade. O tym czym są maski i szablony pisałam w artykule: Maski vs. szablony.

Zanim przejdę do zadania pytania jak je wykonać powinnaś się zastanowić do czego będą Ci służyły. To dość ważne, gdyż od tej decyzji zależny jest materiał z jakiego powinnaś wykonać swoje akcesoria. Oczywiście znaczenie ma również to czy zależy Ci na wielokrotnym wykorzystaniu szablonu, czy potrzebujesz go jedynie tu i teraz.

Na przykład szablon do techniki mixed media musi być nieprzemakalny, ponieważ bardzo często pracuje się z mediami na bazie wody. W związku z tym najlepiej wybrać materiał winylowy lub folię acetat.

Analogicznie od techniki i materiałów z jakimi zechcesz używać szablonu uzależniona jest również grubość materiału na szablon. Przykładowo do używania mgiełek nie ma różnicy jak gruby jest szablon, jednak do tuszowania (ink blending) już ma to znaczenie.

Wybrałaś już technikę, do której będziesz wykorzystywała szablony i maski handmade? W związku z tym teraz pora przejść od słów do czynów, czyli wykorzystać teorię w praktyce.

Pora zadać pytanie: Jak wykonać szablony i maski handmade?

Oczywiście odpowiedź jest bardzo prosta – wyciąć 🙂 Wybór narzędzia w większości przypadków zależy od wybranego materiału. Ale wszystko po kolei 🙂

Materiały z jakich można wycinać szablony i maski to karton, tektura, papier wizytówkowy, tkanina winylowa, folia acetat, folia mylar lub oczywiście arkusze folii do wycinania szablonów.

Narzędzia jakich możesz użyć do wycinania (oczywiście dostosowane do materiału) to nożyk, skalpel, nożyczki, dziurkacze, wykrojniki i ploter tnący. Do wycinania w folii acetat możesz użyć również fuse tool lub wypalarki do drewna.

Przydatne również będą: permanentny marker do narysowania wzoru lub komputer do przygotowania wzoru (w przypadku plotera) i oczywiście mata zabezpieczająca podczas cięcia (do wypalarki koniecznie mata szklana).

Najlepsze i najbardziej uniwersalne będą szablony z tkaniny winylowej, folii mylar, folii acetat i  folii do szablonów. Nie są one zbyt grube i stosunkowo łatwo w nich wycinać. Oczywiście nie mają porowatej powierzchni (nie są chłonne), dlatego nie ma różnicy jak mokrych mediów będziesz używała.

Pamiętaj że nie wszystkie pomysły nadają się na wzory szablonu, bez dodatkowej modyfikacji. Warto przemyśleć wzór i sprawdzić gdzie powinnaś zostawić mostki aby wzór był stabilny i czytelny.

Przykładowe maski i szablony handmade, jakie testowo wykonałam:

wykrojnikami

 

 

skalpelem i narzędziem kaletniczym

wypalarką do drewna

Ciekawostka: Maski możesz również wykonać z kleju na gorąco. Musisz go nałożyć w zaplanowanym kształcie na matę teflonową lub papier do pieczenia i zostawić do stężenia. Następnie maska jest gotowa do używania z mgiełkami 🙂

Mam nadzieję że mój wpis choć trochę zachęcił Cię do kreatywnego wykorzystania tego czym dysponujesz oraz do eksperymentowania, to na prawdę jest proste. Jeśli masz jakieś pytania, to podziel się nimi w komentarzu, chętnie na nie odpowiem. Daj znać czy i jakie szablony stworzyłaś oraz koniecznie pokaż jak się prezentują w pracach 😀 Pamiętaj możliwości kreatywnych umysłów są nieograniczone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.