Witaj!

Dziś ponownie zachęcam Cię do stworzenia pracy, w której wykorzystamy efekt rdzy. Śledząc moje wpisy, miałaś okazję zauważyć, że często wykorzystuję stare, bezużyteczne już rzeczy i nadaję im nowy wygląd. Tak naprawdę bazą nowej pracy może stać się dowolny przedmiot. Dziś postanowiłam zająć się starą butelką po perfumach, którą znalazłam podczas jednej z leśnych wypraw.

Efekt rdzy - metamorfoza butelki

Butelka jest niewielkich rozmiarów i ma ciekawą fakturę. Przystępując do pracy od razu pomyślałam o jej podkreśleniu. Takie fikuśne buteleczki są wręcz stworzone, aby spektakularnie zaprezentować efekt rdzy!

Szkło z fakturą to swietna baza do mediowych prac.

Na początku pokryłam całą powierzchnię butelki białym gesso. Szkło nie należy do łatwych materiałów, zatem potrzebowałam położyć trzy warstwy podkładu. Przy pracy ważna jest technika nakładania gesso. Ja zwykle stosuję tzw. tapowanie czyli stukanie płasko ściętym pędzlem (od ang. “tap” – stukać).

Po pokryciu powierzchni podkładem położyłam na butelkę farbę Rusty Paperbrown. Zastosowałam bardzo cienką warstwę, aby ledwie skryć znajdujące się pod spodem gesso.

Następnie użyłam pasty Heavy Body Gel, za pomocą którego przykleiłam do butelki kamyki i piasek. W międzyczasie wybrałam dekoracje do ozdoby butelki i pokryłam je czarnym gesso.

Ozdoby pokryłam czarnym podkładem.

Gdy dekoracje wyschły, przykleiłam je do butelki i przystąpiłam do nakładania kolejnych warstw farb Rusty Paper. Występują one w dwóch odcieniach – brown i orange i nakładałam je naprzemiennie. Im więcej warstw tych farb położymy, tym bogatszy efekt rdzy uda nam się osiągnąć. Poszczególne odcienie farb możemy nakładać nie czekając, aż poprzednia warstwa wyschnie. Dzięki temu kolory swobodnie się mieszają, a efekt rdzy staje się bardziej naturalny.

Efekt rdzy uzyskany dzięki farbom Rusty Paper.

Gdy powierzchnia butelki wyschła, podkreśliłam wypukłości farbą Rusty Patina oxid. Użyłam niewielkiego, płaskiego pędzelka, aby dotrzeć w nawet dość głębokie zakamarki.

Efekt rdzy - metamorfoza butelki

Lśniącą farbą podkreśliłam także krawędzie płatków róż, które postanowiłam wykorzystać w projekcie. Użyłam też kawałka łańcuszka i ufarbowanej na czarno gazy.

Krawędzie płatków podkreślone farbą imitującą rdzę.

Moja butelka jest gotowa i wyglądem zupełnie nie przypomina tej znalezionej w lesie. Przeróbki są świetną zabawą, ale też swego rodzaju ćwiczeniem. Jeśli masz za sobą podobne metamorfozy, koniecznie podziel się z nami zostawiając link do pracy w komentarzu.
Pozdrawiam serdecznie

Efekt rdzy - metamorfoza butelki

2 komentarze

  1. Przepiękna ♥️ uwielbiam oglądać Twoje prace

  2. Świetny post, na pewno skorzystam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.