Postanowiłam poświęcić jeden z artykułów farbom akrylowym Distress. Z nimi możesz uzyskać ciekawe efekty bawiąc się technikami mixed media. Niby zwykłe farby akrylowe, a jednak nie do końca – zaraz dowiesz się dlaczego. 

 

Farby Distress Paint to bardzo płynne farby akrylowe o matowym wykończeniu do stosowania na wielu powierzchniach. Opracowane tak, aby reagowały z wodą, podobnie jak inne produkty z rodziny Distress — doskonale nadają się do wykonywania szerokiej gamy technik artystycznych. Obecnie farby Distress są dostępne w buteleczce z wygodnym wieczkiem typu flip-top, stara wersja była dostępna w buteleczkach z dabberem. Kolory farb są kompatybilne z kolorami reszty produktów Distress.

 

Zanim przystąpisz do pracy z farbami Distress nie zapomnij wstrząsnąć buteleczką. W środku jest kuleczka umożliwiająca dokładne wymieszanie zawartości. Farby te są bardzo wydajne i wystarczy mała kropla do stworzenia czegoś ekstra. 

Oczywiście jak każde farby akrylowe są permanentne po wyschnięciu. Oznacza to że gdy farba wyschnie, uzyskane rezultaty są trwałe. Jak najbardziej wciąż możesz nakładać kolejne warstwy, lecz tego co już wyschło nie aktywujesz. Dla mnie jest to zaleta, bo ja osobiście lubię media permanentne. Nie mniej jednak póki farby są mokre możesz mieszać kolory i pracować z nimi jak z akwarelami.

 

Zatem do czego możesz wykorzystać te farby?

Z całą pewnością do tego wszystkiego do czego wykorzystujesz zwykłe farby akrylowe. Czyli na przykład do zmiany koloru – malowania, pokrywania kolorem przedmiotów. 

Możesz tworzyć tła w art journalu, tła do kartek czy do layoutów; możesz nakładać je z użyciem szablonów.

Jednakże możesz nimi zdziałać o wiele więcej, gdyż dzięki specjalnej recepturze zachowują się nieco inaczej niż tradycyjne farby akrylowe. 

 

Farba Distress jako akwarela

Jak wspominałam wyżej farby Distress Paints są płynne i są zaprojektowane tak, aby można było zdziałać z nimi to samo co z innymi produktami Distress. Dlatego też tworzenie teł techniką w stylu ink smooshing z tymi farbami jest równie proste. Tim Holtz nazywa tą technikę marbling (marmurkowaniem).

Biorąc pod uwagę, że to technika z dużą ilością wody proponuję korzystać z papieru akwarelowego lub takiego który zniesie dużą wilgoć. 

Na matę nałóż kilka odsuniętych od siebie kropel różnych pasujących kolorystycznie farb. Spryskaj je wodą, spryskaj wodą powierzchnię papieru i następnie przeciągnij tą powierzchnią po mokrych farbach. Jeśli podoba ci się to co zyskałaś na papierze to zostaw do wyschnięcia lub wysusz nagrzewnicą. Jednak jeśli czegoś ci brak, albo uważasz że farby zbyt mało się rozlały, to spryskaj kartkę atomizerem. Im więcej wody dodasz, tym farba będzie rzadsza i uzyskasz bardziej akwarelowy efekt. Daj płynąć farbom, tak jak akwareli, oczywiście nadmiar wody możesz zbierać ręcznikiem papierowym. Wysusz lub zostaw do wyschnięcia. Jeśli nadal Ci się nie podoba, to możesz dodać kolejne warstwy farb lub zmienić media, żeby urozmaicić swoje tło. Pamiętaj, ta warstwa z farb będzie permanentna i nie zareaguje z żadną kolejną warstwą.

Malowanie na tkaninach

Specjalna receptura farb Distress Paint pozwala barwić materiały – tkaniny, wstążki, gazy. Możesz nie tylko malować nimi na zaimpregnowanej kanwie typu blejtram. Świetnie sprawdzą się na ostatnio popularnych płóciennych stronach w art journalach. Do ich nakładania możesz użyć palca, gąbki, pędzla lub pędzelka z wodą. Po wyschnięciu są permanentne i elastyczne – nie pękają jak zwykłe farby akrylowe. 

 

Wydobywanie / podkreślanie szczegółów

Jeśli masz metalowe etykietki czy wisiorki, którym chciałabyś nadać patynowany wygląd możesz użyć do tego farb Distress. Jest płynna więc bez problemu dotrze do najbardziej zagłębionych szczelin. Oczywiście nadmiar z wierzchu ścierasz póki jest mokra.

W związku z tym, że farby są matowe po wyschnięciu, są idealne do wszelkiego rodzaju postarzanych technik. Dzięki tej właściwości możesz tworzyć fenomenalne tła imitujące metalowe reliefy czy płaskorzeźby. Wystarczy przepuścić w folderze do embossingu przez maszynkę papier lustrzany, a następnie pokryć go gąbeczką namoczoną w farbie Distress. Nadmiar farby z powierzchni należy przetrzeć. To co zachowało się w głębszych przestrzeniach cudownie postarzy wyembossowany panel. Podobnie możesz wydobyć szczegóły z wyembossowanych teł, które zdają się być nieco płaskie. Wystarczy przemalować po nich wałkiem pokrytym farbą distress w kontrastującym kolorze.

 

Farba Distress jako maska

Nałóż farbę na matę, wałkiem przenieś ja na stempel i następnie odbij stempel na papierze. Zostaw do wyschnięcia lub wysusz. Następnie użyj tuszów – tuszowania lub ink smooshing. W wyniku czego ujawni się odbity farbą stempel, który nie zareaguje z tuszem, a wręcz stawi jemu opór. Dzięki czemu uzyskasz ciekawy efekt, można go nazwać efektem ducha.

Farby Distress z Gel Press

Z płytkami możesz ich używać jak każdego innego medium. Warto jednak wiedzieć, że na Gel Press, dzięki swoim właściwościom będą się zachowywały bardziej jak akwarele niż jak farby akrylowe. Co to znaczy? Otóż wylane na powierzchnię płytki i rozprowadzone wałkiem będą się “zbiegać” – stworzą się takie jakby komórki. Nie uważam że jest to coś złego, bo dzięki takiemu zachowaniu farby możesz zyskać inne, równie ciekawe tła.

Możesz je również nakładać za pomocą wałka bezpośrednio na papier, dzięki temu stworzysz oryginalne tła idealne np. do męskich kartek.

Reasumując, farby akrylowe Distress Paint są świetne do wielu technik, zachowują funkcjonalność innych produktów Distress. Mają jednak również swoje własne zalety, są kryjące, matowe i permanentne. Trzeba wypróbować te farby żeby je pokochać. Na początek sugeruję wybranie kilku kolorów, z którymi bardzo lubisz pracować. 

Myślę że wyczerpałam temat, jeśli jednak nie, to koniecznie daj znać o czym zapomniałam. Tradycyjnie na koniec prośba: daj znać o swoich przemyśleniach i opiniach! Jeśli artykuł Ci się podobał i uważasz go za przydatny, to udostępnij go swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.