W przypadku rękodzieła (malarstwo, fotografia, ale i cardmaking, scrapbooking czy inne dziedziny) słowo kompozycja pojawia się dosyć często. Podobno od dobrej kompozycji zależy odbiór pracy przez oglądających. Czym w takim razie jest kompozycja i jakie są jej rodzaje przedstawię w cyklu Kompozycje w pigułce, a na pierwszy rzut – kompozycja otwarta i zamknięta. Cykl ten będzie dotyczył różnych prac w dziedzinie scrapbookingu (do której można również zaliczyć cardmaking).

Kompozycja co to takiego?

Definicja z Wikipedii mówi tak: “Kompozycja to układ elementów zestawionych ze sobą w taki sposób, aby tworzyły one harmonijną całość.” Czynność zestawiania elementów nazywamy komponowaniem. Złote zasady komponowania zostały opisane tu, tu i tu. Dlaczego zachęcam Cię do zapoznania z tymi artykułami? Bo połączenie intuicji, pomysłu i wiedzy daje najlepsze rozwiązania. Kiedy komponując umieszczasz dany element w konkretnym miejscu i wiesz, dlaczego to robisz – uzyskujesz pewność siebie w tworzeniu i nie boisz się eksperymentów. W tych trzech artykułach zostały przedstawione zasady komponowania layout’ów (LO) o wymiarach ok. 30 x 30 cm, które są dużą formą eksponującą zdjęcie. Pomimo tego, zasady te są na tyle uniwersalne, że można je przenieść na inne mniejsze scrapbookingowe formy: albumy, art journale, czy kartki.

Rodzaje kompozycji

Podstawowe rodzaje kompozycji możemy podzielić następująco:

– otwarta i zamknięta,

– statyczna i dynamiczna,

– symetryczna i asymetryczna.

Rodzaje te występują w kontrastowych parach, np. kompozycja otwarta i zamknięta – jak coś co jest otwarte, nie może być zamknięte itd.

Ponadto w zależności od położenia najważniejszego, eksponowanego elementu pracy możemy wyróżnić kompozycję centralną (wyśrodkowaną) oraz przesuniętą – opartą na zasadzie trójpodziału. Istnieją również inne rodzaje kompozycji, których podział zależy od linii występujących w pracy, położeniu największego i najmniejszego obiektu, czy sposobu uzyskania głębi.

Podsumowując jedna praca może mieć kompozycję, która jest określona jako zamknięta, statyczna, symetryczna i centralna.

Kompozycja zamknięta

W przypadku prac scrapbookingowych kompozycja zamknięta jest stosowana (jak wynika z mojego doświadczenia najczęściej). Kompozycja zamknięta ma ściśle określone ramy i nic poza nie nie wychodzi, co to oznacza? To co autor chce przekazać – pokazuje wprost. Żadne elementy nie wychodzą poza krawędź.

Dodatkowo kompozycję zamkniętą można podkreślić obramowaniem, które często może dodawać pracy dodatkowego charakteru. W związku z tym poniżej przedstawię kilka możliwości wykonania obramowań.

1. Narysowane cienkopisem, markerem itp.

Idealnie nadają się do zamknięcia kompozycji w kartkach, LO, czy art journalingu. Możesz po prostu przyłożyć linijkę i odrysować proste linie lub “zaszaleć” i narysować własny wzór. Technika polegająca na rysowaniu tego typu wzorków przy pomocy cienkopisu nazywa się doodle.

2. Obszycia – ręczne lub maszynowe.

Obszycia mogą być mieć charakter linii prostych lub przecinających się – nieregularnych. Możesz je wykonać ręcznie lub przy pomocy maszyny do szycia. Można do tego celu również wykorzystać wykrojniki w różnych kształtach lub radełko.

3. Wykorzystanie gotowych ramek z odlewów lub beermaty i zamknięcie w nich kompozycji.

Kompozycja otwarta

Jest przeciwieństwem kompozycji zamkniętej. Elementy tej kompozycji często wystają poza krawędzie bazy lub są “poucinane”. Pobudza to do wykorzystania wyobraźni i wyobrażenia sobie, co “dzieje się dalej” poza krawędziami.

Można zauważyć, że w powyższej kompozycji, zarówno wzór stempla (wyembossowany), jak i chmurki ucinają się przy krawędzi kartki. Nie jest to jednak typowa kompozycja otwarta, ponieważ większość elementów znajduje się na stronie art journala (jest nią ograniczona). Moim zdaniem dużo trudniej jest pracować z kompozycją otwartą, czyli tworzyć coś niedopowiedzianego i pobudzać wyobraźnię oglądających nasze prace, ale w pewien kontrolowany sposób.

Porównanie

Na poniższym zdjęciu przedstawiłam graficzną różnicę między kompozycją otwartą a zamkniętą.  Myślę, że na koniec tego artykułu różnice pomiędzy tymi dwoma kontrastowymi kompozycjami będą wyraźnie. Oczywiście zawsze istnieje możliwość mieszania tych kompozycji na jednej pracy – pamiętaj ogranicza Cię jedynie wyobraźnia.

A Ty częściej tworzysz kompozycje otwarte, czy zamknięte? W czym czujesz się pewniej? Podziel się proszę swoją opinią w komentarzu.

Pozdrawiam,

Aga, Scrapeciarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.