Gumowy wałek jest całkiem przydatnym narzędziem w pracowni niemal każdego twórcy. Jeśli w Twojej jeszcze go nie ma, to polecam ten artykuł – zdecydujesz czy przyda się tobie to narzędzie. Kiedy słyszysz wałek, to głównie przychodzą Ci do głowy dwie techniki z wykorzystaniem wałka: monoprinting i linoryt. Niemniej w decoupage albo w mixed media wałek okazuje się być równie przydatny. 

Wałek to nic innego jak cylindryczna rolka osadzona na rączce. Są cztery główne typy wałków używanych przez twórców: z twardą gumą, z miękką gumą, gąbkowe i akrylowe. Oczywiście pomijam wałki typowo malarskie, używane do odmalowania pomieszczenia 😉
Wałki gumowe mają nóżki lub ramkę wmontowaną do uchwytu – jest to pomocne przy pracy z różnymi mediami aby nie ubrudzić sobie powierzchni biurka. Dodatkowo wałki możesz zakupić w różnych szerokościach – czasem lepiej pracować z większym, a czasem przydaje się mniejszy.

 

Monoprinting

Zacznijmy może od techniki monoprinting.

Wałek jest jednym z głównych narzędzi używanych z płytkami żelowymi. Możesz nim nakładać media – głównie farbę i tusze.

Więcej o monoprintingu jest w moich wcześniejszych artykułach.

 

Linoryt

Kolejną techniką w której wałek gra niemalże pierwsze skrzypce jest linoryt. Wałkiem nanosimy tusz lub farbę na powierzchnię linoleum z uprzednio wyrytym wzorem. Technika ta jest bardzo podobna do monoprintingu.

O wycinaniu wzorów w gumie możesz poczytać >> tutaj.

Dodatkowo w podobny sposób jak w linorycie możesz wykorzystać wałek do wydruków z tekstur, np. z liści czy kwiatów.

 

Decoupage

W decoupage również wykorzystujemy wałek, tym razem jednak do celów kosmetycznych. Rolując wałkiem po świeżo przyklejonym papierze ryżowym wyprowadzamy spod jego powierzchni bąbelki powietrza.

W ten sposób możesz również wykorzystywać wałek w kolażu.

Mixed media

W tej technice z wałkami możemy zdziałać bardzo dużo i najlepiej sprawdzą się zarówno wałek z miękkiej jak i twardej gumy. Powierzchnia wałka gumowego jest idealna do uzyskania gładkiego nakładania tuszu i farby. 

Dodatkowo możesz podrasować swój wałek, jeśli masz możliwość odczepiania rolki od rączki. Jak? Na rolkę możesz nawlec gumkę, nawinąć sznurek, folię aluminiową albo stretch, itp. Dzięki czemu uzyskasz oryginalne tekstury.

 

wałek z farbami akrylowymi

Dobrze żeby farby nie były zbyt gęste – idealne są farby craftowe, możesz pobierać je z maty do mixed media. Osobiście nie lubię w tej technice pracować z matą szklaną, gdyż szkło jest zbyt śliskie. 

Moje spostrzeżenia:

  • Kiedy pierwszy kolor farby jest mokry, to drugi kolor będzie się z nim mieszał – dlatego warto mieć na uwadze dobór kolorów.
  • Jeśli na wałku masz zbyt dużo farby uzyskasz teksturę, jeśli za mało to efekt będzie nieco postarzany (przecierany). 

Dodatkowo wałek można wykorzystywać do nakładania farby na stemple czy foldery do embossingu i stemplować nimi podobnie jak w linorycie. Pamiętaj, by zadbać o czystość folderów i stempli przy używaniu farb akrylowych.

 

wałek z mgiełkami

Podobnie jak z farbami akrylowymi barwnik wałkiem pobieraj z maty do mediowania. Tak jak przy farbach, uważam że sama szklana mata jest za śliska, lepiej sprawdzi się mata silikonowa.

Moje spostrzeżenia: 

  • Nie dociskaj wałka zbyt mocno, bo będziesz jedynie przesuwać płyn zamiast go pobierać na powierzchnię wałka.
  • Do mokrych mediów lepiej sprawdzi się papier chłonny – mixed media lub akwarelowy.
  • Aby uzyskać efekt tego typu możesz również wykorzystać tusze w padach, tylko przygotuj je uprzednio na macie jak do techniki ink smooshing.
  • Możesz skorzystać z płynnych akwareli lub reinkerów zamiast mgiełek.

wałek z tuszami 

Tutaj możesz uzyskać podobne efekty jak przy pracy z farbami akrylowymi, jednak wszystko uzależnione jest od gęstości i lepkości tuszu. Zupełnie inny efekt uzyskasz z tuszami dye ink, a inne z tuszami pigmentowymi i hybrydowymi.

Pigment pobierasz bezpośrednio z poduszki, dlatego o wiele łatwiej jest pracować z tuszami w większych opakowaniach niż kosteczki 3×3 cm.

W przypadku pracy z poduszką tuszu warto mieć na uwadze żeby pokryć pełną średnicę wałka tuszem. Jeśli tego nie zrobisz, to przy długich liniach uzyskasz wzór przerywany. Co prawda przy bardzo długich liniach również otrzymasz skoki, ale to już będzie spowodowane średnicą wałka.

Nie zapominaj że pracując z wałkiem i różnymi kolorami tuszu musisz oczyścić wałek przed każdą zmianą barwy. Z kolei jeśli używasz poduszek z tuszem ombre, to musisz korzystać z wałka w konkretną stronę – wzdłuż pasków z kolorami.

Tusz wałkiem możesz nakładać na stemple i foldery, a następnie nimi stemplować. Zyskasz nieco delikatniejszy efekt niż z użyciem samej poduszki i unikniesz dodatkowych zabrudzeń od ewentualnych wycieków tuszu.

 

Ciekawą techniką do wykonania tła z wykorzystaniem wałka i tuszu może być tzw. bouncing brayer (skaczący wałek). Ja osobiście tego nie próbowałam, jeszcze 😛 .

 

Tuszowanie za pomocą wałka

Tu przydadzą się gąbkowe wałki szczególnie, jeśli korzystasz z szablonów i masek do nakładania wzoru. Tego typu wałka możesz używać również do tuszowania elbossowanego tła. Dzięki miękkości gąbki dostaniesz się w głębsze obszary.

Natomiast co jest ważne, to z tymi wałkami nie należy korzystać z mediów zasychających typu farba akrylowa, gdyż może ona zniszczyć gąbkę.

 

Dlatego biorąc pod uwagę fakt, że wałek gumowy nie ugina się na tyle żeby docierać w głębsze części tła, jest świetnym narzędziem do wydobywania (podkreślania) szczegółów na embossowanych papierach.

 

Jeszcze jedna ciekawostka – zdarza mi się wykorzystywać wałek do tworzenia teł w art journalu – na środkowym łączeniu bardzo często jest uzyskać dobre krycie.

Tak ogólnie sam papier z tzw. czyszczenia wałka może być również ciekawym tłem do Twoich prac mixed media.

W sklepach plastycznych i craftowych, choć pewnie coraz rzadziej, możesz również trafić na wałki z głowicą stemplową, tzw. stempel w rolce.

Masy plastyczne

W zabawie z masą plastyczną typu modelina czy glinka albo też masa drewniana wykorzystywane są głównie wałki akrylowe. Można korzystać z wałka akrylowego w formie takiej, jak te stosowane do ciasta. Jednakże możesz również korzystać z wałka akrylowego osadzonego na rączce.

Na koniec kilka uwag odnośnie pielęgnacji i przechowywania.

Wałek wystarczy czyścić wilgotną szmatką. Oczywiście te ze zdejmowaną głowicą jest łatwiej i dokładniej wyczyścić. Jeśli używasz tuszów oxide, to przy wycieraniu wałka mokrą ściereczką może zostać na nim delikatny biały nalot wytrąconej oksydy. Nie wpływa to na używanie dalszych kolorów. Aby wałek doczyścić wystarczy umyć go wodą z mydłem.
W przypadku pracy z farbami akrylowymi warto zadbać o czyszczenie, gdyż nadmiar zbierającej się i zaschniętej farby może spowodować utrudnienia pracy wałka jak i nierówności w nakładaniu mediów.

Jeśli chodzi o przechowywanie, to warto pamiętać aby przechowywać wałek w taki sposób aby guma nie była niczym dociśnięta. Długotrwałe przechowywanie wałka w niewłaściwy sposób może spowodować odkształcenie gumy, szczególnie tej miękkiej.

Ciekawa jestem czy techniki z wykorzystaniem wałka Ciebie zainteresowały i czy zamierzasz z jakiejś skorzystać? Może znasz jeszcze jakieś ciekawe sposoby na wykorzystanie tego narzędzia, chętnie je poznam.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.