Niezależnie od tego, czy tworzysz ręcznie robione kartki okolicznościowe, zaproszenia, karty ATC czy inne wyroby papierowe, pieczęcie woskowe mogą być elegancką i wyjątkową ozdobą. Chcesz dowiedzieć się, jak tworzyć własne woskowe pieczęcie? To bardzo proste – sprawdź sama. Zachowaj magię dawnych czasów i rozpocznij pieczętowanie woskiem już dziś!

 

We wcześniejszym artykule o pieczęciach woskowych pisałam o trzech technikach – są one uzależnione od formy wosku.  Biorąc pod uwagę że nie tworzę masówek, a lubię kreatywną zabawę, to postawiłam na akcesoria związane z topieniem cząstek wosku.  Dlatego też dziś zamierzam się skupić na metodzie z podgrzewaczem i łyżeczką. 

Zważywszy że technika ta bazuje na pracy z ogniem zachowaj ostrożność. Uważaj aby się nie oparzyć! Ważne jest także, aby przygotować sobie wygodne i bezpieczne miejsce do pracy. 

 

Krok 1: 

Przygotuj sobie wszystko z czym chcesz pracować.

Czego potrzebujesz do wykonania woskowej pieczęci?

stojak do podgrzewania / kominek

świeczkę typu tea light

łyżeczkę do roztapiania wosku

stemple metalowe

uchwyt do pieczęci

wosk / lak

zapalniczka lub zapałki

Ważne: Zarezerwuj miejsce do odkładania łyżki do topienia, gdy już wylejesz wosk. Warto mieć jakąś matę silikonową lub papierowy ręcznik – coś, na co może kapać wosk bez robienia zbytniego bałaganu.

 

Krok 2:

Zapal tealight na bezpiecznej powierzchni i postaw nad nią kominek / podgrzewacz. Możesz korzystać ze zwykłej świecy, ale musisz pamiętać, aby łyżkę trzymać w odpowiedniej odległości od ognia (by uniknąć osmalenia łyżki i przegrzania wosku). Dodatkowo praca nad samą świeczką przy dużej ilości pieczętowania może wpłynąć na zmęczenie dłoni. 

Krok 3: 

Rozpuść koraliki wosku – wrzuć dwie do czterech cząstek wosku do łyżki (w zależności od wielkości stempla przygotowanego do pieczętowania). Zaczynając pracę warto wrzucić o jedną cząstkę więcej, gdyż część wosku osadzi się na łyżeczce. Łyżkę umieść na kominku nad płomieniem. Trzymaj ją nad płomieniem przez ok. minutę, aż wszystkie cząstki się rozpuszczą. 

Podpowiedź:

Jeśli w wosku pojawiły się bąbelki, to znaczy, że wosk jest zbyt gorący. Poczekaj chwilę, aż wosk ostygnie, zanim go wylejesz i przyłożysz stempel. Zbyt gorący wosk może wpłynąć na jakość odbitki i w pieczęci mogą pojawić się dziury, powstałe po popękaniu bąbelków.

Nie trzymaj łyżki bezpośrednio nad płomieniem świecy, ponieważ na spodzie łyżki zbierze się czarny osad (sadza), który może zabrudzić wosk podczas wylewania. 

Krok 4: 

Gdy wosk się roztopi i stanie się płynny, wylej go na papier lub matę. Im bardziej nieregularnie wylejesz, tym bardziej nieregularne będą krawędzie pieczęci. Niektórzy wolą odbitki z asymetrycznymi krawędziami, a niektórzy idealnie okrągłe. Ja wolę pieczęcie woskowe z bardziej nieregularnymi krawędziami, są dla mnie bardziej naturalne.

Krok 5: 

Odbij stempel w wosku.

Teraz zaczyna się  prawdziwa zabawa! Twój wosk jest stopiony i wylany na wybraną powierzchnię. Sprawdź czy trzymasz stempel we właściwym położeniu i postaw go na kropli wosku, nie dociskaj, pozwól zadziałać grawitacji. Pozostaw tak na 3-5 sekund – pozwól woskowi ostygnąć i stwardnieć.

Podpowiedź:

W przypadku wylewania wosku na nieregularną powierzchnię np. sznurek itp. trzeba stempel docisnąć by wyrównać poziom i by pieczęć była pełna.

Krok 6:

Po ostygnięciu wosku delikatnie pociągnij za uchwyt stempla. Jeśli wydaje się, że wosk się porusza, to zostaw stempel na nim jeszcze przez kilka chwil. Jeżeli wosk wydaje się być sztywny, to ściągnięcie stempla nie powinno sprawić problemu. 

Podpowiedź:

Jeśli zależy Ci na idealnie okrągłych pieczęciach, to upewnij się, że wylewasz wosk w kształcie okrągłej kropki, a stempel kładziesz bezpośrednio na środku kropli. 

Krok 7:

W zależności od użytych kolorów pieczęcie woskowe potrzebują wykończenia – wydobycia szczegółów. W tym celu idealny powinien być każdy marker z farbą, najlepiej metalizowany, gdyż doda on elegancji Twoim pieczęciom. Delikatnie rysuj po wypukłościach pieczęci, nałożony kolor uwydatni szczegóły.

 

Krok 8:

Nie zapomnij posprzątać. Jeśli chcesz długo i bezproblemowo korzystać ze swoich akcesoriów i narzędzi to warto o nie zadbać. Łyżeczkę i kominek należy wyczyścić. Najlepiej zrobić to gdy są jeszcze ciepłe – uważaj aby się nie oparzyć. Do tego celu możesz wykorzystać papierowy ręcznik. Więcej o czyszczeniu akcesoriów do pieczętowania niebawem.

Ważne: Nie zapominaj o czyszczeniu łyżeczki między zmianami kolorów – nie chcesz chyba doprowadzić do nieciekawych efektów swoich zabaw z pieczęciami.

Jak widzisz zabawa z woskiem i tworzenie woskowych pieczęci nie jest taka trudna. Pieczęcie woskowe są idealne do zaproszeń ślubnych, zaproszeń na babyshower, certyfikatów lub zwykłych listów w stylu vintage. Zachwycisz nimi swoich odbiorców. Wypróbuj sama i przekonaj się, jaka to może być świetna zabawa! Jak raz spróbujesz to nie będziesz chciała przestać – będziesz się dobrze bawić eksperymentując i eksplorując pieczęcie woskowe!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.