Zabawa z tworzeniem pieczęci woskowych jest przednia i relaksująca, jednak sprzątanie po wszystkim mocno zniechęca. Technika z użyciem kominka i łyżeczki do topienia wosku przysparza najwięcej bałaganu. W dzisiejszym wpisie podzielę się z Tobą poradami dotyczącymi czyszczenia akcesoriów do tworzenia pieczęci.

Tak naprawdę czyszczenie łyżeczki do wosku i kominka nie jest skomplikowane, warto jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności.

Poza czyszczeniem łyżeczki podczas pracy między zmienianymi kolorami należy pamiętać o czyszczeniu akcesoriów wtedy, gdy już skończymy pracę.

 

Podstawowe czyszczenie.

Najlepiej czyścić łyżeczkę do wosku od razu po skończonej pracy, gdy jest jeszcze ciepła. To samo tyczy się kominka / podgrzewacza. Jeśli akcesoria wystygły, to wystarczy je ponownie podgrzać. Następnie kiedy są ciepłe wystarczy je przetrzeć do czysta kawałkiem złożonego ręcznika papierowego. Oczywiście podczas wycierania zalecam ostrożność, aby się nie poparzyć resztami wosku, albo samym nagrzanym metalem.

Niektóre woski potrafią mocno zabarwić łyżkę (mi się to jeszcze nie zdarzyło),  warto wtedy ponownie ją podgrzać i wytrzeć.

Z kolei kominek przecieramy z wierzchu (może być zachlapany ściekającym z łyżeczki woskiem. Niemniej jednak od spodu, podobnie jak łyżeczka, może być nieco osmolony od sadzy. Sadzę również warto czyścić. Ta z łyżeczki może zabarwić wylewany wosk co spowoduje nieestetyczną pieczęć.

 

Czyszczenie kiedy zostało jeszcze sporo wosku w łyżeczce.

W tym celu może się przydać specjalna szpatułka silikonowa i coś na co można wylać resztę wosku z łyżeczki. Może to być mata szklana, kamień czy mata silikonowa.

Niezależnie od tego, czy łyżeczka do topienia wosku jest jeszcze ciepła po projekcie, czy też całkowicie stwardniała, należy ją ponownie ogrzać i stopić resztę wosku. Wylej ile się da na przygotowane uprzednio podłoże i resztę wyskrob szpatułką. Dalej łyżeczkę czyścisz jak opisałam powyżej, natomiast zaschnięty na macie wosk możesz wykorzystać podczas kolejnej sesji zabawy z pieczętowaniem.

Dodatkowe czyszczenie.

Gdyby podstawowe zabiegi nie przyniosły pożądanego efektu, to możesz użyć płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie z dodatkiem sody oczyszczonej. Do doszorowania łyżeczki wykorzystaj czyścik kuchenny lub pogniecioną folię aluminiową. Nie korzystaj z niczego metalowego aby nie porysować powierzchni łyżeczki do wosku.

Jeśli to nie zadziała, to w ostateczności możesz użyć alkoholu etylowego do czyszczenia.

Jeszcze filmik 😉

To naprawdę nie jest tak trudne, prawda? Ciekawa jestem czy udało Ci się znaleźć coś co możesz wykorzystać podczas czyszczenia łyżeczki do wosku, Jeśli masz jakieś własne wskazówki do dodania, albo triki, które odkryłaś podczas swoich zabaw z woskową pieczęcią, to chciałbym je poznać. Koniecznie daj znać w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.