Farby postarzające DecoArt to preparaty, dzięki którym uzyskasz efekt vintage lub podkreślisz strukturę powierzchni. Jeżeli lubisz wszelkie prace muśnięte patyną, w złamanej kolorystyce, z wyraźnie widocznym nierównościami lub pęknięciami, te media na pewno Cię zainteresują. 

Pełna ich nazwa, to farby postarzające DecoArt Media Antiquing Cream. Przyjrzyjmy im się bliżej. Jeżeli samo postarzanie powierzchni jest dla Ciebie kuszące, ale nigdy nie próbowałaś tego robić, możesz zacząć od artykułu na ten temat

Farby postarzające DecoArt – opakowanie

Opakowanie, to zgrabne plastikowe buteleczki po niespełna 30 ml. Możesz z nich dawkować patynę po kropelce, albo, jeżeli potrzebujesz większej ilości, odkręcić kapsel i wylać preparat na przykład na tackę. Nie daj się zwieść niewielkiej pojemności. Patyny są bardzo wydajne i starczą na wiele prac.

Farby postarzające DecoArt – charakterystyka

  • Konsystencja – najbardziej charakterystyczna cecha – patyny są prawie płynne. Ułatwia to ich nakładanie i wcieranie w powierzchnię.
  • Dobre krycie – jak na farbę, którą z założenia i tak w większej części ścieramy z pracy, patyny Antique Cream są zadziwiająco mocno napigmentowane. To nie żadna wodnista ciecz, tylko solidnie barwiący preparat.

farby postarzające

  • Matowe wykończenie.
  • Niepermanentność. Dzięki temu, patynę możesz zetrzeć mokrą ściereczką nawet kilka godzin po nałożeniu.

Farby postarzające Decoart – kolory

Patyny występują w kilku kolorach, dzięki czemu możesz uzyskać różne odcienie “przybrudzenia” Bardzo lubię odcień Patina Green, który przywodzi na myśl pokryte prawdziwą patyną dachy kościołów. 

Najczęściej jednak używam klasycznie Titanium White i Carbon Black. Biała farba postarzająca DecoArt doskonale rozjaśnia pracę. Możesz nadać wykańczanej powierzchni romantyczny, rozbielony kolor i na przykład styl shabby chic. Czarna z kolei, najmocniej przyciemni wybrane fragmenty lub nierówności.

W palecie kolorów jest jeszcze szarość, umbra i ceglasta czerwień.  

Fantastyczna jet możliwość nakładania na siebie patyn w różnych kombinacjach. Tutaj na przykład użyłam najpierw farby zielonej, a potem czarnej. Pamiętaj  tylko , że, aby położyć kolejny kolor, poprzedni musi być zabezpieczony lakierem. Inaczej brak permanentności obróci się przeciwko nam 🙂

farby postarzające

Farby postarzające DecoArt – sposób stosowania. 

  • Powierzchnia, którą zamierzasz postarzać powinna być nieporowata, czyli nie chłonna. Jeżeli jest inaczej, zabezpiecz ją najpierw lakierem, aby patyna nie wsiąkała za głęboko i łatwo było ją usunąć.
  • Preparat możesz nakładać miękkim pędzlem, albo po prostu palcem.
  • Patyna schnie dość szybko, mimo płynnej konsystencji.
  • Mokrą ściereczką usuń nadmiar farby. Możesz zostawić ją tylko w zagłębieniach, albo pozwolić, by pokrywała cały przedmiot delikatną warstwą.
  • Tak, jak pisałam wyżej – jeżeli chcesz nałożyć kolejny kolor patyny, poprzedni zabezpiecz lakierem.
  • Pracę zabezpiecz lakierem, a jeśli nie będzie to przedmiot użytkowy, możesz pozostawić ją w takiej postaci, lub tylko wypolerować suchą szmatką do połysku.

Poza tworzeniem efektu vintage i podkreślaniem reliefów, patyny są świetne do wypełniania spękań. Sposób postępowania jest dokładnie taki sam, jak opisany wyżej.

farby postarzające

Używałaś już farb postarzających DecoArt? Masz na nie swoje pomysły i sposoby wykorzystania? Jeżeli kręci Cię efekt postarzania, ale jeszcze nie wiesz od czego zacząć, te preparaty nawet na sam początek sprawdzą się wyśmienicie. Są wydajne, wygodne i bezpieczne w użyciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.