Czy zastanawiałaś się ile możesz “wycisnąć” ze swoich przydasi? Czy może używasz ich w jednym konkretnym znanym Ci celu? Dawno temu rozpoczęłam cykl, w którym opisuję co można dodatkowo uzyskać zmieniając spojrzenie na różnego rodzaju akcesoria w naszych pracowniach. Dziś chciałabym pochylić się nad tym do czego można wykorzystać szablony i maski. Jesteś ciekawa? Zapraszam do lektury.

Oczywiście pisałam już o tym czym są maski i szablony oraz o tym jak stworzyć własne akcesoria tego typu.

Jak wiesz szablon służy do odwzorowywania, a maska do maskowania – oba te produkty zostawiają wzór, tyle że jeden pozytyw a drugi negatyw. Warto pamiętać o pilnowaniu właściwego odwzorowywania napisów, literek i cyferek.
Zajmijmy się teraz możliwościami, czyli tym do czego można wykorzystać szablony i maski.

1. Odrysowywanie czyli odwzorowanie

Najprostsze i najłatwiejsze rozwiązanie stosowane najczęściej w bullet journalingu. Odrysowujemy wszelkiego rodzaju ramki i tabelki z użyciem cienkopisów itp.
Niemniej odrysowywać wzory możesz również tworząc tła np. w art journalu.

2. Wszelkiego rodzaju pasty

Najbardziej znanym i najczęściej stosowanym przez crafterki sposobem jest używanie z pastami modelującymi i strukturalnymi. Jednak możesz użyć ich z wszystkimi gęstymi mediami np. medium żelowe itp. Nakładasz je szpachelką / szpatułką i gotowe.

autor: Anna Komenda
autor: Anna Komenda
autor: Kamila Pietroń
autor: Kamila Pietroń

3. Farby akrylowe i gesso

Kolejnym medium są farby akrylowe. Jeśli są gęste możesz nakładać je szpachelką. Natomiast jeśli są płynne to możesz nakładać je gąbeczką lub specjalnym pędzlem do szablonów. Pamiętaj jednak że zbyt płynne farby mogą podcieknąć pod szablon, zatem staraj się nakładać je tapując (pukając), a nie pociągnięciami.

autor: Kamila Pietroń
autor: Kamila Pietroń

4. Tusze w poduszkach

Idealną techniką do pracy z szablonami jest tuszowanie (ink blending). W tej technice korzystasz z aplikatora aby nanosić barwnik przez szablon. Dzięki Czemu możesz stworzyć ciekawe i oryginalne tła do swoich prac.

autor: Anna Komenda
autor: Anna Komenda
autor: Kamila Pietroń

5. Mgiełki

Przy pracy z szablonami sprawdzą się również wszelkiego rodzaju media w atomizerze. Na przykład: distress stain spray, distress oxide spray, mgiełki tattered angels, mgiełki lindy’s i wszystkie inne. Warto jednak pamiętać żeby nie używać zbyt dużo “psiknięć” aby mgiełka nie dostała się pod szablon. Możesz użyć również specjalnego kleju tymczasowego do szablonów.

autor: Kamila Pietroń

6. Kredki żelowe

Ta technika zdecydowanie sprawdzi się w art journalach. Wykonanie jest dziecinnie proste – wystarczy pobazgrać kredką po szablonie nałożonym na bazę, następnie palcem rozetrzeć barwnik wcierając go w bazę. Można też zamiast palca użyć lekko zwilżonego blendera lub nawilżanej chusteczki.

7. Monoprinting (płytka żelowa)

Naturalnie szablony i maski to świetne akcesorium do pracy z płytką żelową. Dzięki nim możesz tworzyć przeróżne tła do swoich projektów typu kartki, karty ATC itp.

8. Farby akwarelowe

Tutaj potrzeba nieco więcej wyczucia, bo podobnie jak przy mgiełkach akwarela może podcieknąć pod szablon. Niemniej jednak da się i można uzyskać ciekawe efekty.

autor: Aneta Kiljan

9. Stemplowanie

Tak, tak szablonów można użyć do stemplowania. Po użyciu mgiełek z szablonami na szablonie pozostaje płynne medium, które należałoby wyczyścić. Naturalnie można to zrobić przez odciśnięcie wzoru szablonu na innej bazie.
Podobnie można wyczyścić szablon po tuszowaniu. Należy spryskać szablon wodą z atomizera i barwnik odcisnąć na bazie projektu np. tła w art journalu.
Dodatkowo można też rozpylić mgiełki na macie do mediów i stamtąd pobierać barwnik do stemplowania szablonem.

Jeżeli chcesz wiedzieć do czego jeszcze można wykorzystać szablony i maski to czytaj dalej 😉

10. Embossing na gorąco

Poprzez szablon nakładamy tusz do embossingu (z poduszki lub dabbera), następnie posypujemy pudrem i kolejno wygrzewamy. Gotowe.

autor: Kamila Pietroń
autor: Kamila Pietroń

11. Perfect pearls (pigmenty)

Podobnie jak przy embossingu na gorąco tusz versa fine nakładamy poprzez szablon a następnie nakładamy pigment perfect pearls. Najlepsze efekty uzyskasz na ciemnych bazach.

12. Embossing na sucho

Szablonów możesz również używać do embossowania (wytłaczania). W tym celu należy użyć gumowej podkładki w maszynce.

autor: Anna Komenda

13. Magiczny stempel

Oczywiście szablonów i masek możesz również użyć aby odwzorować ciekawe tekstury na magicznym stemplu.

14. Złocenia

Nie zapominaj również o złoceniach – tu także można wykorzystać szablony i maski. Klej nakładamy gąbeczką lub szpatułką.

15. Tusze alkoholowe

Szablony całkiem dobrze sprawdzą się również przy pracy z tuszami alkoholowymi. Aby je później wyczyścić wystarczy użyć alkoholu izopropylowego.

16. Alcohol ink lift

Ciekawą techniką w której możesz wykorzystać szablony jest zabawa z alcohol ink lift. Dzięki temu medium możesz “podnosić” / “zabierać” część tuszu alkoholowego dzięki czemu zyskasz oryginalne tła do swoich projektów.

17. “Podnoszenie” akwareli

Podobnie jak alkohol ink lift na tusze alkoholowe działa woda na media akwarelowe. Zatem z użyciem szablonu i wilgotnej chusteczki, aplikatora lin samej wody możesz “podnosić” barwnik z przygotowanego uprzednio tła akwarelowego.
Analogicznie podnosić barwnik możesz z tuszowanych teł lub z tła przygotowanego z użyciem kredek żelowych.

18. Frotaż

Na koniec zostawiłam frotaż – technika zapomniana, niemniej całkiem ciekawa.

Oczywiście media i techniki możesz łączyć w dowolny sposób w zależności od możliwości, dzięki czemu zyskasz świetne tła do swoich prac.
Myślę że dzięki temu artykułowi wiesz już do czego można wykorzystać szablony i maski. Jak najbardziej, jeśli są jakieś sposoby których tu nie przytoczyłam, to koniecznie daj mi o tym znać w komentarzu.

Jeden komentarz

  1. Świetny poradnik. Właśnie szukam czegoś na zajęcia dla 8-12 latkow i czuję że to im się spodoba. Dziękuję za inspiracje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.