Pamiętasz mój artykuł na temat rdzy na papierze? Postanowiłam podejść do podobnego tematu, ale tym razem głównym bohaterem mojej publikacji będzie patyna. Czy zastanawiałaś się kiedyś jak uzyskać efekt patyny na papierze?
Czym jest patyna?
Patyna podobnie jak rdza jest odmianą korozji metalu, w tym przypadku miedzi, brązu czy spiżu. Inaczej nazywana jest śniedzią albo grynszpanem. Jest to powłoka porastająca metal. Ma ona różne ubarwienie od jasnozielonego do szarozielonego, jednak zdarzają się również odcienie turkusowego czy niebieskiego.
Proces pokrywania się metalu nalotem patyny trwa wiele lat. Jednak sztuczne patynowanie można uzyskać szybciej metodą chemiczną z użyciem odpowiednich odczynników. Tego typu zabiegi stosuje się np. przy tworzeniu biżuterii artystycznej.
Sztuczne patynowanie nie tylko metodą chemiczną jest bardzo popularne w celu postarzenia dekoracyjnych przedmiotów takich jak figurki, posągi czy wazy. Ten rodzaj patynowania można uzyskać z użyciem odpowiednich kolorów farb akrylowych np. zestawu farb do efektu patyny Pentart. Sam proces zdobienia możesz obejrzeć na filmie opublikowanym już jakiś czas temu na kanale Świat Pasji
Myślę, że w tym celu bardzo dobrze sprawdzą się również zamienniki pod postacią innych farb akrylowych w odcieniach zieleni i turkusu. Jednak, moim zdaniem, ważne aby były to farby matowe, więc idealne były by farby kredowe, albo craftowe lub te z oznaczeniem mat / matte.
Dodatkowo prócz typowych farb akrylowych do uzyskania patyny na przedmiotach przestrzennych można wykorzystać:
Natomiast na metalowych wisiorkach czy plakietkach efekt patyny możesz uzyskać z użyciem kredki Distress.
Tymczasem wracając do meritum tematu: Jak uzyskać efekt patyny na papierze?
Otóż jest na to kilka sposobów, w zależności od tego, jaki efekt chciałabyś uzyskać.
Czarny papier jako baza
Możesz w tym celu wykorzystać wytłoczony papier akwarelowy spryskany metaliczną mgiełką, w moim przypadku Distress Spray Stain tarnished brass. Po wyschnięciu wystarczy użyć odrobinę wosku matowego Prima w kolorze patyny. I tutaj są dwie opcje:
- zakończyć na tym
- po chwili nałożyć na wystające elementy kredkę Distress antiqued bronze
Choć chyba prostszym sposobem będzie tusz Distress Oxide + kredka Distress na uprzednio wytłoczonym, z użyciem foldera do embossingu, papierze. Tu również opcje są dwie – tusz Distress Oxide w kolorze broken china lub salvaged patina można:
- nałożyć poduszką tuszu bezpośrednio po wytłoczonym wzorze i rozprowadzić pigment palcem po powierzchni tła
- nanieść tuszując szczoteczką po całości tła
Następnie na wierzchu, bez przyciskania, rozetrzeć kredkę Distress w kolorze antiqued bronze. I gotowe!
Biały papier jako baza
Kolejny sposób to spryskanie foldera do embossingu mgiełką Distress Oxide Spray old paper i wytłoczenie białego papieru. Po wyschnięciu wytłoczonego tła całość należy potuszować na kolor niebieski lub turkusowy. Możesz w tym celu użyć zwykłego tuszu lub tuszu Distress Oxide. Następnie, po wyschnięciu, aby dodać nieco głębi i przybrudzenia tłu, dobrze jest delikatnie przetuszować tu i ówdzie kolorem czarnym. Na sam koniec dodajemy troszkę metalicznego poblasku z użyciem embossingu na gorąco.
Oczywiście na bazie papierowej możesz również używać farb akrylowych. Na bazę nałóż nieregularnie farby w kolorach: niebieskim, turkusowym, jasnozielonym. Możesz to zrobić aplikatorem, pędzlem, wałkiem lub palcem. Po wysuszeniu powierzchni otrzymasz piękny grynszpan, jednak przydałby się jeszcze metaliczny blask gdzieniegdzie. Całość tej techniki zobaczysz na poniższym filmie od [1:26:00].
Zatem, jak widzisz, efekt patyny można uzyskać z różnymi mediami. Jednak moim zdaniem najlepszym medium do tego typu efektu są tusze Distress Oxide. Wytrącająca się oksyda zapewni wygląd zmatowienia i przydymienia.
Ciekawa jestem Czy ten artykuł Ci się spodobał, jeśli uważasz że jest wartościowy to będę wdzięczna jeśli podzielisz się nim ze znajomymi.
Crafterka z głową pełną kreatywnych pomysłów. Uwielbiająca rękodzieło wszelkiego rodzaju oraz pasjonatka oganizacji. Zawsze chętnie służy innym swoją wiedzą i pomocą. Spełniona żona i matka jedynaka oraz posiadaczka 4 kotów i 3 psów. Właścicielka sklepu Świat Pasji. Znajdziesz ją również na blogu Kufer Pełen Skarbów.