Znasz produkt o nazwie collage tissue paper? To nic innego jak papier serwetkowy do kolażu (bibuła). Ma on bardzo szerokie zastosowanie – od decoupage, przez projekty mixed media do art journalingu. Jednak możliwości tego produktu są jeszcze większe – sprawdź sama.
Papier serwetkowy występuje pod różnymi nazwami – bibuła do kolażu, papier do kolażu, bibuła do decoupage, papier jedwabny, kalka ozdobna, tissue paper i pewnie jeszcze kilka innych.
Papier serwetkowy – zastosowanie.
W pracach decoupage możesz użyć całego nadrukowanego tła lub wyciąć potrzebny element. Natomiast w pracach mixed media możesz używać udzieranych skrawków lub również całości. Wszystko zależy od Twojej koncepcji na dany projekt.
W art journalingu, podobnie jak w technice mixed media, możesz bibuły używać nie tylko jako elementu bazowego do tła, ale również jako elementu dodającego kontrastu do tła.
Dodatkowo poza wykorzystaniem grafiki z bibuły (tekstura wizualna) możesz użyć jej do utworzenia tekstury naturalnej w pracy. Jak to zrobić? wystarczy przykleić papier bez wygładzania z tzw. zmarszczkami.
Bibułę możesz również wykorzystać do wykonania na niej monoprintingu. Jak wspomniałam możliwości zastosowania są duże, wszystko zależy od Twojej kreatywności.
Czy wiedziałaś że możesz sobie sama przygotować papier serwetkowy do kolażu? To proste 🙂 Co jest do tego potrzebne?
Baza – papier śniadaniowy, bibuła pakowa, bibuła, papier pergaminowy, papier jedwabny, papier delikatesowy, bibuła pakowa itp.
Nośnik – tusz permanentny / archiwalny, czyli stazOn lub archival. Koniecznie to musi być tusz permanentny, gdyż pracując z mokrymi mediami, a nie chciałabyś aby wzór Ci się rozmył.
Matryca – stemple wszelkiego rodzaju (nie ma różnicy czy gumowe czy przezroczyste).
Wykonanie jest bardzo proste – odbijasz stemple gdzie chcesz i w układzie jakim chcesz. Po skończonym procesie, papier serwetkowy gotowy do użycia.
Podpowiedź: Dla oryginalnego efektu możesz używać kolorowych tuszów stazOn lub archival.
Podpowiedź 2: Możesz użyć kolorowej bibuły, jednak musisz sprawdzić czy nie jest ona przypadkiem barwiąca. Ta opcja może znacząco wpłynąć na efekt wizualny Twojej pracy.
Ale, ale to jeszcze nie wszystko, na potrzeby art journalingu możesz sobie również naszykować papier ręcznie zdobiony czy rysowany 🙂 Zamiast tuszu w padzie będzie Ci potrzebny tusz permanentny, czyli india ink lub permanentne markery. I znów zdobienie zostawię Twojej pomysłowości.
Jednak to nadal nie wszystkie pomysły na wykonanie papieru serwetkowego 😀 Możesz użyć fluidów akrylowych (fluid acrylics) lub farby akrylowej po wyschnięciu są permanentne. Nakładaj je pędzelkiem malując wzorki lub tapując gąbką przez szablon.
Kalka techniczna również zda egzamin 🙂 możesz na niej wydrukować różne wzory, jednak musisz pamiętać żeby wydruk był wodoodporny.
Możesz również wykonać kolorowy papier używając techniki monoprinting i płytki żelowej.
Podpowiedź: Wykonane arkusze papieru możesz również wykorzystać jako papier pakowy handmade.
Papier serwetkowy – Jak go używać?
Ponieważ mokra bibuła robi się niezwykle delikatna, to zaleca się użycie jak najdelikatniejszego medium do klejenia. Najlepiej wybrać medium do kolażu, żel medium soft lub klej do decoupage. Medium rozprowadzać pędzlem na powierzchni, do której chcesz przykleić bibułę. Następnie nałożyć przyklejany kawałek i dodatkowo przesunąć pędzlem dla rozprasowania ewentualnych bąbelków powietrza lub zmarszczek. Im gęstsze medium klejące, tym większa szansa że bibuła się odkształci lub przerwie podczas wygładzania powierzchni. Oczywiście gęstość kleju nie ma znaczenia, jeśli zamierzasz zachować zmarszczki 😉
To by było na tyle, teraz pozostaje mi jedynie życzyć Ci dobrej zabawy i szalonego eksperymentowania z używaniem papieru serwetkowego. Mam nadzieję że moje informacje okażą się przydatne, jeśli coś z nich wykorzystasz daj mi koniecznie o tym znać w komentarzu.
Crafterka z głową pełną kreatywnych pomysłów. Uwielbiająca rękodzieło wszelkiego rodzaju oraz pasjonatka oganizacji. Zawsze chętnie służy innym swoją wiedzą i pomocą. Spełniona żona i matka jedynaka oraz posiadaczka 4 kotów i 3 psów. Właścicielka sklepu Świat Pasji. Znajdziesz ją również na blogu Kufer Pełen Skarbów.