Temat art-journalu często pojawia się na naszym blogu. Wiele z nas ma swoje zeszyty, albumy, segregatory z pracami tworzonymi z potrzeby duszy lub dla ćwiczenia techniki. Moimi pracami “do szuflady” chwalę się rzadko, ale dziś pokażę kilka z nich, by zobrazować kolejny sposób na wykorzystanie ukochanych serwetek, czyli decoupage w art-journalu.

Decoupage jako czysta dyscyplina jest piękny, ale i wymagający. Co gorsza, przy pełnej dostępności do produktów, coraz trudniej o oryginalność. Pewnie zdarzyło Ci się widzieć tę samą serwetkę lub motyw z papieru do decoupage na dziesiątkach, jeśli nie setkach prac. Łączenie decoupage z innymi technikami daje bardzo ciekawe efekty i pozwala nadać pracy bardziej indywidualny charakter. Dziś jednak porozmawiamy o tym, jak zrobić to w drugą stronę, dlaczego warto wykorzystać elementy decoupage w art-journalu lub innym sposobie artystycznego wyżycia się. 

Przy tworzeniu moich kolaży korzystam z serwetek i skrawków papieru do decoupage. Jak nie trudno się domyśleć, art-journal to dla mnie także sposób na wykorzystanie zalegających materiałów. Niektóre z nich kupiłam zauroczona ich wzornictwem, ale nie bardzo widzę wykorzystanie ich w pracach robionych na co dzień. 

decoupage w art-journalu

W tym, nieco upiornym obrazku wykorzystałam resztki papieru ryżowego i serwetki, na którą nie miałam pomysłu. 

decoupage w artjournalu

Z kolei tutaj połączyłam dwie zupełnie różne serwetki i wysłałam Dziewczynę z czekoladą Liotarda do zimowego lasu. Znów wyszło nieco upiornie 🙂

decoupage w art-journalu

Oczywiście, jeżeli art-journal to dla Ciebie nie zeszyt na wprawki, próby i eksperymenty, ale dziedzina sztuki sama w sobie, możesz również wykorzystywać bardziej eleganckie materiały. Mogą to być papiery pergaminowe, bibułki, papiery soft lub inne. Możesz też sama przygotować sobie wymarzony wzór. Ciekawy filmartykuł na ten temat przedstawiła Kamila. 

Ponieważ zarówno o decoupage, jak i art-journalu powiedziane zostało już bardzo wiele, dodam tylko kilka moich wskazówek. 

  • Do przyklejania serwetek używam zwykle tego samego kleju lub preparatu 3w1, co do pozostałych prac decoupage.
  • Najczęściej wykorzystuję tylko wierzchnią (zadrukowaną) warstwę serwetki, chyba, że zależy mi szczególnie na mniejszej transparentności obrazka.
  • Nie przejmuję się marszczeniami (dobrze jest czasem nie musieć się nimi przejmować 🙂   ).
  • Naklejona serwetka jest nadal bardzo chłonna, dlatego jeżeli chcę pracować nad obrazkiem dalej, najczęściej zabezpieczam najpierw pracę lakierem w sprayu. 

Wykorzystujesz w ten sposób serwetki? Sięgasz po nie, by stworzyć z ich pomocą zupełnie nowy obraz, nadać mu kolejne znaczenie? Jeżeli masz takie prace, pochwal się nimi na naszej kreatywnej  grupie na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.