Farb do decoupage używamy w dwóch celach – aby nadać kolor całości dekorowanego przedmiotu, ale głównie w celu bardziej szczegółowym – żeby uzupełnić grafikę o brakujące elementy, wtopić ją, domalować brakujące lub uszkodzone części i cienie.

Jeśli czytałaś poprzednie części cyklu o decoupage wiesz już,  czym gruntować, kleić i zabezpieczać pracę. Dziś temat zdecydowanie bardziej kolorowy – farby, których używamy w decoupage.

Farby akrylowe

Najbardziej popularne w decoupage są farby akrylowe, które mają  ogrom zalet:

  • Łatwe w użyciu – występują w gotowej postaci emulsji, poza wymieszaniem nie wymagają innych zabiegów.
  • Wodne – pędzle i inne narzędzia umyjesz wodą, w razie zgęstnienia rozcieńczysz farbę też odrobiną wody. 
  • Bez przykrego zapachu – niektóre farby akrylowe mają lekko wyczuwalną woń, ale zwykle nie jest ona w żaden sposób utrapieniem w czasie pracy. Nie zwalnia nas to oczywiście z obowiązku wietrzenia pomieszczenia, w którym pracujemy.
  • Wodoodporne – oczywiście po wyschnięciu – tworzą powłokę, którą możesz wytrzeć wilgotną szmatką.
  • Dostępne. Oferuje je wielu producentów i bez trudu kupisz je w sklepach plastycznych i wszelkich innych z artykułami do rękodzieła. Niektóre sklepy budowlane mają dobrze zaopatrzony dział z artykułami hobbystycznymi, a i dyskonty spożywcze co jakiś czas oferują zestawy farb akrylowych w ciekawych cenach.
  • Tanie – oczywiście zależnie od producenta, sklepu i półki cenowej, ale już za kilka złotych możesz mieć buteleczkę ulubionego koloru.
  • Kolory – liczba dostępnych odcieni przyprawia o zawrót głowy, w tym metaliczne lub brokatowe o zróżnicowanym poziomie blasku.
  • Mieszanie – bez problemu możemy ze sobą łączyć odcienie, gdy brakuje nam idealnej barwy.
  • Wydajne – opakowania po 50-60 ml wystarczają spokojnie na kilka prac, a jeśli służą tylko do podmalowywania obrazka, na dużo dłużej.

farby do decoupage

Szczególnym przypadkiem farby akrylowej w decoupage jest farba w kolorze białym (albo prawie białym – delikatny krem, ecru, najjaśniejszy odcień po bieli). Służy ona jako tło prawie każdej pracy decoupage, więc potrzebujesz jej więcej. Warto zaopatrzyć się w większe opakowanie tego koloru.

Wśród wielu rodzajów farb akrylowych znajdziesz też tzw. fluidy. Występują w malutkich opakowaniach i mają bardzo wysokie stężenie pigmentów, możesz używać ich do malowania czy chlapania, ale są również świetne do barwienia np białej farby, pasty strukturalnej czy gesso.

Farby akrylowe dają gładkie wykończenie, błyszczące lub satynowe. Nie wymagają właściwie  dodatkowego zabezpieczania, ale w decoupage i tak zawsze wszystko wielokrotnie lakierujemy :), dlatego lakieruję też wszystkie powierzchnie dekorowanego przedmiotu malowane akrylami.

Farby kredowe

Farby kredowe to w najprostszej postaci mieszanina kredy z wodą i pigmentem. Nadają się do malowania mebli, ozdób i ścian. W ostatnich latach robią karierę właśnie w dziedzinie odnawiania mebli. W sklepach dla rękodzielników znajdziemy ich spory wybór, czasem kryją się pod nazwą vintage lub soft. Farby kredowe w decoupage wykorzystuję równie często jak akrylowe, mimo, że nieco się od nich różnią. Oto dlaczego je lubię:

  • Podobnie jak w przypadku akryli ich rozpuszczalnikiem jest woda i nie mają drażniącego zapachu.
  • Dobra przyczepność – jeśli pracujemy na trudnym, bo śliskim podłożu, użycie farb kredowych może ograniczyć proces matowienia i gruntowania.
  • Szybko schną – dlatego nie nadają się do cieniowania, ale pomalowana nimi powierzchnia jest szybciej gotowa do dalszej pracy. Uwaga – farby kredowe pełną wytrzymałość uzyskują po kilku, a czasem kilkunastu dniach od malowania. Schną szybko, można pracę dalej ozdabiać i zabezpieczać, ale utwardzają się w pełni po dłuższym czasie.
  • Idealne do przecierek.
  • Kolory… jak wiadomo, rzecz gustu, akryle dają ogromny wybór barw, ale to kolory farb kredowych kradną moje serce. Nieoczywiste, trudne do jednoznacznego nazwania odcienie. Rozbielone, poszarzałe, pastelowe, a także te intensywne, ciemne, a jednak złamane.
  • Matowe wykończenie – to właściwie mało powiedziane – powierzchnia malowana farbami kredowymi jest w dotyku szorstka, nierówna, właśnie taka rustykalna. Widać na niej każde pociągnięcie pędzla. Oczywiście jeżeli zależy Ci tylko na danym kolorze, a chcesz uzyskać błyszczący efekt, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby polakierować powierzchnię.

farby do decoupage

Przedmioty malowane farbami kredowymi zawsze trzeba zabezpieczyć woskiem lub lakierem. Wyjątkiem są tu podobno farby kredowe samowoskujące, jednak nie miałam jeszcze z nimi do czynienia, więc nie umiem powiedzieć na ile się sprawdzają.

Bejce

To szczególny rodzaj barwnika, przeznaczony do surowego drewna. Barwnik jest w nich zawieszony w rozpuszczalniku, alkoholu albo wodzie.

farby do decoupage

W decoupage nie używa się ich do podmalowywania motywu, a tylko do barwienia powierzchni np. boków i środka skrzyneczki. Bejca wnika w strukturę drewna, trwale i głęboko je zabarwia, zachowując widoczny rysunek słojów. Wspominam o bejcach w artykule o farbach do decoupage, ponieważ sama często z nich korzystam, gdy praca wymaga koloru, a naturalna struktura drewna jest tak piękna, że żal mi ją zakrywać. Bejce bardzo przydają się we wszelkich skrzyneczkach z przegródkami, herbaciarkach i innych przedmiotach o trudnych zakamarkach, gdzie farbie trudno dotrzeć i  może robić zacieki, a rzadka bejca idealnie rozprowadza się i wsiąka.

farby do decoupage

Bejcowane drewno wymaga zabezpieczenia lakierem, najlepiej kilkoma warstwami.

Uwaga – pędzel przy położeniu pierwszej warstwy lakieru może zabarwić się bejcą.

Co wybrać?

Wszystkie powyższe informacje nie odpowiedzą jednak na pytanie – co wybrać? Tu, jak zawsze, musisz sama zdecydować, co będzie Ci potrzebne. Na początek mogą to być farby akrylowe w podstawowych kolorach – biały, czarny, czerwony, niebieski i żółty. Albo duża tuba białej farby i komplet np. 12 tubek farb po 12 ml do podmalowywania tła.

Jeśli jesteś już trochę dalej niż na samym początku przygody z decoupage, wiesz już pewnie z jakimi farbami lubisz pracować, czy chcesz by były bardziej wodniste i transparentne czy raczej gęste i mocno kryjące. Ja nie mam ulubionego producenta farb, najczęściej wybieram kolejny słoiczek na podstawie potrzebnego koloru i ceny.

Zwróć uwagę na opakowanie – najwygodniejsze według mnie są zakręcane słoiczki i pojemniki z elastycznego tworzywa, potem butelki, tuby, a najbardziej irytujące metalowe puszki – z tych od razu przelewam całą zawartość do pojemnika, który mogę bez szkody wielokrotnie otwierać i zamykać. 

Nie jest to wyczerpujący przegląd wszystkich rodzajów farb używanych w decoupage. Skupiłam się na tych, które są najpopularniejsze, aby nakreślić ich cechy. Podobnie jak w przypadku lakierów, istnieje mnóstwo preparatów do zadań specjalnych, szczególnie tych wykańczających pracę, o których z czasem sobie szerzej opowiemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.