Jesteśmy rękodzielnikami i tworzymy korzystając z różnego rodzaju akcesoriów i narzędzi. Dlatego też należy pamiętać, że jeśli mają one nam długo służyć, to warto o nie odpowiednio dbać. W związku z tym dzisiejszy wpis będzie traktował o tym, jak czyścić nasze przydasie, aby sprawnie nam się z nimi pracowało. Jakby co nie mam manii czystości, jednak w niektórych przypadkach czyszczenie akcesoriów i narzędzi wpływa na dalsze użytkowanie, więc uważam że warto to robić. 

Pierwszym i najważniejszym akcesorium narażonym na zanieczyszczenia podczas pracy jest mata. Może to być zarówno mata samoregenerująca, mata szklana, mata do mediowania czy silikonowa. Sposoby ich czyszczenia zależą od tego jakie to zanieczyszczenie i na której z tych mat się znajduje.

Mata szklana

Najłatwiejszą do czyszczenia jest chyba mata szklana, jest ona wykonana z hartowanego szkła. Tak naprawdę większość zanieczyszczeń możesz z niej usunąć samą wodą i szmatką bądź ręcznikiem papierowym. Jeśli farba czy inne media zaschły na powierzchni maty, to przydatny będzie płyn do mycia szyb lub żel do dezynfekcji dłoni (taki na bazie alkoholu).

W przypadku zanieczyszczeń z farby akrylowej, kleju, medium żelowego itp. wystarczy skorzystać ze starej karty płatniczej lub plastikowej szpachelki. 

 

Mata teflonowa

Kolejną łatwą w czyszczeniu jest teflonowa mata do mediów. Jest ona stworzona tak aby odpychać wszystkie cząsteczki od swojej powierzchni zatem jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Tutaj przy większości mediów powinien wystarczyć ręcznik papierowy lub ściereczka. Zawsze możesz dodatkowo wesprzeć się atomizerem z wodą. Przy zanieczyszczeniach z farby i/lub medium żelowego sposób czyszczenia jest podobny jak przy macie szklanej.

Mata silikonowa

Zupełnie inaczej jest z matą silikonową – przywierają do niej wszystkie drobinki czy to pod postacią brokatu, pudru do embossingu czy kurzu i innych drobinek z powietrza. O ile media wodoreaktywne można wyczyścić z niej bardzo szybko z użyciem samej wody i ściereczki, o tyle wszelkie drobinki mogą się wciąż rolować po powierzchni maty. Jak zatem je usunąć? To proste, wystarczy matę zanurzyć w misce, brodziku czy wannie i dokładnie umyć w wodzie z delikatnym mydłem lub płynem do naczyń. 

Mata silikonowa nie jest odporna na przebarwienia, więc musisz się liczyć z tym że niektóre barwniki trwale zmienią kolor Twojej maty. Jednak w tych matach dobre jest to, że farby akrylowe, medium żelowe i kleje dość łatwo się czyści.

Magnetyczna mata do tuszowania

Kolejną matą z której coraz częściej korzystamy w naszych kącikach i pracowniach, jest mata magnetyczna do tuszowania. Tutaj sposób czyszczenia zależy zarówno od tego z jakiego dana mata jest materiału, jak i od tego których mediów używamy.

Po pierwsze skoro papier możesz przytrzymać magnesem, to równie dobrze możesz używać na niej maty teflonowej. Niestety, w takiej konfiguracji, nie będzie widoczna podziałka i linie wspomagające. Jednak jeśli masz dobre magnesy to możesz skorzystać z przezroczystej maty silikonowej i tu już siatka podziału powinna być widoczna.

Niektóre maty magnetyczne do tuszowania są metalowe, niektóre mają dodatkowo powłokę samoregenerującą. O ile używasz tuszów wodoreaktywnych, o tyle możesz je wyczyścić jedynie z użyciem wody i ręcznika papierowego czy ściereczki. Jednak jeśli używasz innych tuszów to musisz wiedzieć że preparaty na bazie rozpuszczalników nie są dobrym rozwiązaniem do czyszczenia tego typu mat. Możesz trwale uszkodzić jej powierzchnię chociażby usuwając linie siatki z powierzchni maty. 

Dodatkowo jeśli Twoja mata jest metalowa, to zwróć uwagę aby nigdzie jej nie zarysować. Dlaczego? Otóż czyszczenie wodą, w dłuższym okresie czasu, może to wówczas spowodować korozję metalu.

Samoregenerująca mata

Adekwatnie do samoregenerującej maty magnetycznej zwykłą matę samoregenerującą należy czyścić jedynie zwykłymi środkami, aby nie uszkodzić nadrukowanych linii. Dlatego też warto nie korzystać na niej z mediów w ogóle lub z tych mediów, które są trudne do usunięcia. Swego czasu pojawił się już artykuł na temat mat samoregenerujących.

Szczoteczki i gąbeczki do tuszowania

Skoro mowa o tuszowaniu, to przypomnę, że na blogu jest już temat odnośnie czyszczenia szczoteczek do tuszowania.

Czy gąbeczki do tuszowania, których używamy na drewnianych aplikatorach również możesz czyścić? Zdania są podzielone. Zatem, czy i jak to zrobić? Tak naprawdę zostały one spreparowane tak, aby móc z nich korzystać wielokrotnie, a ich cena nie jest stosunkowo wysoka. Zatem możesz zaopatrzyć się w kilka takich kompletów. Tak czy inaczej pianki te zostały zaprojektowane pod używanie ich z tuszami. A co w przypadku kiedy nie używasz tuszów tylko farb akrylowych? Ja ich tak używam i dlatego ja swoje gąbeczki “piorę”. Zanim wyschną moczę je w wodzie i wypłukuję pigment – schną leżąc gąbką do dołu. Jeśli zbyt długo je moczę, to muszę się liczyć z tym, że gąbka się skurczy w stosunku do tkaniny łapiącej rzep. Jak i z tym że owa tkanina się odklei od gąbki.

Gąbki kopułkowe również “prałam” kilka razy. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że jest je nieco trudniej wycisnąć, gdyż są usztywnione. Wyciskałam je na płasko w szmatkę i suszyłam kładąc kopułką do dołu, jak dotąd żadna mi się jeszcze nie rozkleiła. Jednak w takiej pozycji są one troszkę narażone na spłaszczenie kształtu.

Płytki żelowe

Czyszczenie akcesoriów i narzędzi, to również dbanie o płytki żelowe – wszystkie informacje na ich temat zawarłam w FAQ.

Wałki

Podczas pracy z płytkami najczęściej używanym narzędziem jest wałek, jemu też należy się uwaga. W zależności od tego jak skonstruowany jest wałek, aby dokładnie go wyczyścić można go rozłożyć lub nie. Ja osobiście czyszczę wałek na bieżąco podczas pracy, używam w tym celu mokrej ściereczki. Jeśli jednak zapomnisz o czyszczeniu lub pochłonie Cię wir tworzenia, to później możesz użyć żelu do dezynfekcji dłoni lub środka do czyszczenia szablonów. Natomiast jeśli farba zaschła na wałku, ale na powierzchni nie ma nierówności, to możesz nim nadal pracować. Jednak po jakimś czasie tego typu używania warstwa farby będzie nieco grubsza i może stwarzać problemy przy kręceniu wałkiem, lecz wówczas łatwo będzie ją oderwać.

Ciekawa jestem jak Ty sobie radzisz z zabrudzeniami różnego rodzaju narzędzi i akcesoriów? Czy artykuł Czyszczenie akcesoriów i narzędzi okazał się być pomocny? Oczywiście jego dalsza część się produkuje. Zapisanie się na listę subskrybentów bloga pomoże Ci nie przeoczyć nowej publikacji.
Jeśli są jakieś narzędzia i akcesoria o których chciałabyś przeczytać, to koniecznie daj znać w komentarzu.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.