Oczywiście najłatwiej taki efekt uzyskać pracując z farbami wodnymi czyli akwarelami. Co jednak kiedy nie masz pod ręką akwareli, a chcesz wykorzystać efekt rozmazanego kleksa w swojej pracy? Rozwiązanie jest bardzo proste, sama się przekonaj.

Co będzie potrzebne do wykonania takiego tła (efekt kleksa)?

  • Papier powinien być odpowiedni do pracy z wodą, najlepiej przeznaczony do farb akwarelowych;
  • Mata do pracy z mediami – szklana, teflonowa lub silikonowa;
  • Kawałek obwoluty foliowej – czy to od stempli, czy foliówka z opakowania, może to być też zwykła biurowa obwoluta;
  • Atomizer z wodą;
  • Ręczniki papierowe – pomogą, gdy okaże się że Twój kleks jest zbyt płynny lub efekt Cię nie do końca zadowala;
  • Chusteczki nawilżane – przydadzą się do czyszczenia maty do mediów lub folii, z którą pracujesz;
  • Nagrzewnica, jeśli potrzebne będzie podsuszanie warstw między dodawaniem kolejnych.

Jak pracować?

Sposobów jest kilka, opisałam wszystkie na bazie tuszu. Wcześniej jednak wymieniłam produkty jakie możesz zastosować aby uzyskać efekt rozmazanego kleksa.

1. Ja osobiście tusz nakładam na matę w takim układzie jaki chcę wykorzystać. Muszę pamiętać o odbiciu lustrzanym (jest to ważne, jeśli chcę uzyskać konkretny kształt kleksa). Następnie spryskuję wodą i przykładam papier, który chcę ozdobić. W zależności od efektu jaki chcę uzyskać, to albo podnoszę całość szybkim ruchem, albo zdejmuję pod kątem.

2. Odciśnij tusz z pada na kawałku folii lub na macie. Spryskaj wodą, tak aby pojawiły się kropelki (pisałam o tym w artykule o kleksach).  W kolejnym kroku przenieś kleksa z folii na przygotowany papier. Możesz go (papier) uprzednio spryskać wodą, aby tusz ładniej się aplikował. W zależności od tego jaki efekt chcesz uzyskać przeciągnij folię po papierze w celu rozprowadzenia tuszu.

3.  Odciśnij tusz z pada na macie do pracy z mediami. Spryskaj wodą, tak aby pojawiły się kropelki. Następnie przyłóż kawałek obwoluty / folii do powstałego kleksa. W kolejnym kroku przenieś to co znalazło się na folii na przygotowany papier. Możesz go (papier) uprzednio spryskać wodą, aby tusz ładniej się aplikował. W zależności od tego jaki efekt chcesz uzyskać przeciągnij folię po papierze w celu rozprowadzenia tuszu.

Dalej kroki są podobne. Wysusz warstwę nagrzewnicą. Jeśli chcesz dodać inny kolor, odcień lub ponownie ten sam kolor, to powtórz kroki jakie wykonywałaś od początku.

Ważne:

Pamiętaj, że farby płynne się mieszają, zatem aby uniknąć efektów tzw. błota wybieraj kolory z pasujących do siebie grup kolorystycznych. Możesz również suszyć warstwy przed dodaniem kolejnego koloru.

Dodatkowo powinnaś pamiętać także, że tusze distress oxide reagują z wodą i dzięki nim możesz uzyskać jeszcze bardziej ciekawe i zaskakujące efekty.

Oczywiście zamiast padów możesz również używać wszelkiego innego rodzaju tuszów w np, distress stain, tusze w spray’u czy mazaki akwarelowe. Mgiełki również zadziałają, a dodatkowo te z pigmentami zostawią na Twojej pracy połysk.

Przykłady prac w których wykorzystałam tą technikę.

1. mazaki akwarelowe + mata do mediowania lub folijka

2. tusze wodne

– memento + mata do mediowania lub folijka

– distress ink spray + mata do mediowania lub folijka

3. tusz distress oxide + mgiełka tattered angels + mata do mediowania lub folijka

4. distress stain + mata do mediowania lub folijka

5. mgiełki i tusze w płynie + mata do mediowania lub folijka / zamiennie z pędzlami

6. mgiełki i tusze + tusz oxide + mata do mediowania lub folijka / zamiennie z pędzlami

Tego typu sposób wykonywania tła możesz wykorzystać zarówno w scrapbookingu jak i cardmakingu. Efekty są oryginalne, nietypowe i zaskakujące. Wszystko zależy od użytych produktów. Osobiście lubię wykorzystywać ten typ zdobienia, gdy używam białej bazy do stworzenia LO. Jednak na kolorowej, przy jasnym odcieniu również możesz uzyskać ciekawe efekty. Baza kraft sprawdzi się dla tuszów o intensywniejszych barwach.

Daj znać czy przydał Ci się mój artykuł. Może już stosujesz tą technikę. Jeśli chcesz mi pokazać swoje prace lub połączenia kolorystyczne, to czekam na informację w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.