Jak już pewnie Wiesz z mojego poprzedniego wpisu, uwielbiam akwarele pod wszelką postacią! Dlatego w tym wpisie na tapet biorę akwarelowe kredki progresso i bezdrzewne kredki progresso Koh-I-Noor. Porównam je między sobą i postaram się jak najlepiej zaprezentować ich zastosowanie. Zapraszam do czytania!

 

Bezdrzewne i akwarelowe kredki Progresso Koh-I-Noor

Bezdrzewne kredki progresso, zarówno te akwarelowe jak i zwykłe, całe są wykonane z kolorowego sztyftu pokrytego bezbarwnym lakierem. Dzięki czemu nie brudzą dłoni podczas pracy. Kredki te są łatwe do temperowania, a pozostałe z tego procesu opiłki można wykorzystać do rozcierania na dużych powierzchniach (wiszerem, wysuszoną chusteczką nawilżaną lub palcem). Dzięki temu kredki są praktycznie całkowicie zużywalne. 

Przy czym, skoro kredki akwarelowe są wodoreaktywne, to oczywiście można dodatkowo wykorzystywać je z wodą, aby uzyskać efekt zmiękczenia koloru. Dodatkowo jednak, sam pigment można pobierać bezpośrednio z kredki.

Oba produkty są dość mocno napigmentowane, dzięki czemu łatwo uzyskać płynne przejścia między tonami podczas kolorowania.

Jak już wspominałam bezdrzewne kredki aplikuje się poprzez rysowanie nimi lub/i rozcieranie ich stemperowanych opiłków.

Aby dodać cienie wystarczy nałożyć kolejną warstwę koloru lub jego ciemniejszy odcień. Natomiast do rozświetleń można wykorzystać biały kolor kredki lub gumkę w ołówku.

 

Z kolei akwarelowe kredki aplikujemy poprzez rysowanie nimi lub/i rozcieranie stemperowanych opiłków, a następnie rozwadnianie ich np. pędzelkiem na wodę lub pędzelkiem maczanym w wodzie. 

Żeby dodać cienie wystarczy nałożyć kolejną warstwę koloru lub jego ciemniejszy odcień. Można to robić w dwójnasób 

  •  wykonać cieniowanie jeszcze przed użyciem wody
  •  poczekać aż pierwsza warstwa wyschnie i dopiero dodać kolejną

Natomiast rozświetlenia uzyskasz poprzez zebranie wodą pigmentu lub dorysowanie ich białym żelopisem lub białym markerem np. Karin czy POSCA.

 

Do pracy z kredkami używam pędzelka z pojemnikiem na wodę. Ułatwia on pracę, a dodatkowo łatwo nim kontrolować dawkowanie wody. 

Ponadto należy pamiętać aby akwarelowe kredki Progresso Koh-I-Noor wykorzystywać w pracach w których użyliśmy wodoodpornych cienkopisów, tuszów, itp., aby się nie rozmyły na naszym dziele ;D

 

Reasumując: sama praca bezdrzewnymi i akwarelowymi kredkami Koh-I-Noor jest bardzo prosta jak i przyjemna. Uważam, że kolorując nimi nie trzeba wielkiego wysiłku, ani doświadczenia aby uzyskać efektowny rezultat. Osobiście, w tym przypadku, nie potrafię wybrać która technika przypadła mi bardziej do gustu. Gdyż zarówno używając kredek bezdrzewnych jak i akwarelowych progresso super się bawiłam.

Zachęcam również Ciebie do spróbowania pracy z tego typu kredkami ;D Koniecznie podziel się z nami w komentarzu, który rodzaj kredek Progresso Tobie najbardziej odpowiada i dlaczego.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.