Dokładne czyszczenie pędzelka wodnego

Pisałam już o używaniu i czyszczeniu pędzelka wodnego, jednak czasem trzeba wypłukać go nieco dokładniej. Szczególnie jeśli korzystasz z niego jako z brush pena (pisaka). Jak to zrobić dowiesz się czytając poniższy wpis – zapraszam.

 

Przede wszystkim poza prostym czyszczeniem włosia o ręczniczek możesz korzystać z tzw. czyszczenia swobodnym przepływem wody:

Jednak większość pędzelków wodnych można rozmontować na drobniejsze części w celu dokładniejszego czyszczenia. Pokażę Ci jak to zrobić.

Dokładne czyszczenie pędzelka wodnego.

Krok 1

Odkręć część uchwytu, chwyć włosie u podstawy i wepchnij całość do wnętrza obudowy.

Dokładne czyszczenie pędzelka wodnego

Niestety nie każdy pędzelek daje tę możliwość, więc nie przesadzaj z siłą żeby nie zniszczyć swojego narzędzia. Zauważyłam że pędzelki które mają osadzone włosie z takim jakby rowkiem nie dają tej możliwości

Krok 2

Usuń zatyczkę u podstawy włosia – w pędzlu kuretake jest ona wciśnięta w podajnik, natomiast w pędzlu pentel jest osobno.

Dokładne czyszczenie pędzelka wodnego

Krok 3

Dla dokładniejszego oczyszczenia, możesz wyjąć biały koreczek z zatyczki. Bądź bardzo ostrożny, aby jej nie zgubić.
Podpowiedź: Korek można usunąć, przepychając spinacz biurowy przez otwór w wystającej stronie zatyczki.

Krok 4

Wyciągnij włosie z tuby. Nie zalecam wyjmowania gąbki, ponieważ bardzo łatwo ją rozerwać. Niemniej gąbkę można wypłukać bez jej zdejmowania.

Dokładne czyszczenie pędzelka wodnego

Krok 5

Dokładnie wypłucz wszystkie części. Jeśli w pędzlu i na włosiu znajdują się glony lub pleśń, możesz umyć części mydłem do mycia naczyń, łagodnym roztworem wybielacza lub roztworem octu.

Podpowiedź: Użyj małego wyciora do czyszczenia słomek lub bawełnianego wacika, aby wyczyścić brud z beczułki.

Krok 6

Wygładź i ułóż włosie, a następnie włóż je ponownie do tuby, uważaj, aby żadne pasmo nie wystawało. Najłatwiej jest to zrobić, gdy włosie jest jeszcze wilgotne. 

 

Krok 7

Pozostaw części do wyschnięcia, a następnie ponownie zmontuj pędzelek. Nie wciskaj koreczka do zatyczki zbyt głęboko, ponieważ może zablokować przepływ wody, rób to tylko do momentu, aż zrówna się z górną częścią zatyczki. Włóż zatyczkę do górnej części rurki włosia. Zatyczka powinna być skierowana białym korkiem w kierunku włosia, a wystającą częścią powinna być skierowana w stronę beczułki pędzla.

Gotowe. 

 

Wyczyszczony pędzelek możesz bez problemu przechowywać między sesjami malowania lub wziąć w obroty z innym medium. Udanej zabawy!

Jeśli wpis okazał się przydatny, to będę wdzięczna za jego udostępnianie – niech przyda się większej ilości osób 🙂 .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.