Decoupage, to obok mixmediów, dziedzina w której chętnie wykorzystujemy elementy złociste, metaliczne, lśniące, czyli takie, które nadają pracy nieco blasku. Używamy do tego najczęściej farb metalicznych albo złoceń w postaci płatków, arkuszy czy folii.
Farby metaliczne akrylowe
Najprostszym i dającym bardzo zróżnicowane efekty sposobem na złocenia jest użycie metalicznej farby.
Najwięcej lśniących odcieni znajdziesz wśród farb akrylowych.
Farby metaliczne nie zawsze mają za zadanie naśladować efekt metalu (choć niektóre robią to całkiem udanie). Czasem mają tylko dodać blasku pracy, stworzyć efekt glamour, albo przeciwnie, mroczny klimat gdy użyjemy na przykład przybrudzonego srebra. Możesz nimi pomalować całą dekorowaną powierzchnię lub tylko zaakcentować fragmenty. Bardzo fajne efekty uzyskasz nakładając je przez szablon.
Poza “pojedynczymi” odcieniami wśród metalicznych farb akrylowych znajdziesz również takie z efektem “chameleon”, mieniące się różnymi odcieniami zależnie od kąta padania światła.
Farby metaliczne woskowe
Jeżeli już o akcentowaniu fragmentów pracy mowa – jeżeli chcesz blaskiem podkreślić krawędzie, nierówności, albo reliefy na pracy – spróbuj użyć farb woskowych. To gęste pasty wykonane na bazie wosku, często pięknie pachnące i bardzo przyjemne w aplikacji. Możesz nakładać je pędzlem, szmatką lub po prostu palcami.
Niektóre dają efekt kryjący, inne transparentny, inny na jasnej i ciemnej powierzchni. Bardzo ważne – nabieraj je ze słoiczka przy pomocy czystej szpatułki czy choćby patyczka do lodów – często bazą tych farb są naturalne składniki, co powoduje, że są wrażliwe bakterie przenoszone na naszych palcach. Farby woskowe są ostatnią warstwą jaką nakładamy na pracę – wosk ma właściwości zabezpieczające, nie lakierujemy jego powierzchni.
Złocenia – czyli prawdziwy metal
Kolejna metoda na blask w decoupage, to metaliczne płatki lub arkusze. Praca z nimi wymaga nieco wprawy, ale efekt jest bardziej autentyczny niż w przypadku farb. Cieniutkie elementy metalu nakładamy przy pomocy delikatnego pędzla na powierzchnię pokrytą specjalnym klejem do złoceń.
W sklepach znajdziesz też (pod nazwą folia do złoceń lub folia do termotransferu) specjalną folię pokrytą cieniutką warstwą metalu. Folię przykładamy i odrywamy od dekorowanej powierzchni pokrytej klejem, a na powierzchni pozostanie złocenie.
W przypadku złoceń bardzo ważne jest pokrycie pracy lakierem innym niż akrylowy. W przeciwnym wypadku metal będzie się utleniał i dekoracja szybko straci swój blask.
Warto wprowadzić do prac decoupage farby metaliczne lub złocenia. Zabawa lśniącymi kolorami da ci na pewno dużo przyjemności. Dla mnie błyszczące prace mają tylko jedną wadę – bardzo trudno mi jest uchwycić ten blask na zdjęciach 🙂
Fanatyczka decoupage, kolorów, faktur i jesieni. Inspiracji szuka w naturze, ogrodzie i lesie, gdzie spędza wszelki dostępny wolny czas. Zakochana w leśnych jeziorach, ptakch i kotach.
Super artykuł 🙂 ja właśnie w pierwszej swojej pracy użyłam chamaleon /„- srebrny z fioletowym woskiem i się zakochałam : P
Witam
Czyli lakierem poliuretanowym mogę zabezpieczyć złocenia?