W kolejnym wpisie dotyczącym stylów w rękodziele chciałabym przybliżyć Ci styl klasyczny. Myślę, że z tym stylem utożsamia się, bądź zaczyna swoją twórczość większość rękodzielników. 

Styl klasyczny charakteryzuje się bardzo prostym układem przy użyciu ograniczonej ilości elementów. Elementy te rozmieszczamy w uporządkowany sposób. Najczęściej używamy tutaj stonowanych kolorów, a napisy np. w kartkach, będą pisane raczej prostym fontem. Najlepiej też sprawdzi się tutaj kompozycja centralna zamknięta. Więcej o tych rodzajach kompozycji możesz przeczytać w artykułach: kompozycja zamkniętakompozycja otwarta

styl klasyczny

Zatem styl ten to najczęściej typowe prace, które przypadną do gustu przeważnie każdemu. Te prace powiedziałabym są dość stereotypowe i nie wyróżniają się niczym szczególnym na tle innych. Cały projekt i jego dodatki są dostosowane kolorystycznie do danej okazji. Po prostu już na pierwszy rzut oka wiesz, że ten projekt jest na tą a nie inną okazję. Jednocześnie styl ten to nie tylko powiązanie z daną okazją, to też coś co jest uniwersalne w swej prostocie. Tak jak np. biała koszula do garnituru, jest elegancka ale bardzo prosta a jednocześnie pasuje do każdej okazji.

Styl klasyczny a kolory

Jeśli tworzysz kartkę ślubną użyjesz papierów i dodatków w kolorze bieli, ecru, złota, srebra albo kolorów w odcieniach pastelowych. Owszem są kartki stylizowane na motyw lub kolor przewodni wesela, ale to już nie jest styl klasyczny. Jeśli będzie to kartka dla chłopca czy dziewczynki z okazji narodzin, chrztu czy też komunii postawisz na błękit lub pudrowy róż z dodatkiem bieli czy szarości. Klasyka, w moim odczuciu, to nic innego jak ogólnie przyjęte zasady, że na daną okazję to najlepiej pasuje taki a nie inny kolor, dodatki czy wzory.

styl klasyczny

styl klasyczny
Serafin

 

Styl klasyczny a forma

Styl klasyczny ma też oczywiście swoją typową formę. Czyli ogólnie przyjęte zasady, że jak kartka to taka płaska do koperty, jak obraz to z pejzażem, jak wazon to bezbarwny szklany, jak obrączki to złote itd. Tak więc jak widzisz, ogólnie to wszystko co bardzo dobrze znasz i na co dzień często spotykasz.

styl klasyczny

kartka styl klasyczny

Mam nadzieję, że wystarczająco dobrze przybliżyłam Tobie styl klasyczny. Jestem bardzo ciekawa czy w swojej twórczości masz prace w tym stylu? Daj koniecznie znać w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.