Pędzelek wodny, water brush, pędzelek na wodę, pędzelek ze zbiornikiem na wodę, aqua brush, to kilka nazw jednego narzędzia. Moim zdaniem jest on świetnym narzędziem przydatnym w pracowni każdej osoby korzystającej z akwareli oraz kredek czy pisaków akwarelowych. Chcesz dowiedzieć się o nich więcej? To zapraszam do dalszej lektury.

 

Czym jest pędzelek na wodę (water brush)?

Pędzelek wodny to połączenie pędzelka syntetycznego i pojemniczka z wodą. Dzięki czemu można wyeliminować, potrzebny przy akwarelach, pojemnik na wodę. Idealne rozwiązanie na wyjazdy czy malowanie w plenerze. W związku z ich wielkością możesz nosić je w zwykłym piórniku.

 

Pędzelek na wodę budowa.

Składa się on z trzech części.

  1. Końcówka z syntetycznym włosiem
  2. Plastikowy podajnik wody
  3. Beczułka / pojemnik na wodę

+ skuwka dla ochrony włosia

Nie wszystkie pędzelki wodne są takie same. Mają różne rozmiary i kształty końcówek – okrągła mała, średnia i gruba oraz płaska. Można kupić je w zestawach lub pojedynczo.

Cienkie (małe) pędzle uwalniają mniej wody przy jednym pociągnięciu i są dobre do malowania detali, podczas gdy grube (duże) pędzle mogą szybko pokryć większe obszary. Średni jak nazwa wskazuje jest pomiędzy nimi. Zatem jest to w zasadzie uniwersalny rozmiar końcówki, jeśli zamierzasz kupić tylko jeden pędzel.

Z kolei płaskie pędzle wodne szczególnie dobrze nadają się do malowania prostych obiektów takich jak budynki, latarnie, itp.

Niektóre pędzelki mają komorę z tłoczkiem – niestety nie jestem w posiadaniu takiego, więc jedynie o nich wspominam.

Warto również nadmienić o tym, że niektóre pędzelki, aby nalać wodę, rozkręca się w prawo, a nie w lewo. 

Jak działa pędzelek wodny?

Należy napełnić pojemnik wodą (w zależności od ujścia beczułki) można to zrobić:

bezpośrednio z kranu

pipetą

ze szklanki lub innego pojemnika z wodą

 

Oczywiście można też wyjąć zatyczkę i napełnić beczułkę dwoma poprzednimi sposobami.

Pędzelka wodnego używasz tak jak zwykłych pędzli, tylko nie musisz maczać go w odrębnym pojemniku z wodą. Woda do końcówki pędzelka dostaje się poprzez mały plastikowy podajnik, który kontroluje ciśnienie wody płynącej ze zbiornika do włosia. Podczas używania pędzelka wodnego woda stopniowo spływa ze zbiornika na włosie. Oznacza to, że włosie pędzla jest stale wilgotne lub wilgotne.

Możesz regulować ilość wody poprzez ściskanie beczułki w oznaczonym miejscu.

Przezroczysta obudowa pozwala kontrolować poziom pozostałej wody w zbiorniczku.

Beczułkę pędzelka możesz wypełnić również płynną akwarelą np. ecoline lub tuszem, może on wówczas służyć jako napełnialny pisak pędzelkowy do brushletteringu. Musisz jednak pamiętać aby medium było na tyle płynne, żeby nie zatkało podajnika.

Czyszczenie pędzelka na wodę.

Czyszczenie pędzelka między kolorami jest dziecinnie proste. To kolejna z jego zalet!  Weź, suchą ściereczkę / ręcznik papierowy lub papier toaletowy i wytrzyj w niego włosie pędzelka, jednocześnie wyciskając trochę wody. Pamiętaj, że pigment może czasem odbarwić włosie pędzelka, ale jeśli wypływająca woda jest przezroczysta i na ręczniku nie pozostawia koloru, to możesz nabrać kolejną barwę.

Po skończonej pracy włosie pędzla umyj pod wodą i osusz delikatnie ręcznikiem papierowym. Jeśli nie używasz pędzelków zbyt często, to warto przechowywać je suche i puste. Zapobiegnie to ewentualnemu rozwojowi glonów i pleśni wewnątrz.

Biorąc pod uwagę korzystanie z pędzelka jako pisaka, trzeba będzie go nieco dokładniej wyczyścić. Większość pędzelków wodnych można rozmontować na drobniejsze części w celu dokładniejszego czyszczenia. 

Pędzelek wodny w praktyce.

Jak już pisałam we wstępie pędzelek wodny jest świetny do pracy z akwarelą, kredkami czy pisakami akwarelowymi, jak i z wszelkimi pigmentami wodoreaktywnymi. Sposób aktywacji medium jest różny w zależności od efektu jaki chcesz uzyskać. Pigment możesz pobierać bezpośrednio ze źródła lub aktywować go na pracy, lub też przygotować na paletce do pobierania.

 

Jednak pędzelka wodnego możesz również używać do wielu innych technik.

 Na przykład możesz go używać z tuszami typu dye inks, czyli ze wszystkimi wodoreaktywnymi np. distress czy distress oxide

Dodatkowo możesz użyć pędzelka wypełnionego alkoholem izopropylowym lub Ranger Blending Solution. Alkohol pomaga pracować z tuszami alkoholowymi np. kolorować kryształki itp. Pamiętaj jednak o opróżnieniu i porządnym wyczyszczeniu pędzelka po skończonej pracy.

Pędzelka możesz także użyć z wybielaczem lub przedłużaczami do farb. Wybielacz usuwa kolor z tkaniny lub papieru, natomiast przedłużacze pomagają w mieszaniu pasteli olejnych. Oczywiście przy tych technikach również pamiętaj, aby dokładnie wyczyścić pędzel po zakończeniu pracy.

Nic nie stoi na przeszkodzie aby używać też innych mediów w pędzelkach wodnych, jednakże musisz liczyć się wówczas z ewentualną wymianą narzędzia. Niektóre tusze np. te na bazie akrylu mogą zatykać pędzle wodne.

Z kolei te z dodatkiem miki czy drobnego brokatu mogą również sprawić drobne perturbacje w czasie i po jego używaniu.

Dlaczego?

Jak zapewne zauważyłaś, pędzle wodne mają gąbkę w części podajnika, która pomaga regulować przepływ wody. Cząsteczki pigmentu i brokatu mogą z czasem gromadzić się w tym miejscu, zatem usunięcie resztek brokatu z pędzla może być trudne. Przygotuj się zatem na odrobinę blasku przez jakiś czas po użyciu płynu z miką lub brokatem.

Pędzelek wodny wnioski.

Reasumując: pędzelek wodny jest bardzo łatwy w użytkowaniu. Jest on jednym z produktów, które znacznie ułatwiają życie. Owszem czasem nie jest to najtańsze narzędzie, więc warto wiedzieć czego oczekiwać i jak wykorzystać wszelkie jego możliwości. Ja osobiście nie jestem “mistrzem w akwarelę”, niemniej myślę, że jest to narzędzie warte uwagi. Uważam, że warto zainwestować i kupić sobie pędzelek wodny. 

Z wielką chęcią poczytam czy korzystasz z pędzli wodnych, jakich i jak Ci się z nimi pracuje. Daj znać w komentarzu. Jeśli masz ochotę możesz opisać mi swoje doświadczenia z tego typu narzędziem. Szykuję kolejny wpis na temat pędzelków wodnych, więc ta wiedza może mi się przydać 😉

2 komentarze

  1. Super wpis, bardzo kompleksowy, niektóre pomysły nie przyszły mi wcześniej do głowy, np. alkohol czy wybielacz. Od siebie dodam, że najtańszymi sposobami pozyskania pędzli wodnych jest Aliexpress oraz zestawy akwareli z Action, czasem warto je kupić dla samego pędzla. Także zestawy brushpenów z tego sklepu np. ten pokazany na zdjęciu Sparkle Brushmarker spokojnie można opróżnić i używać dowolnie. Najbardziej lubię napełniać pędzelki rozcieńczonym atramentem, do szkicowania. Jako pędzel do akwareli jak dla mnie nie za bardzo się to sprawdza, bo nawet największy rozmiar jest bardzo mały, a przede wszystkim woda w pojemniku się brudzi farbą, bo nie tylko woda wypływa z pędzla, ale też farba jednocześnie jest wciągana do środka, i po jakimś czasie nie da się uzyskać czystego koloru. Być może używałam pędzla nieprawidłowo i się niepotrzebnie zraziłam, wyciskałam z niego zbyt dużo wody? Jestem ciekawa, czy jest jakiś sposób, żeby uniknąć tego problemu.

    1. Author

      Cieszę się że wpis Ci się podoba 🙂 Owszem pędzle z aliekspress i action dają radę, ale mają jeden rozmiar, a ja lubię cienką końcówkę 🙂
      Mi również zdarzyło się “zassać” farbę – przypomnę że nie jestem specjalistą od akwareli – myślę, że pędzelek wodny trzeba wyczuć poprzez obserwację. Ja osobiście używam go raczej z suchymi mediami do ich aktywacji, bo właśnie praca (zabawy) z akwarelą mi nie wychodzą ;). W przygotowaniu jest jeszcze kilka artykułów o pędzelkach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.