Próbowałaś kiedyś diamond painting / mozaiki diamentowej? Słyszałaś o niej? Już od jakiegoś czasu jest dość popularna, ale zanim zabrałam się za ten artykuł musiałam zebrać własne doświadczenia. Traf chciał, że wygrałam swego czasu obrazki w jednym z wyzwań. Udało mi się wreszcie za nie zabrać i muszę powiedzieć że przepadłam. Wyklejanie jest szalenie uspokajające, relaksujące i niemalże ma właściwości terapeutyczne.

Oczywiście nie tworzę w tym hobby profesjonalnie i ten artykuł będzie bazował na tym co wiem oraz co wypracowałam metodą prób i błędów. Opiszę moje doświadczenia i to jak ja lubię działać. Mam kilka spostrzeżeń, którymi nie omieszkam się podzielić – możesz je przyjąć jako wskazówki, ale jeśli masz własny sposób, który się sprawdza, to kompletnie się nimi nie przejmuj 😉 Tak naprawdę pracując z mozaiką diamentową ustalasz własne zasady.

Diamond Painting Podstawy

Kanwy mogą się różnić między sobą w zależności od producenta – zauważyłam, że te z wzorem na zamówienie są zabezpieczane papierem i bazują wówczas na kleju z arkuszy dwustronnie przylepnych. Jednak większość tych, które ja przerobiłam było zabezpieczone folią i tam był klej wylewany natryskowo. 

Zestawy mogą się różnić diamencikami – podstawowe są okrągłe i kwadratowe. Jednak możesz również kupić zestawy z kryształowymi diamencikami lub ze specjalnymi kształtami diamencików. 

Opakowania z kryształkami także mogą się różnić między zestawami – zazwyczaj pakowane są w foliowych woreczkach zgrzewanych taśmowo. Bywają jednak i takie zapakowane w woreczki strunowe. Na woreczkach znajdują się numery przypisane do numerów na kanwie, przy których znajdziesz symbole nadrukowane we wzorze obrazu.

Co zawiera zestaw?

W tych które ja przerobiłam były: kanwa z wzorem, narzędzie w formie długopisu, wosk, tacka na koraliki i torebeczki z koralikami. Na na kanwie prócz wzoru nadrukowany jest klucz z numerami i symbolami przypisanymi do koralików. 

diamond painting - zestaw

W zależności od producenta, czasem możesz otrzymać również pęsetę. 

Kanwa zazwyczaj zwinięta jest w rulon, w którego środku jest albo piankowy wałek, albo pakiet koralików z resztą zestawu. 

Sposób pracy:

  1. końcówkę “długopisu” należy napełnić woskiem;
    diamond painting - nabieranie wosku
  2. diamenciki w wybranym kolorze wysyp do tacki, aby praca szła szybko należy ułożyć diamenciki w rynienkach tacki – należy w tym celu potrząsać tacką ruchem posuwisto zwrotnym na boki. Większość koralików powinna ułożyć się wzdłuż rynienek w rzędach i być kopułką (szlifem) do góry.

  3. diamenciki nabieraj narzędziem i wklejaj w kwadracik z przypisanym do nich symbolem;diamond painting - nabieranie i umieszczanie koralików
  4. jeśli musisz odłożyć pracę na jakiś czas – nie zawsze jest tyle czasu aby skończyć wyklejanie za jednym posiedzeniem – zawsze zakrywaj część kanwy z klejem. Szczególnie jeśli masz zwierzęta, żeby różnego rodzaju zanieczyszczenia nie przywarły do części klejowej;
  5. Koraliki przesyp do woreczków strunowych lub pojemniczków i nie zapomnij oznaczyć ich odpowiednim numerem i symbolem – ułatwia to dalszą pracę.

Jakie akcesoria dodatkowe mogą się przydać?

  • pęseta – do odklejania błędnie wklejonych diamencików;
  • mutli tool – narzędzie ułatwiające hurtowe wyklejanie diamencików, szczególnie przydatne przy dużych obszarach jednego koloru;
  • wałek do dociskania – może to być taki wałek jak do linorytu, ale może być też zwykły wałek kuchenny (osobiście korzystam z takiego silikonowego);

  • linijka, albo specjalna szpachelka – do prostego układania koralików przy krawędzi
  • pulpit podświetlany – ułatwia pracę, dzięki niemu mniejsze prawdopodobieństwo że przeoczysz puste pixele.

Jak zabezpieczyć obraz diamond painting?

  • ramka z szybką
  • lakier gloss – aby nie stracić błysku diamencików
  • klej (elastyczny np. mod podge) 
  • żywica epoksydowa crystal

Co jeszcze powinnaś wiedzieć o diamond painting?

  1. wielkość obrazu ma znaczenie – im większy obraz tym więcej szczegółów można odwzorować z użyciem większej ilości kolorów;
  2. kryształki bywają niesamowicie elektrostatyczne – możesz użyć chusteczek do suszarki, pociąć je na kawałeczki i powkładać do torebeczek / pojemniczków z diamencikami;
  3. w zestawie każdy kolor ma zazwyczaj nadwyżkę diamencików, gdyż dość często zdarzają się źle odlane kształty, więc masz zabezpieczenie.

Pewnie znajdzie się jeszcze trochę spraw, o których nie wspomniałam. Natomiast kilka przemilczałam celowo, aby zostawić sobie bazę treści na przyszłe artykuły. Ciekawa jestem czy zainteresowałam Ciebie tematem i czy przepadniesz tak jak ja 😉 Jeśli wyklejałaś już jakieś obrazki diamond painting i masz swoje porady, to koniecznie dodaj je w komentarzu.

2 komentarze

  1. Osobom początkującym polecam zestawy z okrągłymi diamencikami. Te kwadratowe wymagają większej precyzji i dokładności.

  2. Ciekawy sposób na uspokojenie. Próbowałam już z kolorowankami dla dorosłych, to może być ciekawa alternatywa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.