Na blogu jest już kilka artykułów odnośnie pieczęci woskowych / lakowych, niemniej to temat rzeka i wciąż mam coś do dodania. Tym razem postanowiłam napisać co nieco o zdobieniu pieczęci. Jeśli jesteś zainteresowana tym tematem to zapraszam do lektury.

 

Po co zdobić pieczęć, która sama w sobie jest już ozdobą? Chociażby po to, aby nadać jej nieco oryginalności i charakteru. Niektóre ze sposobów pewnie są Ci znane, bo są nader oczywiste.

 

  1. Pierwszym sposobem zdobienia pieczęci jest wydobywanie jej szczegółów, czyli podkreślanie detali.

  1. Do zdobienia pieczęci możesz również wykorzystać elementy natury: suszone kwiatki i płatki kwiatów, gałązki, liście i listki szkieletowe, suszki traw, piórka, itp. Tutaj możesz puścić wodze fantazji i kreatywności. Część z nich będzie uzależniona od pory roku i rejonu w jakim mieszkasz.
    Ja swoje kwiaty (astry i hortensja) zbierałam u schyłku jesieni, więc ich kolory po suszeniu pozostawiają wiele do życzenia, jednak i tak jestem zadowolona z efektów.

  1. Kolejnym sposobem jest użycie ozdób sypkich: brokatu, miki, mikrokulek, pigmentu w proszku itp. Tutaj efekt jest uzależniony od sposobu użycia ozdoby. Moim zdaniem brokat najlepiej prezentuje się kiedy dodamy go na wylany wosk. Zatopiony w wosku totalnie zniknął, niemniej jeśli wosk będzie transparentny, to brokat może być efektowny. Z kolei pigment dodaje ciekawego efektu po wymieszaniu z woskiem – ja niefortunnie użyłam białego wosku, więc nie widać efektu WOW 🙁 .


Kreatywna podpowiedź: Nieudane pieczęcie potnij na drobne konfetti, wówczas tego typu posypkę możesz wykorzystać jak brokat.

 

  1. Aby uzyskać eleganckie i szykowne pieczęcie możesz wykorzystać płatki do złoceń. Tutaj warto pracować w pomieszczeniu bez przeciągów 😉 . Dobrze jest przygotować sobie wcześniej płatki aby bezpośrednio po wylaniu wosku móc je nałożyć na powierzchnię kropli. Dobrze jest w tym celu używać precyzyjnej pęsety.


Kreatywna podpowiedź: możesz w tym celu wykorzystać również płatki galaxy lub holograficzne. Pamiętaj jednak aby korzystać z kontrastujących kolorów dla lepszego efektu.

 

  1. Podobnie jak suszone kwiatki możesz wykorzystać płaskie papierowe kwiatki lub wycinanki wykrojnikowe.

  1. Oryginalnym efektem zdobienia pieczęci może być użycie transparentnego wosku i ciekawej grafiki np. znaczka pocztowego. Mój transparentny wosk okazał się nie do końca transparentny 😛

  1. Kolejnym pomysłem na zdobienie pieczęci jest użycie kilku kolorów jednocześnie – otrzymasz wówczas efekt marmurkowy. Tutaj sposób nalewania wosku, daje różne rezultaty. możesz wylewać ruchem okrężnym, jednostajnie lub zygzakiem. Dodatkowo możesz lekko przemieszać kolory wosku jeszcze w łyżeczce. Pieczęcie wykonane tym sposobem są tym bardziej zachwycające że nigdy nie uzyskasz identycznych marmurków pod pieczęcią. Bardziej hipnotyzujący efekt uzyskasz jeśli użyjesz kontrastujących kolorów, np. biel i czerń, biel i ciemna zieleń, itp. 

Podpowiedź kreatywna: Innym sposobem na uzyskanie efektu marmurkowej pieczęci jest dodanie do świeżo wylanego wosku odlanych wcześniej mini groszków z innego koloru wosku, a następnie odciśnięcie pieczęci.  

 

  1. Bajecznym, lecz bardziej wymagającym sposobem zdobienia pieczęci woskowych jest tworzenie ich z poszczególnych elementów. Można to robić na kilka sposobów. Najłatwiejszym jest wykonanie kilku pieczęci w różnych kolorach, wycięcie nożyczkami poszczególnych elementów. Następnie nałożenie ich na ogrzany stempel i odciśnięcie w wylanym wosku, który scali wszystkie elementy.

  1. Analogicznie do pieczęci na gałązkach można wykorzystać pieczęcie na sznureczkach i kokardkach. Tutaj jest opcja wylewania wosku bezpośrednio na sznurek czy tasiemkę lub przyklejenie na nich wykonanej wcześniej pieczęci.

  1. Niektórymi z tych sposobów można zrobić też ranty pieczęci w czasie jej zastygania, to też całkiem ciekawy sposób jednak moim zdaniem często bywa kłopotliwy np. w przypadku brokatu. Niemniej interesująco na krawędziach pieczęci mogą wyglądać dodane koraliki, perełki, drobne żywiczne elementy, itp.

 

 

Poniżej wideo z kompilacją wykorzystania większości wymienionych sposobów. 

 

Koniecznie daj mi znać w komentarzach poniżej, która metoda na zdobienie pieczęci woskowych najbardziej przypadł Ci do gustu. Jeśli znasz jeszcze jakieś ciekawe sposoby, to napisz proszę o tym w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.