Czy znana Ci jest technika ink smooshing? Mogłaś też spotkać się z nazwą smashing, smużenie czy rozciąganie tuszu. Ja to nazywam potocznie kleksem akwarelowym, ale spotkałam się również z nazwami smash & drag albo ink kissing. Jeśli chciałabyś dowiedzieć się co to takiego i jak wykonać tła z użyciem tej techniki, to zapraszam do poniższego artykułu.

 

Jest to świetny sposób na wykonanie interesujących i oryginalnych teł do swoich prac. Tła te możesz wykorzystać w różnych projektach np. kartki okolicznościowe, scrapbooking, karty ATC, art journaling i wiele innych.

 

Ink smooching podstawy.

Technika ta wcale nie jest trudna i jest to świetna zabawa. Efekty są nieoczekiwane i dodatkowo możesz być pewna, że używając tych samych kolorów nigdy nie uzyskasz jednakowych teł.

Wszystko czego potrzebujesz do tworzenia to woda i tusz barwiący + folia. Jednak możesz tu również wykorzystać jakiekolwiek media na bazie wody. Nie muszą to być media stricte akwarelowe. Pamiętaj że w zależności od wykorzystywanych mediów efekty będą różne.

Papier bazowy jest dość ważny, gdyż ink smooshing jest mokrą techniką. Dlatego też warto korzystać z papieru przystosowanego do nadmiaru wilgoci. Idealny będzie papier akwarelowy w każdej postaci, ale i papier do mixed media może się sprawdzić. 

Ps. jeśli nie będziesz szaleć z ilością wody to i zwykły papier ze szkicownika da radę –  przetestowałam.

Jeśli pracujesz z warstwami, to ważne jest suszenie tła pomiędzy każdym kolejnym pobieraniem pigmentu. Dzięki temu zabiegowi kolory nie powinny się zmieszać.

Co dokładnie potrzebne jest do pracy?

  • Mata do pracy z mediami – szklana, teflonowa lub silikonowa;
  • Papier odpowiedni do pracy z wodą – akwarelowy lub do mixed media;
  • Medium – tusz w padzie, reinker, marker, mgiełka czy farba itp.
  • Atomizer z wodą;
  • Kawałek folii acetat –  czy to od stempli, czy foliówka z opakowania, może to być też zwykła biurowa obwoluta;

Dodatkowo mogą się przydać:

  • Ręczniki papierowe – pomogą, gdy okaże się że Twój kleks jest zbyt płynny lub efekt nie do końca Cię zadowala;
  • Mokra ściereczka, ewentualnie chusteczki nawilżane – przydadzą się do czyszczenia maty lub folii, z którą pracujesz;
  • Nagrzewnica – potrzebne będzie podsuszanie warstw między dodawaniem kolejnych.

Ink smooching wykonanie.

Sposoby wykonania teł są różne, wszystko zależy od twórcy. Jak wiesz każdy lubi co innego, albo każdy tworzy z tym co posiada 😉

I tak, tusz można zarówno nakładać jak i pobierać.

Przykłady na bazie tuszu:

  1. Odciśnij tusz z pada na kawałku folii. Spryskaj wodą, tak aby pojawiły się kropelki. W kolejnym kroku przenieś powstałego kleksa z folii na przygotowany papier. W zależności od tego jaki efekt chcesz uzyskać przyciśnij lub jedynie przeciągnij folię po papierze w celu rozprowadzenia tuszu.
  2. Odciśnij tusz z pada na macie do mediowania (najlepsza jest silikonowa, ale każda się sprawdzi). Spryskaj wodą, tak aby pojawiły się kropelki. Następnie weź papier i maczaj w tym co pojawiło się na macie. W zależności od użytego nacisku kolory zaczną się ze sobą mieszać i tworzyć plamy na papierze. W zależności od efektu jaki chcesz uzyskać, to albo podnoś papier szybkim ruchem, albo zdejmij pod kątem.
  3. Odciśnij tusz z pada na macie do pracy z mediami. Spryskaj wodą, tak aby pojawiły się kropelki. Następnie przyłóż kawałek obwoluty / folii do powstałego kleksa. W kolejnym kroku przenieś to co znalazło się na folii na przygotowany papier. Kolejno jak w pierwszym sposobie: “w zależności od tego jaki efekt chcesz uzyskać przyciśnij lub jedynie przeciągnij folię po papierze w celu rozprowadzenia tuszu.”

Dalej kroki są podobne we wszystkich sposobach. Wysusz warstwę nagrzewnicą. Jeśli chcesz dodać inny kolor, odcień lub ponownie ten sam kolor, to powtórz kroki jakie wykonywałaś od początku.

Ps. nie zapomnij czyścić maty / folii pomiędzy kolejnymi kolorami. 

Możesz zakończyć w dowolnym momencie i pozostawić tło do samoistnego wyschnięcia lub wysuszyć nagrzewnicą. Choć wiem z doświadczenia, że czasem ciężko jest przerwać dobrą zabawę.

Moje tła wykonane z użyciem różnych mediów i różnych nośników – kolory te same a efekty osądź sama.

 

Spostrzeżenia:

  • Pamiętaj, że płyn “ciągnie” do płynu, więc farby płynne zmieszają się między sobą. Dlatego też aby uniknąć efektów tzw. błota wybieraj kolory z pasujących do siebie grup kolorystycznych. 
  • Mokre media się poruszają i działa na nie napięcie powierzchniowe zatem podczas nakładania tuszu (zgiętą) folijką mogą ci zostawać proste linie, które możesz wygładzić mokrym pędzelkiem lub palcem.
  • To co Ci się nie podoba na papierze możesz zawsze zebrać suchym ręcznikiem papierowym poprzez tapowanie.
  • Dodatkowo powinnaś pamiętać także, że tusze distress oxide reagują z wodą i wytrącają oksydę. Dzięki tej cesze możesz uzyskać jeszcze bardziej ciekawe i zaskakujące efekty. 

 

Nie zapominaj również, że możesz uzyskać jeszcze ciekawsze efekty łącząc technikę embossingu na gorąco z techniką ink smooshing. Na papierze bazowym wyembosuj wzór – z użyciem białego lub transparentnego pudru. Następnie baw się kleksem akwarelowym, a wyembossowany motyw magicznie zostanie wyłoniony.

Możesz również wykorzystać inne wariacje z tą techniką. Daj znać jeśli wypróbujesz tą technikę ink smooshing. Ciekawa jestem czy spodobała ci się ta zabawa tak jak mi. Jeśli masz jakieś dodatkowe spostrzeżenia to chętnie o nich poczytam w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.