Interesujesz się scrapbookingiem i cardmakingiem? Chcesz poznać pojęcia związane z tymi technikami? Zacznijmy od bigowania, jest to nieodzowna czynność podczas tworzenia papierowej galanterii. Niezależnie od tego czy tworzysz kartki okolicznościowe czy albumy scrapbookingowe.

 

Co to takiego jest i do czego służy?

Bigowanie nie jest stosowane tylko dla papieru, ale głównie używa się go w introligatorstwie. Jest to wykonywanie specjalnych wgnieceń, które mają za zadanie ułatwienie odpowiedniego zgięcia kartonu lub kartki. Czynność ta wgniata papier poprzez zerwanie włókien w jego strukturze. Zabieg ten pozwala by papier składał się w danym miejscu estetycznie i bez załamań. Jest to szczególnie ważne przy zaginaniu papierów o wysokiej gramaturze. Bigowanie zwane jest również trasowaniem lub zaginaniem.

 

Najważniejsze to zaopatrzyć się w narzędzie do zaginania papieru:

a/ kość introligatorska – bywa w dwóch wersjach:

– z tworzywa np. plastikowa;

– kościana (zazwyczaj z kości wołowej) – widać na niej nierówności / porowatość;

b/ narzędzie do zaginania papieru – występuje w kilku wersjach w zależności od producenta:

– zakończone z jednej strony plastikową szpatułką a z drugiej metalową kuleczką;

– z obu stron plastikowe końcówki w różnych kształtach;

c/ dłutko kulkowe – zakończone metalową kuleczką z jednej lub z obu stron;

Dzięki pracy z tym narzędziem Twoje bigowania będą estetyczniejsze, a praca będzie łatwa i przyjemna.

 

Jak możesz bigować papier?

Sposobów jest kilka:

  1. Tablica do bigowania + kość do bigowania.

Na rynku jest wiele rodzajów tablic do bigowania. Z możliwością wycinania kopert, z możliwością zaginania kopert – w różnych konfiguracjach i kształtach. Narzędzie to ułatwia i zdecydowanie przyspiesza pracę. Nie potrzebujesz żadnych szablonów jedynie tablica oraz kość do bigowania.

Tablica zawiera mnóstwo rowków oddalonych od siebie równomiernie. Pozwala na pracę z przeróżnymi rodzajami projektów.

 

Ważne! Podczas bigowania narzędzie należy prowadzić pod kątem 30-40 stopni.

 

  1. Trymer z możliwością bigowania.

Niezależnie od tego czy jest to trymer suwakowy czy krążkowy, to ułatwia on również pracę. Dlatego nie piszę o przyspieszeniu, gdyż jego dodatkowa opcja bigowania polega na wymianie ostrza na “ostrze” bigujące. Praca wygląda podobnie jak cięcie papieru, tyle że używasz ostrza wygniatającego linię zagięcia.

 

  1. Trymer suwakowy + kość do bigowania

Jeśli w Twoim trymerze nie ma opcji bigowania lub ostrze bigujące nie było załączone do zestawu, to wystarczy że użyjesz z trymerem kości do bigowania. Papier układasz jak do cięcia, tyle że zamiast pociągnąć ostrze w korytku umieszczasz narzędzie do bigowania. Następnie prowadzisz je wzdłuż linii.

 

Ważne! Trymer musi mieć rowek / korytko tak jak w tablicy do bigowania, dlatego musi to być trymer suwakowy.

 

  1. Linijka + kość do bigowania lub dłutko kulkowe.

Opcja chyba najbardziej ekonomiczna, jednak przy wykonywaniu dużej ilości bigowania najmniej wygodna. Nieraz narzędzie potrafi uskoczyć lub linijka może się przesunąć. Niestety wtedy trzeba zaczynać od początku.

 

Podpowiedź:

Jako narzędzia do zaginania zamiast kości introligatorskiej możesz użyć: główki spinacza do papieru, wypisanego długopisu, drucianej zatyczki z segregatora, główki szydełka, itp.

Mam nadzieję że po zapoznaniu się z tym artykułem bigowanie nie będzie kryło więcej tajemnic. Jak i również nie będzie Ci przysparzało żadnych kłopotów. Jeśli masz jakieś uwagi i spostrzeżenia, to napisz mi o tym w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.