Od jakiegoś czasu lakowe / woskowe pieczęcie są hitem w rękodzielnictwie. Stosowane są one na zaproszeniach, kartkach okolicznościowych, w junk jurnalu czy dekoracji prezentów. Próbowałaś już kiedyś? Mnie fascynowały od zawsze, mają w sobie to coś – urok, tajemnicę i elegancję. 

 

W IV i III w. p.n.e. pieczęć odbijana tłokiem kamiennym, stalowym lub gemmą wprawioną w pierścień służyła, obok podpisu, do uwiarygodnienia pisma. Dziś pieczęcie stosowane są głównie w celach dekoracyjnych. Nie ma nic bardziej imponującego, zaskakującego i tajemniczego niż koperta zapieczętowana woskową pieczęcią. Zachęca ona do otwarcia i zaspokojenia ciekawości. Któż to wie, co taka koperta może zawierać? Niezależnie od tego, czy w środku znajduje się list od starego przyjaciela, czy zaproszenie na przyjęcie ślubne, woskowa pieczęć dodaje odrobiny magii zwykłej kopercie. Przekonałam się o tym osobiście, gdy swego czasu, podczas wymiany kart ATC, zostałam zaskoczona liścikiem zamieszczonym w kopercie z lakową pieczęcią – było to nadzwyczajne przeżycie.

Kiedyś do pieczętowania listów wykorzystywano lak topiony nad świecą. Lak to specjalna mieszanina żywic, z dodatkiem terpentyny, oleju lub innych substancji, które obniżają kruchość materiału. Nadal jest w sprzedaży i może być wykorzystywany, jednak jest dość kruchy. Obecnie bardziej popularny do pieczętowania jest specjalny wosk – elastyczny niełamiący się i niekruszący. Sprzedawany jest on w kilku wersjach – w formie świeczki, pałeczki do pistoletu klejowego i groszków / gwiazdek.

Do wykonania pieczęci woskowej możesz wykorzystać trzy techniki: 

  • świeca woskowa + stempel, 
  • kominek / podgrzewacz + łyżka + stempel,
  • pistolet na klej na gorąco + laski woskowe + stempel

 

Którą technikę wybrać, która jest najlepsza? 

Moim zdaniem to zależy od osobistych preferencji i tego do jakiego celu woskowe pieczęcie są potrzebne. 

Świeczka jest świetna do pojedynczych pieczęci, niemniej nie można mieszać kolorów i dość długo się czeka na aktywację wosku. Szybko i łatwo jest posprzątać po pracy z nią, lecz może się zdarzyć, że wosk na pieczęć będzie osmalony.

Podgrzewacz i łyżka również potrzebują trochę czasu na roztopienie wosku. Po pracy jest trochę więcej sprzątania, ale jest więcej kreatywnej zabawy, bo można mieszać kolory wosku.

Pistolet klejowy jest najszybszą formą, jeśli chodzi o topienie wosku, dlatego jest idealna do masowego przygotowywania pieczęci. Niestety nie można mieszać kolorów, a szybka ich wymiana jest dość problematyczna. Niemniej sprzątania po pracy jest niewiele.

Ja osobiście pracuję z podgrzewaczem – dla mnie to najbardziej uniwersalna forma.

Podobnie jak wosk metalowe stemple występują w różnych formach i wielkościach. Możesz je nabyć w zestawach z uchwytem albo jako same główki. Znajdziesz stemple okrągłe, kwadratowe, prostokątne, a także o nieregularnych kształtach. Bywają również stemple w formie referentki – małe metalowe wałeczki. Najlepszej jakości są te ciężkie stemple – z nimi uzyskasz najlepsze odwzorowanie.

Same uchwyty są głównie drewniane, jednak możesz znaleźć również plastikowe jak i metalowe ozdobne w stylu vintage.

Łyżeczki również są w kilku wersjach – całe metalowe i metalowe z drewnianą lub plastikową rączką. Osobiście polecam te drugie, gdyż przy dłuższej pracy z nimi uchwyt się nie nagrzewa.

Woskowe pieczęcie akcesoria dodatkowe:

  • mata silikonowa, mata szklana lub kamień – jeśli tworzysz pieczęcie nie bezpośrednio na kopercie
  • mieszadełko – przydatne przy pracy z łyżeczką i mieszaniem kolorów (może być wykałaczka)

  • mata silikonowa z kółeczkami – ich średnica powinna być większa niż średnica stempla

  • marker metalizowany do podkreślania szczegółów

  • silikonowa szpatułka – przydatna do czyszczenia łyżeczki z resztek wosku
  • kółeczka dwustronnie klejące – jeśli wykonujesz pieczęcie nie bezpośrednio na papierze
  • pęseta – przydaje się do podnoszenia drobnych koralików

Możesz dodać wyjątkowego charakteru swoim pieczęciom woskowym z użyciem prostych zabiegów. Przede wszystkim w wosku możesz zatopić ozdoby takie jak:

  • suszone kwiatki i listki
  • piórka
  • sznurek / dratwa
  • tasiemki / wstążeczki
  • wycinanki wykrojnikowe

Dodatkowo możesz zdobić sam wosk w czasie topienia – do łyżeczki z woskiem wsypać odrobinę brokatu albo miki, zamieszać i wylać do zapieczętowania. Przed zapieczętowaniem wylany wosk możesz ozdobić drobnymi cekinami. Natomiast samą pieczęć możesz ozdobić płatkami folii do złoceń.

 

Jak widzisz woskowe pieczęcie mają nieograniczone możliwości i tak samo wiele alternatyw. Mogą być wykorzystywane niemal we wszystkich dziedzinach. Poza papierniczą sferą listów, zaproszeń itp. pieczęcie uzupełniają wszelkie projekty w stylu vintage. Możesz je również wykorzystać do pieczętowania wszelkich przetworów czy nalewek. Jednakże nadadzą się również do opieczętowania prezentów świątecznych i nie tylko.

Pieczęcie woskowe są wspaniałym dodatkiem do każdego projektu rękodzielniczego, a ich tworzenie sprawia mnóstwo frajdy. Jak raz zaczniesz, to chcesz eksplorować ten temat wciąż i bez końca. Jaki jest Twój ulubiony sposób wykorzystania pieczęci woskowych? Daj znać w komentarzach poniżej!

 

Temat jest na tyle obszerny, że postanowiłam go podzielić na części. Dziś wprowadzenie i ogólniki, a w następnych częściach dużo więcej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.