Farby akwarelowe w proszku Rainbow Colors to nic innego jak silnie napigmentowane proszki o właściwościach farby akwarelowej. Proszki te głównie znajdują swoje zastosowanie w pracach mixed-media. Dzięki ich gwałtownej reakcji z wodą otrzymujemy ciekawe efekty kolorystyczne na danych powierzchniach. Świetnie sprawdzą się też do tworzenia tła w pracach scrapbookingowych. Ponadto można je mieszać z różnymi mediami i używać do barwienia tekturek, baz HDF, MDF, gazy czy tkanin.
Farby akwarelowe w proszku firmy 13@rts są bardzo wydajne i łatwe w użyciu. Co najważniejsze nie wysychają jak inne media, więc starczą na długo. Mają bardzo szerokie zastosowanie, na przykład możesz je używać na zwykłym papierze, płótnie oraz papierze scrapbookingowym czy nawet drewnie, po wcześniejszym zagessowaniu powierzchni.
Farby akwarelowe Rainbow Colors występują w 15 kolorach i dwóch rodzajach:
Rainbow Color | Rainbow Color Duo |
Yellow Lemon | Yellow Amber |
Violet | Turquoise |
Sky Blue | Pistachio Green |
Scarlet | Navy Blue |
Pink | Lilac |
Orange | Indigo Violet |
Brown | Black |
Bordeaux |
- Rainbow Color – są to pojedyncze kolory
- Rainbow Color Duo – są to dwutonowe odcienie danego koloru
Podstawowe użycie farb akwarelowych
Podstawowe użycie farb akwarelowych w proszku to wymieszanie ich z wodą. W zależności od tego jaki efekt chcesz uzyskać możesz zastosować technikę na mokro bądź na sucho.
Na sucho – nasyp proszek na powierzchnię, którą chcesz pokryć farbą a następnie spryskaj go wodą.
Po kilku psiknięciach wodą, widać jak proszek całkowicie się rozpuścił i dokładnie pokrył powierzchnię bazy, która dodatkowo pokryta jest pastą piaskową.
Na mokro – najpierw spryskaj powierzchnię a potem nasyp proszek.
Na mokry papier akwarelowy nasypałam niewielką ilość Rainbow Colors Duo Indigo Violet. Kartkę po lewej spryskałam niewielką ilością wody. Natomiast po prawej użyłam znacznie więcej wody i rozmazałam farbę pędzlem, tak aby uzyskać bardziej pożądany efekt tła. Zauważ, że im więcej wody dasz tym lepiej rozpuszczą się kryształki. Oczywiście jeśli efekt z lewej kartki Cię zadowala możesz zostawić nierozpuszczone kryształki jako dodatkowy efekt, albo po prostu zdrapać je po wyschnięciu farby.
Akwarele w proszku vs inne akwarele
Akwarele w proszku jak sama nazwa wskazuje to farby akwarelowe, co za tym idzie zachowują się podobnie jak inne tego rodzaju farby dostępne na rynku. Więcej o różnych rodzajach farb akwarelowych możecie poczytać we wpisie akwarele – podstawy .
Zatem czy można malować proszkami tak jak innymi akwarelami? Odpowiedź brzmi i tak i nie. Farby łatwo rozprowadzają się i świetnie kryją malowane powierzchnie, tak więc można nimi malować po uprzednim rozpuszczeniu ich w wodzie np. na palecie malarskiej. Do malowania użyj najlepiej miękkiego pędzla. Jednak ze względu na ich silne napigmentowanie i formę w jakiej występują, o wiele lepiej sprawdzą się w pracach mixed-media niż w precyzyjnym malowaniu akwarelowych obrazów.
Jak jeszcze można wykorzystać akwarele w proszkach?
– spray/mgiełka – nalej wody do buteleczki ze spryskiwaczem i nasyp niewielką ilość proszku. Wstrząśnij i mgiełka gotowa! Teraz wystarczy spryskać nią powierzchnię, którą chcesz pomalować, a nadmiar farby odsączyć ręcznikiem papierowym. Im więcej pigmentu użyjesz tym bardziej intensywny kolor uzyskasz.
– kolorowa pasta strukturalna/ modelująca – dokładnie wymieszaj proszek z pewną ilością pasty strukturalnej bądź modelującej, którą chcesz użyć w swojej pracy i nałóź ją przez szablon/maskę. Możesz też użyć tutaj gel medium, bądź białego czy przeźroczystego gesso, w zależności jakie medium zastosujesz uzyskasz inny odcień farby.
Tutaj użyłam Rainbow Color Yellow Lemon, który wymieszałam z pastą modelującą od DecoArt.
– barwienie elementów do budowania kompozycji – Farbami akwarelowymi w proszku możesz też barwić tekturki, gazę, koronki, tkaniny, sznurki, wyciski czy nawet elementy metalowe. Kolor najlepiej rozprowadzi się na nich jeśli spryskasz je gotowym sprayem albo pomalujesz pędzlem. Niektóre z nich oczywiście będziesz musiała najpierw zagruntować gessem albo gel medium tak aby farba się na nich trzymała.
Na zdjęciu widać jak barwię gazę. Najpierw posypałam ją Rainbow Color Brown a następnie spryskałam obficie wodą. Pamiętaj, że proszki są bardzo silnie napigmentowane, więc wystarczy naprawdę niewielka ilość. Ja użyłam tutaj sporo farby a nadmiar zebrałam potem mokrą chusteczką.
Uwierz mi, że pokochasz Rainbow Colors od 13@rts nie tylko za ich kolory, ale i też za ich różnorodne zastosowanie. Mam nadzieję, że mój pierwszy wpis tutaj na blogu okazał się ciekawy i pomocny. A przede wszystkim zachęcił Cię do zabawy z proszkami od 13@rts, które znajdziesz w Świecie Pasji (w dziale media -> akwarele ->akwarele w proszku). Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące produktów, które tutaj przedstawiłam, pisz śmiało w komentarzu, chętnie na nie odpowiem!
Mam wstążkę 4cm szer,, do zafarbowania w czetwień przechodzącą w pomarańcz i potem żółty. I tak na całej jej długości. (25m).Stanisława