Lubisz pieczęcie woskowe i używać ich w swoich pracach? Ja od niedawna tak i świetnie się przy tym bawię. Jednak niektóre zestawienia kolorów wosku lub niektóre stemple po odbiciu nie dają efektu WOW. Co zmienić? Czy da się temu zaradzić? Oczywiście! Należy podkreślić szczegóły. Jak i czym to zrobić? W poniższym artykule zademonstruję Ci moje sposoby na wydobycie szczegółów pieczęci woskowej. 

 

Generalnie rozwiązania są dwa – podkreślenie wypukłości i podkreślenie wklęsłości. Natomiast jest kilka sposobów na wykonanie tego z użyciem różnego rodzaju mediów.

 

Na pierwszy ogień weźmy to co oczywiste, czyli podkreślanie uwypukleń pieczęci woskowych.

 

Marker z farbą

Jednym z najpopularniejszych sposobów jest użycie markera z farbą. Najczęściej używane są te w kolorze złota i srebra, ale inne kolory również się sprawdzą i dadzą ciekawe efekty.

Warto być ostrożnym podczas kolorowania, gdyż rysik w tych markerach działa jak tłoczek dla farby. Jeśli więc przyciśniesz marker za mocno na swojej pieczęci, to może wylać się zbyt dużo farby.

Pamiętaj również, że pieczęcie są woskowe, więc przy dużych powierzchniach do pokrycia farba z markera może się “ślizgać” i będzie potrzebne nałożenie drugiej warstwy.

 

Pigment sypki

Tutaj sprawdzi się każdy pigment, nawet cienie do powiek. Do nakładania użyłam aplikatora od cieni do powiek. Dodatkowo warto pigment dobrać kolorystycznie tak, aby kontrastował z pieczęcią. Ja swój dobrałam słabo, więc tylko połysk widać. 

Myślę że ciekawy efekt mogą dać pigmenty rub-on.

Wosk i pasta woskowa

Do podkreślenia i uwypuklenia szczegółów pieczęci możesz również użyć wosku lub pasty woskowej. Ja osobiście nie lubię nakładania palcem, więc użyłam aplikatorów od cieni do powiek. Niemniej nakładanie palcem da równie dobre efekty.

 

Równie ciekawym efektem wydobycia szczegółów pieczęci woskowej może być podkreślenie debossingu, czyli wklęsłości odbicia.

 

Metaliczny tusz

Wszelkiego rodzaju tusze metalizowane dadzą świetny efekt. Oczywiście w zależności od ich nasączenia i napigmentowania. Mój tusz niestety był nieco podeschnięty, więc efekt jest jaki jest, no cóż.

Tusz pigmentowy

W ten sam sposób zadziała każdy tusz pigmentowy, dzięki temu możesz uzyskać równie ciekawe efekty na pieczęciach woskowych. Ja użyłam tuszu białego. 

Zasada działania jest taka sama dla każdego tuszu w padzie. Odciśnij metalowy stempel w tuszu, nie wgniataj go w poduszkę, tylko raczej delikatnie nim pukaj w poduszkę. Nie chcesz aby tusz wsączył się w każdą szczelinę a jedynie w wypukłe elementy stempla. Następnie postaw go na wylanym wosku. Tusz przetransferuje się na pieczęć. Pamiętaj, że tusze pigmentowe są dość lepkie i tłuste, więc  na koniec nie zapomnij o wyczyszczeniu metalowego stempla. 

 

To wszystkie moje sposoby na wydobycie szczegółów pieczęci woskowej. Daj znać czy wpis okazał się być pomocny, jeśli tak to koniecznie przekaż go innym – dziękuję. Jeżeli znasz jakieś inne metody to daj mi znać, chętnie je poznam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.