Bez owijania w bawełnę przechodzę do tematu, bo tak jak ostatnio, dziś też będzie junk journal, ale dla odmiany z jedną sygnaturą i w miękkiej okładce. I do tego mam tutorial na super łatwe i efektowne plisowane wstążki. A jeśli ktoś ma ochotę zajrzeć na kanał YT sklepu Świat Pasji, to jest tam do obejrzenia filmik, w którym z jakiegoś nieznanego powodu katuję się jak masochistka szyciem journala. Zapraszam.

Skrawki do wykorzystania

Lubię projekty, w których mogę wykorzystać zalegające mi skrawki. Do przygotowania wstążek z papieru można użyć dowolnego papieru i o dowolnej szerokości. Na potrzeby tego tutoriala podaję jednak orientacyjne rozmiary. Potrzebne będą kawałki cienkiego papieru, najlepiej barwionego, o gramaturze 80 gr, o szerokości 1 cala, oraz papieru scrapowego o szerokości 1/4 cala.

Cienki papier zaginamy tak, żeby potworzyły się plisy. Jest to prosta robota, jak się zagnie, tak wyjdzie. Plisy mogą być dłuższe, krótsze, krzywe, moje mają ok 1cm długości.

Po splisowaniu pierwszego kawałka, należy nałożyć trochę kleju na koniec paska i dokleić drugi kawałek. A potem kontynuujemy plisowanie i przedłużanie wstążki.

Żeby ukończyć wstążkę, należy na wierzch przykleić cienki pasek papieru scrapowego.

I wstążka gotowa w tempie ekspresowym. Można taką wstążkę zrobić bardzo długą i gotową zwinąć w rulon, a potem nożyczkami odcinać po kawałku do projektu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby brzegi papieru postarzyć tuszem Distress lub Archival.

Wstążka z materiału

Jeśli masz pod ręką cienki materiał, to w podobny sposób możesz zrobić wstążkę z tkaniny. Potrzebny jest pasek papieru, do którego przykleisz materiał i cienki pasek papieru scrapowego do dekoracji.

Na środek papieru nałóż trochę kleju, przyłóż materiał i marszcz.

Naklej papier scrapowy na wierzch i  znowu wstążka gotowa w trymiga. A może do postrzępionej wstążki bardziej pasuje postrzępiony papier? Zdecydowanie tak!

A jeśli masz maszynę do szycia to możesz zaszaleć!

Po pierwsze, nie musisz sklejać wstążki, tylko od razu przeszywać na maszynie. Co więcej, możesz używać papierów o różnej szerokości, materiałów o różnej fakturze, bawić się i tworzyć ciekawe i unikalne wstążki.

Po drugie, zawsze możesz przeszyć na maszynie sklejone wstążki i dodać im ciekawego detalu w postaci zygzakowego ściegu.

Do czego użyć tych wstążek?

Do ozdoby stron w junk journalu, oczywiście! Ze względu na to, że wstążki są ciut koślawe, poszarpane, postarzone, idealnie wpasują się do stylu vintage oraz retro.

Moja propozycja na dzisiaj powstała z cudownej kolekcji Back in Time od 13Arts. A żeby dowiedzieć się więcej, jak zaprojektowałam i ozdobiłam journal, zapraszam do kanał YT. Jest tam film, w którym dodatkowo podaję kilka fajnych patentów na strony w junku i przymocowanie dekoracyjnej zawieszki na grzbiecie.

Plisowane wstążki są szalenie popularne, wiele scraperek używa ich w swoich junkach, ja zresztą też. Robi się je bardzo łatwo i szybko, nie trzeba inwestować w żadne kosztowne narzędzia, maszyna do szycia to tylko jedna z opcji, bo spokojnie można się bez niej obejść. A efekt wow murowany.

Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie.

Pozdrawiam, Magda Kam

 

 

Jeden komentarz

  1. Dziękuję za inspirację . Właśnie czegoś takiego szukałam .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.